Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.501.962 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 706 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Żaden człowiek nie ma możliwości wyboru kraju, w którym przychodzi na świat, ani osobowości swoich rodziców. Dlatego nie istnieją racjonalne powody do prawnej dyskryminacji ludzi ze względu na ich płeć, rasę czy pochodzenie społeczne.

Dodaj swój komentarz…
myprecious   4 na 4
Ciekawy test; jednak nie podzielam optymizmu autora. Mimo opisanych wydarzeń, KK nadal będzie przyjmował szerokim strumieniem płynące z państwowego skarbca pieniądze. Szkoły nadal będą nauczać, że kłamstwa rzucane w czasie religii o żydach w Egipcie mają tę samą epistemologiczną wartość co fakty poznawane na lekcjach historii. Krzyże nadal będą wisieć w każdym urzędzie czy szkole. A ubrani na purpurowo ignoranci nadal będą decydować o tym co jest lekarstwem a co ingerencją w plany i ich boga.
Autor: myprecious  Dodano: 04-05-2011
Reklama
m.o.   2 na 2
Jasne, zrozumiałe, racjonalne. Tylko nie dla "głęboko wierzących". Oni takich argumentów, po prostu, nie przyjmują do wiadomości.
Autor: m.o.  Dodano: 04-05-2011
dupeczka - następny polski święty?   1 na 1
Ja jednak podzielam optymizm autora. Wydaje mi się, że siła KK maleje (na świecie już mocno: USA, Irlandia, Hiszpania itd). Do Polski to też powoli dociera. Młodsze pokolenie różni się mocno od tego "moherowego", a to nie będzie żyć wiecznie...

Kto będzie następnym polskim świętym? Sprawdź na www.jazgacz.pl
Autor: dupeczka  Dodano: 04-05-2011
Meslier - Panstwo w panstwie   2 na 2
Panstwa protestankie przeszły długa droge, i tam własciewie panstwo i koscioł były bardzo połączane. Paradoksalnie nie bylo rozdzialu panstwa od kosciola, co jednak znaczylo ze to panstwo i swieccy decydowali o roli i funkcjach kosciola w panstwie. Dopiero przez ostatnie 50 lat dobrobyt spowodował inną swiadomosc ludzi i zanik religijnych argumentow w zyciu publicznym. Kosciolom zostaly powierzone niektore funkcje administracyjne, i formalnie dopiero od niedawna nastapil rozdzial kosciola od panstwa!
Polska jest 50-60 lat mentalnie opozniona, zniewolone katolickie umysly nie nadąrzają. Proces rozdzialu bedzie bardzo trudny, bo w Polsce kosciol to panstwo w panstwie, z protektoratem Watykanu, taki pasozyt, jak malaria.
Autor: Meslier  Dodano: 04-05-2011
Jacek Tabisz - optymizm   1 na 1
Też nie podzielam optymizmu autora. Polacy nie lubią swoich polityków (często nie bez racji), dlatego nie wszyscy chcieli mieć takiego na Wawelu (czemu się nie dziwię i w sumie nawet taką motywację popieram). Myślenie o tym, że każdy chciałby żyć wiecznie i nie ma sprawy pokazuje, jak bardzo pomijana jest w rozważaniach główna przyczyna żywotności wiary chrześcijańskiej - eskapizm. Dopóki uczciwie się nie przeciwstawi realizmu śmiertelności fantasmagorii zaświatów, dopóki nasze myślenie o tym jak należy działać, o tym co jest ważne, a co nie, będzie spaczone. I to znacznie większy problem, niż istnienie Kościoła.
 
Padła słuszna uwaga o tym, że rozdział religii od państwa przebiegał w krajach protestanckich później niż w katolickich. Jeszcze w latach 60 - ych pracownik wyższej uczelni w Wielkiej Brytanii nie mógł nie być chrześcijaninem.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 05-05-2011
Jacholek - specyfika Polski   1 na 1
Niestety KK tak gleboko zakorzenil sie na polskim gruncie ze wzgledu na zaszlosci historyczne - byla to jedyna, w miare legalna opozycja epoki PRLu. Stad teraz  KK rosci sobie tak wielkie prawa, a racjonalistom tak latwo sie przyszywa etykiete "komuchow".
Nie mniej nie nalezy wpadac w rezygnacje, wszak dzisiaj przygotowuje sie dzien jutrzejszy.
Autor: Jacholek  Dodano: 05-05-2011
Olek Mularski - trzeba poczekać aż zmniejszy się..
Niestety wiara religijna bliska jest urojeniom, czyli objawom chorobowym, z resztą bardzo trudnym do leczenia. Oba mają wiele wspólnych cech, m.in. fałszywość i niekorygowalność. W związku z tym nie wróżę jak na razie powodzenia tym działaniom, do czasu, aż zmniejszy się nasilenie objawów choroby katolickiej polskiego społeczeństwa.
Autor: Olek Mularski  Dodano: 28-02-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365