Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.256.664 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 63 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wszystkie religie są prawdziwe, ponieważ w każdej religii kryje się Prawda, ta sama, którą Natura wyryła w sercu każdego człowieka. Ale w każdej religii teologowie przesłaniają tę Prawdę swoimi dodatkami - dogmatami i obrzędami - które są źródłem niekończących się sporów, kontrowersji i wojen religijnych."
Informacje o autorach portalu
Lista najaktywniejszych autorów
Alfabetyczna lista autorów
Pełna alfabetyczna lista nazwisk autorów

Pełna lista autorów według liczby publikacji 13 / 28:

« Pokaż poprzednich | Pokaż kolejnych »

601. Tomasz Kalbarczyk Doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Autor rozprawy doktorskiej na temat filozofii wychowania we współczesnym liberalizmie. Jest nauczycielem filozofii i etyki w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. I. J. Paderewskiego w Lublinie.
(2)
602. Edgar Davidson Brytyjski bloger.
(2)
603. Jacek M. Kwiatkowski Jeden z inicjatorów listu do papieża Franciszka w sprawie Światowida, jest teologiem, coachem i terapeutą, pracuje też jako tłumacz. Mieszka w Sulistrowicach.
(2)
604. Piotr Warchocki Student prawa na Uniwersytecie Śląskim.
(2)
605. Wacław Sadkowski Pseudonim: Wacław Rola (ur. 1933). Polski krytyk literacki, eseista i tłumacz. W 1955 r. ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Działalność krytycznoliteracką rozpoczął w początku lat 50. XX wieku, publikując szkice i recenzje książkowe w czasopismach (m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Znak”, „Nowa Kultura”, „Twórczość”), występując w radio i w telewizji. W latach 1955-1968 był recenzentem literackim dziennika „Trybuna Ludu”, 1970-1972 członkiem zespołu redakcyjnego dwutygodnika „Współczesność”, w latach 1972-1993 redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”, a w latach 1988-1990 prezesem i redaktorem naczelnym Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Od 1990 r. jest prezesem Fundacji „Literatura Światowa”. Jest także wiceprezesem Fundacji Kultury Polskiej. Wykłada literaturę światową wieku XX na Uniwersytecie Warszawskim, miał gościnne wykłady na kilku uniwersytetach zagranicznych (m.in. w Brukseli, Leuven i Gandawie, na Columbia University w Nowym Jorku, University of Iowa w stanie Iowa i w Goshen College w stanie Indiana w USA). Jest członkiem Związku Literatów Polskich (w latach 1953-1957 i od 1983), Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (od 1961), Polskiego PEN Clubu (od 1974) i Societe Européene de Culture (od 1975 r. – od maja 2003 r. jest członkiem Conseil Exécutiv tego stowarzyszenia)
(2)
606. Katarzyna Duda Studentka V roku prawa oraz III roku politologii Uniwersytetu Opolskiego. Działaczka laicka i polityczna.
(2)
607. Money.pl Portal internetowy zajmujący się finansami, gospodarką i ekonomią, prowadzony przez przedsiębiorstwo Money.pl sp. z o.o. Spółka istnieje od 2000 roku. Jej prezesem i współtwórcą jest Arkadiusz Osiak. Redaktorem naczelnym portalu jest Tomasz Bonek. Głównym udziałowcem spółki jest Holtzbrinck Networks (wchodzący w skład Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck w siedzibą w Stuttgarcie).
(2)
608. Eliza Orzeszkowa Z domu Pawłowska herbu Korwin, primo voto Orzeszkowa, secundo voto Nahorska, ps. „E.O., Bąk (z Wa-Lit-No), Li...ka, Gabriela Litwinka” (1841-1910). Pisarka i działaczka społeczna epoki pozytywizmu. Wraz z Florentym Orzeszką założyła w Ludwinowie szkółkę wiejską. Pod wpływem patriotycznych kazań rabina Markusa Jastrowa podjęła hasło asymilacji polskich Żydów. Była zaangażowana w Powstanie Styczniowe. Współpracowała z tygodnikiem „Bluszcz”. W 1904 i 1909 była nominowana do literackiej Nagrody Nobla. Ponieważ była niepraktykująca, proboszcz odmówił jej pogrzebu. Dopiero po interwencji biskupa pochowano ją w Grodnie. Główne dzieła: Nad Niemnem, Meir Ezofowicz, Cham, Marta.
(2)
609. Piotr Igor Ikonowicz Polski polityk, dziennikarz, poseł na Sejm II i III kadencji. Jeden z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej od 1987 do 2001. W 1980 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 pracował jako redaktor w serwisie informacji „Solidarności” Regionu Mazowsze. W 1982 został zatrzymany za organizowanie niezależnych obchodów pierwszomajowych. Internowano go na okres od maja do listopada tegoż roku. Był współzałożycielem pisma „Miś”, a następnie gazety „Robotnik” jako pisma członków MRKS oraz Grupy Politycznej Robotnik. Należał do Ruchu Wolność i Pokój. Był członkiem kolegialnej rady naczelnej partii PPS-Rewolucja Demokratyczna. W 1999 sprzeciwiał się interwencji wojsk NATO w Jugosławii. Podczas bombardowań Belgradu wraz z grupą posłów lewicy uczestniczył w wyjeździe do Jugosławii i Macedonii. W 2003 znalazł się wśród inicjatorów powstania Nowej Lewicy. W 2008 został w pierwszej instancji skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat próby za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji w czasie blokowania eksmisji. Również w 2008 został skazany na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu pracy społecznie użytecznej za naruszenie nietykalności cielesnej właściciela lokalu podczas blokowania eksmisji lokatorów. Prowadzi Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, która udziela darmowych porad prawnych osobom ubogim.
(2)
610. Edward Abramowski Ur. 1868, zm. 21 czerwca 1918. Polski myśliciel polityczny, filozof, psycholog i socjolog. Bliski przyjaciel Stefana Żeromskiego, pierwowzór Szymona Gajowca w powieści „Przedwiośnie”, wolnomularz. „Abramowszczyzna” zabarwiała nie tylko program ludowo-demokratycznej opozycji PSL przeciw ustrojowi komunistycznemu „demokracji ludowej”, ale także działaczy socjalizmu humanistycznego w PPS. Także Komitet Obrony Robotników, a nawet „Solidarność”, miały swoje korzenie w filozofii Edwarda Abramowskiego. Był (i jest) on uważany za „przywódcę duchowego” przez tworzone w Polsce organizacje anarchistyczne.
(2)
611. Lew Tołstoj Hrabia żyjący w latach 1828-1910. Rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel, pedagog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Klasyk literatury rosyjskiej i światowej. Uchodził za najwyższy autorytet moralny w Rosji na przełomie XIX-XX w. Jego idee „nieprzeciwstawiania się złu przemocą” miały znaczący wpływ na poglądy Mahatmy Gandhiego i Martina Luthera Kinga. Ponadto twórca koncepcji samodoskonalenia moralnego jednostki oraz programowego antyestetyzmu i postulowania sztuki moralistycznej. Pod wpływem jego religijnych i moralnych idei powstała nowa doktryna społeczno-religijna tołstoizm.
(2)
612. Damian Zapora Publicysta
(2)
613. Andrzej Strupczewski Dr inż., prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świecku
(2)
614. Agnieszka Staniul Polka mieszkająca w Waalwijk (Holandia)
(2)
615. Grzegorz Jerzy Gniady (Ali Dżabir). Ur. 1970. Muzułmanin-szyita. Poeta, członek Koła Młodych Związku Literatów Polskich w Krakowie. Publicysta portalu OświęcimOnline i współpracownik organizacji praw człowieka. Mieszka w Oświęcimiu. Strona www autora
(2)
616. Stanisław Żuławski Publicysta
(2)
617. Tomasz Badura Ma 32 lata, mieszka w Wielkiej Brytanii, pracuje na stanowisku programista-operator maszyn CNC. Posiada średnie wykształcenie, przez pewien czas studiował budownictwo na Politechnice Opolskiej oraz marketing i zarządzanie w Bielsku-Białej.
(2)
618. Szymon Woźniak Igoronco Szymon Woźniak, znany także jako Igoronco, poznański bard, tekściarz, bloger, publicysta, trochę raper, a trochę chyba nie. Filozof z wykształcenia, futbolog z nałogu, gaduła z konieczności. Niepoprawny idealista i zgorzkniały cynik w jednym. Jego koncerty, grane do spółki z dj’em i producentem, Orskim, są mieszanką przepełnionego bassem elektronicznego seta, z poetyckim slamem. Debiutancki album poznańskiego twórcy został uznany przez Tygodnik Powszechny za jedno z najciekawszych wydarzeń w 2013 r. w polskiej muzyce alternatywnej. W 2016 wydał nowy materiał pt. Za długie, nie czytaj. Strona www autora
(2)
619. Stanisław Bełza Ur. 1849, zm. 1929. Adwokat, pisarz, podróżnik i działacz kulturalny na Śląsku. W 1921 założył Towarzystwo Narodowo-Kulturalnej Pracy dla Górnego Śląska oraz Biblioteki im. Melanii Parczewskiej w ówczesnej Królewskiej Hucie (dziś Chorzów). 2 maja 1923 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(2)
620. Marian Mazur Ur. 1909, zm. 1983. Naukowiec zajmujący się elektrotermią i cybernetyką, twórca polskiej szkoły cybernetycznej.
(2)
621. Katarzyna Matus Publicystka
(2)
622. Cezary Pyszny Autor prowadzi bloga Spamblog
(2)
623. Alicja Fryda Polonistka z Inowrocławia
(1)
624. Mirosław Żelazny Profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Estetyki w Instytucie Filozofii Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor czterech książek oraz licznych artykułów i recenzji poświęconych historii filozofii nowożytnej i współczesnej, przede wszystkim niemieckiej - także historii etyki i estetyki. Tłumacz pism Kanta. Strona www autora
(1)
625. Gabriel Spuński Religioznawca
(1)
626. Piotr Szreniawski Dyrektor Instytutu Kultury Wspolczesnej, twórca metapoezji, dobrej ortografii i ortografii uacin'skiej. Improwizator poezji, autor ponad dwudziestu tomików wierszy, kilku dramatów i dwóch eposów, Leporello i Baltika.
(1)
627. Tomasz Szpyt Publicysta Racjonalisty.
(1)
628. Chris Wozniak Australia
(1)
629. Piotr Tyszler Członek Towarzystwa Humanistycznego; Poznań.
(1)
630. Irène Maroon Publicystka, Francja
(1)
631. Marek Czarny Absolwent uczelni technicznej, wykonuje zawód projektanta, ma 26 lat. W kręgu jego zainteresowań znajduje się szeroko rozumiane zagadnienie boga; poczynając od spraw podstawowych (takich jak sama hiopteza jego istnienia), aż po najodleglejsze spekulacje. Od filozofii, po mistykę.
(1)
632. Krzysztof Kowalski Student prawa.
(1)
633. Grzegorz Świnder Publicysta, Poznań
(1)
634. Aneta Piasek Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. 18 czerwca 2003 r. obroniła pracę: "Nauczanie Jana Pawła II o kobiecie na tle doktryny i tradycji Kościoła". Działaczka ruchu kobiecego.
(1)
635. Szymon Gruszczyński Publicysta Racjonalisty
(1)
636. Adam Rzeczkowski Inżynier z wykształcenia, wolnomyśliciel z przekonania.
(1)
637. Romann Fizyk teoretyk, Lublin.
(1)
638. Sanchon Publicysta.
(1)
639. Katarzyna M. Milewska Lizbona, Portugalia
(1)
640. Tomasz Nowak Publicysta Racjonalisty.
(1)
641. Patrycja Stańczyk Graficzka komputerowa. Autorka grafiki i design'u Racjonalisty. Strona www autora
(1)
642. Tomasz Górski Publicysta serwisu InnaStrona.pl
(1)
643. Krzysztof Wagner Publicysta serwisu InnaStrona.pl
(1)
644. Krystyna Gorzkowska Stowarzyszenie na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo „Neutrum”
(1)
645. Anna Wolicka Stowarzyszenie na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo „Neutrum”
(1)
646. Agnieszka Glegolska-Pękala Stowarzyszenie na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo „Neutrum”
(1)
647. Teresa Hołówka Profesor, filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
(1)
648. Krzysztof Kiciński Profesor, socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
(1)
649. Robert Roguszka-Akszugor Publicysta neopogański. Strona www autora
(1)
650. Jerzy Tomasz Bąbel Dr Jerzy Bąbel jest autorem wielu prac z zakresu "archeologii ducha", wierzeń plemion praindoeuropejskich oraz ogólniej przedchrześcijańskich Europy Środkowej i Azji. Jego pasją jest "demistyfikacja historii" obciążonej wieloma przesądami nowego współczesnego wcielenia epoki megalitycznej sprzed tysiącleci. Strona www autora
(1)
« Pokaż poprzednich | Pokaż kolejnych »


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365