Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.244.835 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 62 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wartości nieprzemijające nie mają niestety terminu realizacji."

Dodaj swój komentarz…
sinapis - Poklask
Bardzio ładnie Edzio zebrał wątpliwości, które i mnie gnębiły w materii onego krzyżowania.
Autor: sinapis  Dodano: 04-09-2011
Reklama
Jacek Tabisz - co z wtórną migracją?   2 na 2
To bardzo ciekawe, ale ja mam jeszcze jedną wątpliwość. Część ludności Afryki pochodzi z wtórnych migracji z Azji Zachodniej właśnie i nie chodzi tu tylko o ludność chamito - semicką. Nawet sama ludność chamito semicka mieszała się z ludnością południowo - środkowej Afryki już od tysięcy lat. Kto zatem figuruje w tych badaniach jako "Afrykanie"?
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 04-09-2011
sinapis - @Tabisz
Badania prowadzone były w tych latahc, zatem chodzić tu bedzie io obecną ludnośc Afryki, niezaleznie od jej historii.
Autor: sinapis  Dodano: 04-09-2011
Jacek Tabisz - @sinapis   1 na 1
Zatem bardzo trudno w ten sposób oddzielić geny, które nigdy nie opuszczały Afryki od tych, które do niej powróciły wraz z wtórną migracją ludzi. Brak u mieszkańców Afryki genów przepisywanych odneandertalskiemu pochodzeniu w tym kontekście wydaje się dziwny i może raczej wskazywać na młodsze pochodzenie owych genów (uzależnione klimatem, a nie dawnym dziedzictwem genetycznym).
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 04-09-2011
sinapis - c.d.   1 na 1
Da sie to jednak zrobić, odkąd dysponujemy genomem neandertalczyka (choć jeszcze niepełnym) i ustaliliśmy geny wspólne dla nas i dla niego. Tych genów brak w pierwotnych populacjach afrykańskich, natomiast występują u potomków reemigrantów - co wiemy stąd, że towarzyszą im mutacje, powstałe poza Afryką i właściwe Azjatom czy Papuasom.
Autor: sinapis  Dodano: 04-09-2011
Jacek Tabisz - @sinapis
Ok. Czyli badano pierwotne populacje Afrykanów, co do których miano pewność, iż nie mieszały się z najeźdźcami i przybyszami, między innymi z ludami Bantu.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 04-09-2011
sinapis - Populacje.   1 na 1
Zidentyfikowano juz dawniej ludy pierwotne i napływowe, bo nie sa to przecież pierwsze takie badania. Z tego, co wiem, wyniki Paabo i Reicha im nie zaprzeczyły.
Autor: sinapis  Dodano: 04-09-2011
Jacek Tabisz - @sinapis   1 na 1
W artykule jest użyty zwrot - "poza Afryką", dlatego się trochę poczepiałem. To artykuł opisujący stan badań naukowych, więc myślę, że warto zwracać uwagę na takie wątpliwości, nawet jeśli są tylko czysto techniczne. Wydaje mi się, iż wciąż mamy za mało danych, aby być pewnymi, kto był pierwotną, niezmieszaną z najeźdźcami ludnością na danym kontynencie. Tym bardziej warto takie badania prowadzić, albowiem - jak widać, mogą one dać silny dowód na to, czy mamy w sobie geny innych huminidów. Na razie nie jestem w pełni przekonany, za sprawą owej definicji "mieszkańców Afryki". Co nie znaczy, iż mam jakiś problem z myślą, iż mógłbym być po części neandertalczykiem. Nie, wręcz przeciwnie, świetna sprawa :-) Ale po prostu nie wiem. Wydaje mi się, iż "cechy genetyczne" pierwotnej ludności Afryki powinny być przez autora szerzej omówione. Co przyjęto za tę ludność, a nie "poza Afryką". Jeśli rzeczywiście różnica przebiega zależnie od kontynentów, to są raczej przystosowania środowiskowe. Bo co ma ludność Bantu do Pigmejów? Albo co mają do tego Sudańczycy (którzy?) i ludność arabska?
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 04-09-2011
sinapis - Z innej strony
W tej metodzie nie bada się cech, tylko same geny.
Spróbujmy na prostym przykładzie: dorośli ludzie kiedyś nie trawili mleka, bo gen, który produkuje enzym laktozę, był aktywny tylko u dzieci. Potem pojawiła się mutacja. która dała tę możliwość dorosłym. (dokładnie pojaiwły sie niezaleznie od siebie dwie mutacje, jednakie w skutku, choć odmienne w strukturze: w Europie i Afryce - a czasem mówi sie o takowej również w centralnej Azji,bo tamtejsi pasterze od dawna pijali kumys.
Nie mieli tych mutacji amerykańscy Indianie aż do czasów konkwisty, a także do okresu kolonizacji mieszkańcy Australii i wysp Pacyfiku. Stąd wnosimy, że mutacje te powstały już po oddzieleniu się populacji. Zarazem, znając przybliżoną częstotliwość mutacji. możemy oszacować czas, w którym do mutacji doszło.
Tą samą metodą, choć uwzględniajac jednoczesnie wilele genów i wiele czestotliwości, działają Paabo, Reich i wielu innych badaczy ludzkich dziejów i migracji.
Autor: sinapis  Dodano: 05-09-2011
brzezińska43
W przypadku ludów dawno wymarlych reintrodukcja genów w wyniku wtórnej migracji jest w sumie bez znaczenia. Istotne jest stwierdzenie o międzygatunkowym przekazywaniu genów,co do niedawna uznawano za horrendum, sugerując wyniszczenie neandertalczyka przez nowoprzybyly do Europy gatunek. Różnice mialy być tak poważne, że czlowiek kromanioński mial ze wstrętem spoglądać na zasiedzialy gatunek.A tu bęc! Zdarzaly się międzygatunkowe interakcje, dające obecnie więcej szans na odtworzenie zaginionej puli genetycznej.Celowość prostego odtworzenia uznaję za glupawkawą, ale jeśli inżynieria genetyczna pozwoli na znalezienie cech niezwykle nam przydatnych i po zsekwencjonowaniu możliwych do introdukcji - to czemu nie? Powiększanie puli genów o dawno zaginione może spowodować sukces.Niestety nie musi. Obawiam się o wykorzystanie badań, bo dotąd niczego nie robiono ku zwiększaniu wiedzy jedynie.
Autor: brzezińska43  Dodano: 06-09-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365