Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.014.770 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) nie sposób, opierając się na hipotezie religijnej, wywieść jakiegokolwiek nowego faktu ani przewidzieć i przeprowadzić dowolnego zdarzenia, ani też oczekiwać nagrody czy lękać się kary.
Komentarze do strony Deus ex ratio?

Dodaj swój komentarz…
Marek - Skutek a przyczyna   1 na 1
"Rozumowanie to opiera się na mylnym przekonaniu, że z postaci stworzenia można wnioskować o postaci jego przyczyny. Dodatkowo wymaga założenia, iż każdy skutek ma przyczynę. Otóż oba ze założenia są nieprawdziwe."

Panie Michale, w swojej ateistycznej żarliwości kwestionuje Pan aparat współczesnej nauki! A przecież ona w wielu przypadkach wykorzystuje analizę skutku do wnioskowania o jego przyczynie. W astronomi metoda ta jest stosowana nagminnie, w ten sposób wykryto np. planety pozasłoneczne (analiza ich wpływu na obserwowaną jasność lub inne parametry gwiazdy macierzystej). Wstyd Panie Michale! To taki z Pana "racjonalista"?

Drugim stwierdzeniem, że może istnieć skutek bez przyczyny (lub przyczyn) zakwestionował Pan tradycyjną logikę. Byłbym zatem wdzięczny za przytoczenie choćby jednego skutku nie posiadającego swojej przyczyny.

A czy może isnieć coś nie mającego przyczyny? Może, ale nie w przyrodzie. Tym "czymś" może być tylko byt nadprzyrodzony, niematerialny, sam będący pierwszą przyczyną, którego zwiemy Bogiem. W przyrodzie wszystko ma swój początek a ten zawsze ma swoją przyczynę.
Autor: Marek Dodano: 12-11-2004
Reklama
michał - odpowiedź
Leci w pana kierunku kula bilardowa, za nią toczą się dwie w przeciwne strony. Każda z nich mogła poruszyć tą pierwszą, mogły też odbić się o nią obie lub też żadna (bo np. ktoś tą pierwszą ruszył ręką, a tamte zderzyły się ze sobą). Proszę teraz wywnioskować ze skutku, jaka była przyczyna - ilość możliwych rozwiązań jest tu dowolna.
A to tylko prościutki przykład, w stosunku do przyczyn świata.
Czy każdy skutek ma przyczynę? Proszę mi podać przyczynę rozpadu izotopu C14 w tej a nie innej chwili. A to tylko prosty przykład w stosunku do świata, który być może też (jako całość) nie wymaga przyczyny.
Autor: michał Dodano: 12-11-2004

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365