Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.454.874 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.

Dodaj swój komentarz…
Lipiński - do autora   1 na 1
Dobrze byłoby zwrócić uwagę na fakt, iż wszyscy wielcy filozofowie antyczni , średniowieczni i większość współczesnych niewiele (lub wcale) wiedziała o budowie i funkcjach mózgu.
Może warto by napisać analizę jak się mają przemyślenia filozofów do obecnej wiedzy na temat mózgu, jego funkcjonowania , procesów uczenia się, poznawania, uwarunkowań etc... Krótko mówiąc skonfrontować powstające przez z górą dwa tysiąclecia (lub więcej) idee ze stanem wiedzy zwanej neurobiologią.
Czy obecnie znane fakty zbliżają nas do filozofii Kanta czy Platona?
O pozostałych sprawach można toczyć akademickie boje ; dla mnie nie może istnieć episteme ponieważ cały nasz rozum kształtuje się poprzez relacje ze środowiskiem (doświadczenia i zmysły). Jak można nauczyć się czegoś nie posiadając zmysłów idąc dalej - jak można myśleć nie posiadając zmysłów?
Autor: Lipiński  Dodano: 09-06-2016
Reklama
Arminius - genetyka warunkuje
"O pozostałych sprawach można toczyć akademickie boje ; dla mnie nie może istnieć episteme ponieważ cały nasz rozum kształtuje się poprzez relacje ze środowiskiem".
 
Jest jednakże determinizm genetyczny, który kształtuje w określonym stopniu także nasz rozum, niezależnie od relacji ze środowiskiem.

Autor: Arminius  Dodano: 10-06-2016
Lipiński - do Arminius   1 na 1
Determinizm genetyczny to nic innego jak kolejna idea filozoficzna. Dzisiaj możemy mówić o plastyczności genów. Czyli kształtowaniu przekazu genetycznego od przyszłych rodziców do przyszłych dzieci poprzez wpływ środowiska. Cali jesteśmy ( mózg, rozum również ) wypadkową interakcji ze środowiskiem.
Powracając do moje poprzedniego wpisu, postawiłem pytanie ;
jak można myśleć nie posiadając zmysłów?
Autor: Lipiński  Dodano: 10-06-2016
DyktaFon - ?????   2 na 2
Bardzo mnie zawsze fascynuje, że współcześni opierają swoją wiedzą BEZPOŚREDNIO na "wiedzy" sprzed setek czy tysięcy lat. Przecież to absurd. Dziś przedszkolak w niektórych dziedzinach wie więcej, niż "mędrcy" sprzed 2000 lat.
Niech mi ktoś wytłumaczy, jak to jest możliwe?
Ja rozumiem, że jest pewien ciąg poznawania i rozwoju nauki.... ale nie można opierać się na "wiedzy" kogoś, kto nie był świadom 99,99% współczesnej nauki. Powoływanie się na starożytnych, to zwykła manipulacja. I można w ten sposób dowieść dowolnej zasadniczo tezy.
Autor: DyktaFon  Dodano: 10-06-2016
Rafał Poniecki - Ganz na odwyrtkę   1 na 1
Starożytni, zwłaszcza filozofowie, mogli sobie najwyżej cenić wydumane produkty swoich umysłów, ale czas pokazał, że to doświadczenie jest najważniejsze. Zresztą nawet ów Parmenides z Elei zanim zaczął filozofować, to coś w życiu musiał zobaczyć. Problem w tym, że zbyt wcześnie uznał, że już wie na tyle dużo, że więcej poznawać nie musi. I tu popełnił błąd. W efekcie to co wymyślił, można o kant d... rozbić.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 11-06-2016
berserk - definicja pojęcia - wiedza   1 na 1
A może należałoby wyjść od zdefiniowania pojęcia: wiedza. To jest stan, zdolność ...?
Autor: berserk  Dodano: 11-06-2016
Grimar - Jak zwykle oburzenie.
W komentarzach jak zwykle wielkie oburzenie na filozofię, tak jakby komentujący nie zdawali sobie sprawy, że starogreckie rozróżnienie doxa-episteme-techne zostało setki lat temu odrzucone przez samą filozofię. 
Autor: Grimar  Dodano: 14-06-2016

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365