Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.242.898 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 62 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Książki są lekarstwem dla umysłu."
Informacje o autorach portalu
Lista najaktywniejszych autorów
Pełna lista autorów według liczby publikacji
Pełna alfabetyczna lista nazwisk autorów

Alfabetyczna lista autorów 6 / 28:

« Pokaż poprzednich | Pokaż kolejnych »

251. Andrzej Dominiczak Prezes Federacji Polskich Stowarzyszeń Humanistycznych i Towarzystwa Humanistycznego; publicysta, tłumacz, wydawca.
Przekazując 1% podatku Fundacji Centrum Praw Kobiet wspierasz kobiety i dzieci doświadczające przemocy i dyskryminacji! nr KRS: 0000188668 Strona www autora

252. Malgorzata Dorna Felietonistka i polonistka, krytyk sztuki (absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim), pisywała dla prasy wybrzeżowej (Głos Wybrzeża, Delta, Tygodnik Wybrzeże) i ogólnopolskiej (Sztuka Polska, Projekt). Od 2007 mieszka w Pile, gdzie pracuje w Galerii BWA.
253. Robert Drabik Publicysta Racjonalisty.
254. Jerzy Drewnowski Ur.1941, historyk nauki i filozof, były pracownik PAN, Akademii Lessinga i Uniwersytetu Technicznego w Cottbus, kilkakrotny stypendysta Deutsche Forschungsgemeinschaft i Biblioteki Księcia Augusta w Wolfenbüttel. Współzałożyciel Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Pracował przez wiele lat, w Polsce i w Niemczech, nad edycją „Dzieł Wszystkich” Mikołaja Kopernika. Kopernikowi, jako uczonemu czynnemu politycznie, poświęcił pracę doktorską. W pracy habilitacyjnej zajął się moralną i społeczną samoświadomością uczonych polskich XIV i XV wieku. Od 1989 r. mieszka w Niemczech, wiele czasu spędzając w Polsce - w Jedlni Letnisku koło Radomia, gdzie wraz ze Stanisławem Matułą stworzył nieformalne miejsce spotkań ludzi duchowo niezależnych z kraju i zagranicy. Swoją obecną refleksję filozoficzną zalicza do „europejskiej filozofii wyzwolenia”. Nadaje jej formę esejów, wierszy i powiastek filozoficznych. Strona www autora
255. Piotr Drobner Inżynier elektryk o zainteresowaniach humanistycznych; Poznań.
256. Stan Drozdowski Tłumacz, mieszka w Stanach Zjednoczonych.
257. Iwona Drzewiecka Doktorantka na wydziale historii na Uniwersytecie Zielonogórskim.
258. Chris Dsouza Publicysta strony indyjskich racjonalistów "Nirmukta". Strona www autora
259. Katarzyna Duda Studentka V roku prawa oraz III roku politologii Uniwersytetu Opolskiego. Działaczka laicka i polityczna.
260. Paweł Dudek Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania zwiazane z filozofią przyrody i kosmologią. Zawodowo zwiazany z organami wymiaru sprawiedliwości.
261. Mark Durie Australijski pastor i teolog Kościoła anglikańskiego.
262. Marek Duszyński Ur. 1969 r., wykształcenie wyższe; zna biegle angielski, niemiecki, rosyjski; pracuje jako agent (pośrednictwo pracy, w urzędach, mieszkania itp.); zamieszkały w Nowym Jorku.
263. Agnieszka Dutka Współredaktorka Nowin naukowych Racjonalisty. Z wykształcenia pedagog. Prowadzi biuro tłumaczeń języka angielskiego. Jej pasje to astronomia, astrofizyka oraz biologia, zwłaszcza paleo. Mieszka w Chicago.
264. Denis Dutton Zmarły w grudniu 2010 roku profesor filozofii sztuki na Uniwersytecie Canterbury w Nowej Zelandii i autor książki The Art Instinct. Beauty, Pleasure and Human Evolution (2009). Był założycielem i wydawcą niezwykle popularnego portalu internetowego Arts & Letters Daily wybranego przez Guardian „najlepszą stroną internetową na świecie”. Był też założycielem i wydawcą czasopisma Philosophy and Literature. Strona www autora
265. Zbigniew Dylewski Publicysta Strona www autora
266. Dimitris Dymitriadis Grek urodzony w Polsce w 1965r. Muzyk (Grupo Costa), popularyzator nauki (cykl programów "Nie udawaj Greka" w TVP3) , twórca reklamy, konstruktor (Surfbike), epikurejczyk. Członek PSR Szczecin.
267. Piotr Dymiński Krośnianin. Od blisko 30-lat jestem związany z Krosnem. Tutaj spędziłem dzieciństwo, tutaj zdałem maturę. Z wykształcenia jestem politologiem, studia ukończyłem w rodzinnym mieście taty, w Kielcach, które są jednym z moich ulubionych miejsc w Polsce. Wybrałem jednak Krosno. Moje poglądy można w skrócie określić jako z jednej strony konserwatywne, a z drugiej wolnorynkowe. Angażowałem się w różne inicjatywy, np. w Ruch na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, który nadal popieram. Byłem też jednym z założycieli Stowarzyszenia KoLiber. W pracy skupiłem się na lokalnych mediach, które w mojej naiwnie idealistycznej wizji powinny przekazywać mieszkańcom pełną informację o tym co dzieje się w mieście i okolicy, a jednocześnie wspierać lub nawet organizować wszelkie pożyteczne społecznie inicjatywy – integrować lokalną społeczność. Z zamiłowania jestem dziennikarzem. Zacząłem jako wolontariusz w lokalnym radiu. Później pojawił się pomysł na tygodnik „Nasz Głos”, z którym współpracowałem niemal od początku jego istnienia. Obecnie koncentruję się na rozwoju portalu www.KrosnoCity.pl. Nasze motto: „Piszemy o tym co inni wolą pominąć milczeniem” zyskało szczególne znaczenie w Krośnie. Strona www autora
268. Andrzej Dymkowski Urzędnik instytucji europejskich. Od kilku lat mieszka w Belgii. Doktor nauk technicznych.
269. Aleksander Dynarek Uczeń 12 Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Maluje i rysuje.
270. Kaz Dziamka Główny redaktor sekcji angielskiej Racjonalisty. Redaktor naczelny magazynu The American Rationalist. Doktor amerykanistyki (Uniwersytet Nowy Meksyk). Autor książki "Moja Słowiańska Wolność". Nota biograficzna
271. Natalia Dzidek Bielskobialska licealistka, mieszka w Choczni.
272. Jakub Dzikowski Student filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Informatyki i Ekonometrii na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
273. Krzysztof Dziubała Zajmuje się religioznawstwem.
274. Marian Dziwisz Filozof, poeta, nauczyciel, były redaktor "Zdania" a następnie "Pisma Literacko-Artystycznego" Redaktor lub współredaktor antologii tekstów z zakresu religioznawstwa: Buddyzm, Judaizm, Taoizm Wydanych w Bibliotece "Pisma Literacko Artystycznego"
275. Wojciech Dąbrowa Student socjologii i politologii Uniwersytetu Śląskiego
276. Krystyn Dąbrowa Ur.1934. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa UW; dziennikarz w dwutygodniku "Od nowa", "ITD". Ostatnio stały współpracownik kwartalnika "Pokolenia". Działacz partyjny, m.in. I sekretarz Komitetu Krakowskiego PZPR - odwołany w stanie wojennym (1982). Radca Ambasady PRL w Pradze i Bukareszcie. Obecnie na emeryturze.
277. Łukasz Dąbrowiecki Absolwent Wydziału Filozofii UJ, pracuje jako grafik. Miejski aktywista, współpracownik organizacji pozarządowych (m.in. PSR), propagator partycypacji społecznej, zainteresowany rozszerzaniem i ochroną sfery publicznej.
278. Szymon Dąbrowski Ukończył filozofię na Uniwersytecie Gdańskim, kończy zaocznie teologię na KULu oraz studiuje socjologię na UG. Pracuje w Liceum i Gimnazjum jako nauczyciel. Mieszka w Gdańsku.
279. Jan Dębowski Filozof i religioznawca, prof. uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
280. Sanal Edamaruku Stoi na czele jednej z największych (tysiące członków) i najprężniejszych organizacji racjonalistycznych na świecie - Indian Rationalist Association (New Dehli). Jest także prezesem federacji Rationalist International. Zorganizował trzy międzynarodowe konferencje racjonalistyczne (1995, 2000, 2002). Jest wyśmienitym mówcą, miał wykłady także w wielu krajach Zachodu. Napisał kilka książek i dziesiątki artykułów tłumaczonych na wiele języków. Jego działalność krzewiąca kulturę rozumu w otoczeniu radykalnie niesprzyjającym, ukierunkowana przede wszystkim na indyjskie wsie, spowodowała tam "cichą rewolucję" mentalną ludności. Dzięki głośnej medialnie (nie tylko w samych Indiach, ale i w mediach światowych: Discovery, BBC, CNN, New York Times, Washington Post, Independent, Times, Guardian, Telegraph, Time, Newsweek i in.) i dynamicznej społecznie kampanii Edamaruku (słynne programy Guru Busters, które zdemaskowały takich guru jak Sai Baba), ludzie otwierają się na inne niż tradycyjne schematy myślenia i postrzegania świata. Strona www autora
281. Ruth Dudley Edwards Irlandzka pisarka, publicystka, ale równie z historyk. Autorka książek An Atlas of Irish History, James Connolly, Victor Gollancz: A Biography, The Pursuit of Reason: The Economist 1843-1993, The Faithful Tribe: An Intimate Portrait of the Loyal Institutions i inne. Strona www autora
282. Helena Eilstein Ur. 1922. Emerytowana profesor filozofii Uniwersytetu Nowego Meksyku w Albuquerque. W latach 1958-1968 była Kierownikiem Pracowni Zagadnień Filozoficznych Nauk Przyrodniczych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz od 1959 r., po Kołakowskim, redaktor naczelna "Studiów Filozoficznych". Od 1969 r., w związku z wydarzeniami marca'68, na emigracji, mieszkała i pracowała naukowo w USA. W 1993 powróciła do Polski. Główną dziedziną jej zainteresowań zawodowych są metafizyczne i epistemologiczne zagadnienia nauk przyrodniczych, zwłaszcza fizyki. Interesuję sie jednak rownież antropologią filozoficzną oraz problemami moralności. Jej swiatopogląd filozoficzny mieści się w nurcie materializmu. W odniesieniu do problemów filozofii człowieka nazywa go naturalizmem radykalnym. Autorka m.in. "Jedność materialna świata" (1961), "Jeśli się nie wierzy w Boga... Czytając Kołakowskiego" (1991), "Homo sapiens i wartości" (1994), "Szkice ateistyczne" (2000), "Biblia w ręku ateisty" (2006).
283. Cath Elliot Publicystka brytyjskiego dziennika "The Guardian".
284. Soha ElSaman Egipska dziennikarka publikująca w egipskim dzienniku "Al-Masry Al-Youm".
285. Sarah Elshazly Mieszkająca w USA Palestynka, dyrektor Wydziału Praw Człowieka w stanowym Biurze Prewencji w New Jersey.
286. D. R. Elston Angielski oficer i dziennikarz, który podczas wojny kierował brytyjskim radiem nadającym w kilku językach (w tym po polsku) z Jerozolimy do Europy Wschodniej. Jak pisze, początkowo nie miał wielu kontaktów ani z Żydami, ani z Arabami. Jak wszyscy Brytyjczycy trzymał się z dala od tamtejszych mieszkańców. Kiedy przyjechał do Jerozolimy w 1943 roku mieszkało tam ponad 100 tysięcy Żydów, którzy stanowili większość mieszkańców tego miasta. Mozaika ludzka intrygowała Elstona coraz bardziej i z czasem nawiązał przyjazne stosunki tak z Żydami, jak i z Arabami. Coraz wyraźniej widział również perfidną grę brytyjskiej administracji Palestyny.
287. Ewa Ende Publicystka Racjonalisty.
288. Agata Engel-Bernatowicz Psychoterapeutka, autorka książki "Coming out", mająca też lata efektywnej pracy z osobami homoseksualnymi. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja: wspieranie rozwoju osobowości. Kontynuowała naukę na Podyplomowym Kursie Terapii Behawioralno-Poznawczej, prowadzonym przez terapeutów Oxford Cognitive Therapy Center (OCTC) przy Uniwersytecie w Oxfordzie, Wielka Brytania, który ukończyła, uzyskując z wyróżnieniem certyfikat terapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym. Od 2000 r. zajmuje się wolontarystyczną pracą w Stowarzyszeniu Lambda Warszawa. Strona www autora
289. Ali Eteraz Pracował w amerykańskim ministerstwie sprawiedliwości, a później w biurze prawnym na Manhattanie. Pisuje do pakistańskich gazet „Daily Times” i „Dawn”. Wkrótce zostanie opublikowana jego książka Children of Dust (HarperOne). Strona www autora
290. Imogen Evans Praktykowała i wykładała medycynę w Kanadzie i Wielkiej Brytanii, zanim została redaktorką medyczną czasopisma naukowego The Lancet. Od 1996 do 2005 roku pracowała dla Radzie Badań Medycznych, następnie w obszarze etyki badań naukowych i reprezentowała rząd Wielkiej Brytanii w Radzie Europejskiej komisji ds. Etyki Biomedycznej.
291. Marshall Evans Pseudonim amerykańskiego oficera lotnictwa, spotkanego przez Richarda Dawkinsa na konferencji amerykańskich ateistów.
292. Dror Eydar Publicysta izraelski, publikuje głównie w "Israel Hayom".
293. Emil Faguet Ur. 1847, zm. 1916. Profesor historii literatury na uniwersytecie w Paryżu, członek Akademii Francuskiej, odznaczony medalem Legii Honorowej. Jest autorem monografii Voltaire'a (1894), Gustave Flauberta (1899), André Chéniera (1902), Émile Zoli (1903) oraz cyklów studiów na temat literatury XVII, XVIII i XIX wieku. Napisał także wiele prac na temat dramatu klasycystycznego i romantycznego (Corneille, 1885), liberalizmu, pacyfizmu oraz feminizmu. Inne jego znaczące dzieła to: Liberalizm, Kult niekompetencji, Politiques et moralistes du XIXe siècle (Polityka i moralność XIX wieku, 1892), La Tragédie française au XVIe siècle (Tragedia francuska XVI wieku, 1883), Pour qu'on lise Platon (Odczytywanie Platona, 1905), L'Anticléricalisme (1906) czy L'Art de lire (Sztuka czytania, 1912).
294. Sean Faircloth Amerykański prawnik i polityk, autor słynnej książki: Attack of the Theocrats! How the Religious Right Harms Us All -- and What We Can Do About It. W 2009 roku stanął na czele Secular Coalition for America, organizacji domagającej się rozdziału kościołów i państwa, w 2011 roku został dyrektorem do spraw strategii Fundacji Richarda Dawkinsa.
295. Ali Muhammad Fakhro Bahrański autor i intelektualista.
296. Funmi Falana Nigeryjska prawniczka, jest również protestanckim pastorem i działaczką na rzecz praw dzieci i kobiet.
297. Wieslaw Faliszewski Ur. 1971. Mieszka w Rockford w stanie Illinois, gdzie prowadzi małą firmę transportową oraz handluje nieruchomościami. W ramach hobby studiuje na kierunku liberal arts w Excelsior College, Albany, New York.
298. Moris Farhi Pisarz tureckiego pochodzenia, mieszkający w Londynie, którego książkę "Young Turk" wyda w polskim przekładzie Les Editions Noir Sur Blanc.
299. Piotr Fast Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
300. Tarek Fatah Kanadyjski pisarz i działacz polityczny, założyciel Kanadyjskiego Kongresu Muzułmanów, propagator liberalizacji islamu. Od lat walczy z muzułmańskim ekstremizmem i wzywa muzułmanów do otwartego przeciwstawienia się religijnemu fanatyzmowi. Strona www autora
« Pokaż poprzednich | Pokaż kolejnych »


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365