Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.452.343 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.

Dodaj swój komentarz…
Jan Rylew   1 na 1
Oprócz grafa Lambsdorffa z FDP są w Niemczech także ludzie którzy widzą, że droga na którą wstąpiła UE prowadzi na manowce.
W lipcu 2021 przeczytałem w niemieckim tygodniku Der Spiegel rozmowę z socjologiem Wolfgangem Streeckem emerytowanym dyrektorem Max-Planck-Institut dla badania społeczeństw w Kolonii.

W rozmowie tej opowiada się za daleko idącą reformą Unii Europejskiej:
"W obecnej scentralizowanej formie nie ma to przyszłości. Państwo narodowe jest jedyną instytucją, która może sprawić, że globalne społeczeństwo będzie demokratycznie rządzone. Opowiada się za zdecentralizowaną Europą narodów, która szanuje suwerenność i specyfikę kulturową państw Europy bardziej niż obecnie."
„UE nie jest wystarczająco demokratyczna (...). Europejczycy nie byli pytani przy podejmowaniu decyzji o dalekosiężnych projektach politycznych. Europejski Trybunał Sprawiedliwości działa jak >quasi-konstytucyjny dawca<, który >jest starannie chroniony przed wszelkiego rodzaju demokratyczną ingerencją ludu<. Czas >zmienić kurs i skupić się na decentralizacji i współpracy horyzontalnej zamiast centralizacji i hierarchicznej koordynacji< lub dążyć do >kooperacyjno-spółdzielczego zamiast imperialno-hierarchicznego porządku europejskiego systemu państwowego<
Autor: Jan Rylew  Dodano: 12-10-2021
Reklama
Jan Rylew   1 na 1
Dzięki za ten ciekawy tekst. Już sporo lat nie śledzę polityki w Niemczech. Sporadycznie czytam jakieś informacje, artykuły prasowe. Nie słyszałem o wspomnianej tu rezolucji FDP w Bundestagu o polepszeniu współpracy z Polską. Nawet sprawdziłem czy coś takiego było i jak wyglądało. Było:
(https://www.bundestag.de/presse/hib/842896-842896

Nie liczyłbym specjalnie na liberałów z FDP, jako potencjał do zmiany nastawienia Niemiec do Polski, nawet jeśli to logicznie można uzasadnić potrzebami gospodarki.
Dzisiaj polityka niemiecka (także UE) opiera się na logice walki o władzę absolutną. Propagandowe szczekaczki powodują, że rozmawiając z Niemcami o Polsce i UE można usłyszeć jacy to Polacy są niewdzięczni, pieniądze z Unii chcą brać, ale solidarnie z innymi krajami UE migrantów brać nie chcą.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że postulaty zawarte w projekcie tej rezolucji są głosem rozsądku.
Nie sądzę także, aby rodacy w Polsce mogli liczyć na Unię jaka ona jest w tej chwili jako element bezpieczeństwa. Jakiego bowiem, energetycznego nie, finansowego nie, wewnętrznego nie, militarnego nie, najwyżej egzystencjalnego gdy Polacy musieliby uciekać z własnego kraju.
Zgodzić się można z tym, że trzeba rozwijać współpracę gospodarczą, chociaż i tutaj powstają poważne rozbieżności interesów,
Autor: Jan Rylew  Dodano: 12-10-2021

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365