Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.448.054 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet, nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią."

Dodaj swój komentarz…
p.janowski - i o to chodzi ...
Carl Sagan to Wzór - to wspołczesny Einstein (bez vaseline mowie) - czytalem Jego artykuly w Świecie Nauki oraz w Wiedzy i Życie. Książka pt,"Cienie naszych przodków" - polecam !
Autor: p.janowski Dodano: 31-03-2004
Reklama
inhet - niedopatrzenie   1 na 1
Sagan nie napisał, kto wykończył Bibliotekę Aleksandryjską.
Autor: inhet Dodano: 03-10-2004
M. Sosnowski - Jak łatwo...   1 na 1
Po raz kolejny możemy się przekonać o niezaprzeczalnym humanizmie Sagana. Kto dziś pamięta o Aleksandrii, Hypatii, nie mówiąc o bezcennych zasobach biblioteki. Cywilizowany świat pamięta natomiast Cyryla i wychwala "dzieło boże" jakiego dokonywali jemu podobni, wyrzucając oczywiście z pamięci średniowieczne stosy. Jak łatwo jest profanować, niszczyć, zaciemniać obraz ku chwale ciemnoty. Jak łatwo zapomina się o tych, o których ludzkość nie powinna zapomnieć. Jak łatwo...
Autor: M. Sosnowski Dodano: 22-10-2004
Asdat - Nadinterpretacja autora   1 na 1
"Łatwo też domyślić się, dlaczego inny niestrudzony krzewiciel chrześcijaństwa, apostoł Paweł, tak starannie omijał w swoich licznych podróżach ten główny ośrodek greckiej i żydowskiej kultury."

Tu z autorem nie moge sie zgodzic. To zdanie to spora nadinterpretacja. Po pierwasze chrzescijanstwo rozwijalo sie takze w aleksandrii i to bynajmniej nie za pomoca miecza. Mniejszosc zydowska przechodzila na chrzescijanstwo (co prawda byl to raczej nurt gnostycki a nie literalistyczny). I jeszcze jedno centrum kultury zydowskiej byla Jerozolima a nie Aleksandria.
Autor: Asdat Dodano: 01-12-2006
Shemyaza - no comments needed eh?
Some authors have used Hypatia's death as a symbol of the "repression of reasoned paganism by irrational religion". Included among these was the astronomer and science popularizer Carl Sagan, who provided a vivid account of her death and the burning of the Library of Alexandria in his popular science book Cosmos. Earlier writers sharing that view include Voltaire and historian Edward Gibbon. A serious study by the Polish historian Maria Dzielska, Hypatia of Alexandria (1995), explains Hypatia's death as the result of a struggle between two Christian factions, the moderate Orestes-supported by Hypatia-and the more rigid Cyril. This point is alluded to by Smith, who states "She was accused of too much familiarity with Orestes, prefect of Alexandria, and the charge spread among the clergy, who took up the notion that she interrupted the friendship of Orestes with their archbishop, Cyril."

All the above works use ancient writers as their primary sources. Dzielska, alone, makes use of surviving personal letters written by students of the philosopher.
Autor: Shemyaza Dodano: 26-01-2007
Shemyaza - for a good measure :)
Her contemporary, the Christian historiographer Socrates Scholasticus in his Ecclesiastical History portrays her as follows:

There was a woman at Alexandria named Hypatia, daughter of the philosopher Theon, who made such attainments in literature and science, as to far surpass all the philosophers of her own time. Having succeeded to the school of Plato and Plotinus, she explained the principles of philosophy to her auditors, many of whom came from a distance to receive her instructions. On account of the self-possession and ease of manner, which she had acquired in consequence of the cultivation of her mind, she not unfrequently appeared in public in presence of the magistrates. Neither did she feel abashed in going to an assembly of men. For all men on account of her extraordinary dignity and virtue admired her the more.
Autor: Shemyaza Dodano: 26-01-2007
Versus - Edukacja   2 na 2
I dlatego uważam że najważniejszym obowiązkiem każdej wykształconej osoby jest szerzenie swojej wiedzy. Czy to przez uczenie dzieci w szkole, czy przez popularyzatorskie publikacje. Nie możemy sie zamykać w murach uniwersytetów, ale naszym nadrzędnym celem powino być szerzenie oświaty, od tej najbardziej podstawowej do wyższej, wspieranie talentów itp.
Autor: Versus Dodano: 06-10-2007
katolik - prawda  0 na 2
widzę, że piszący pamiętają tylko o tym o czym chcą. Nie wiem dlaczego religię, która dałą światu św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu nazywacie "ciemnotą". Gdyby nie oni, to nikt by w Europie nie wiedział o Platonie i Arystotelesie. Zapominacie też, że w ówczesnej Aleksandrii żyło wielu chrześcijan. W czasie zamieszek, w których zburzono Serapejon zginęło kilka tysięcy chrześcijan i tylko kilka setek pogan. Nazywacie to barbarzyństwem, a zapominacie, że przez ponad 300 lat to chrześcijanie byli kozłami ofiarnymi i wrogami numer 1. Mimo to przetrwali i zburzyli "wasz" pogański Rzym. Neron i Dioklecjan wydający chrześcijan na pożarcie lwom to dla was "światli starożytni poganie". W końcu Neron coś tam nawet próbował pisać. Teodozjusz niszczący ołtarze pogańskie, który nie chrzcił nikogo siłą (poganie przetrwali aż do VI w.) to dla was zbrodniasz i niszczyciel. Logika Kalego i tyle.
Autor: katolik Dodano: 14-05-2008
Hrihorij   1 na 1
"katolik" napisał: "widzę, że piszący pamiętają tylko o tym o czym chcą. Nie wiem dlaczego religię, która dałą światu św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu nazywacie "ciemnotą". "
Szanowny "katoliku" należy oddzielić naukę empiryczną od religii. Niestety jest taka prawidłowosć, że religia (każda) tępi samodzielne myslenie. Poza tym wymienieni przez Ciebie swięci zajmowali się teologią i "nauką o dogmacie" co ma się nijak do nauki empirycznej.
Autor: Hrihorij  Dodano: 25-12-2008
nanalyly
Biblioteka Aleksandryjska znajdowała się w starożytnym mieście Aleksandria, które było założone przez Aleksandra Wielkiego na wybrzeżu Egiptu.
Autor: nanalyly  Dodano: 17-08-2023
nanalyly - nanalyly
Beyond its entertainment value, Word connectionsunlimited.io/ provides a valuable learning experience.
Autor: nanalyly  Dodano: 29-12-2023

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365