Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.447.059 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Argument, że wiara i religia czynią ludzi lepszymi albo też próbują ich ucywilizować, należy do tych, które ludzie wysuwają, kiedy już wyczerpali wszystko, co mieli w zanadrzu.
Komentarze do strony Niemoralność biznesu

Dodaj swój komentarz…
ghjhgffghhg xdvnhgff - Bajki, nic tylko bajki
Jak w tytule: utopijne bajki bez przełożenia na rzeczywistość. Błędne jest założenie, że maksymalizacja zysków następuje poprzez poprawienie oferty, oszczędność... Maksymalizacja zysków następuje przez ograniczenie kosztów wytwarzania (wyzysk pracowników vide Biedronka) i zapewnienie sobie (łapówkami) monopolu a najlepiej ustawowego przymusu korzystania z wytwarzanych dóbr. A wtedy można zacząć drenowanie kieszeni tak przymuszonych "klientów". To jest zło. Zło rozplenione w Polsce, która jednak nie jest państwem prawa ani demokracji. Jest klerykalną republiką kliencką.
Autor: ghjhgffghhg xdvnhgff Dodano: 12-04-2005
Reklama
Jan M Fijor - monopol i in.
Opisane wypaczenia mozliwe sa tylko pod ochrona panstwa, ktore moze zapewnic bieznesowi ochrone czy monopol. W warunkach wolnego rynku, jesli Biedronka zle traktuje ludzi czy konsumentow, to zostanie wyparta przez konkurencje. Biznes nie moze robic co zechce, bo jest ograniczany dzialniem innego biznsu. Zmowa w gre nie wchodzi, jako ze kazdy dba o swoje a nie o cudze. Nie lieczenie sie z konsumentem czy pracownikiem mozliwe jest tylko w socjalizmie, gdzie pracownik nie ma wyboru - jest jeden pracodawca, jedno prawo, jeden plan. Panstwo robi co chce, bo nikt nie moze mu sie przeciwstawic. W warunkach konkurnecji kazdy dba o to, by go postregano jako lepszego, tanszego, milszego, upzejmiejszego etc.
Autor: Jan M Fijor Dodano: 13-04-2005
Grzegorz
Cały kłopot w tym jak wyobrażają sobie różni ludzie tzw. robienie biznesu. Nie dziwię się, że urzędnicy państwowi czy inni funkcjonariusze utrzymywani ze środków których nie zarobili, a zabrali (z podatków) lub zebrali (z tacy) takie dziwne sądy o biznesie wygłaszają. Nie zapomnijamy dodatowo, że jeszcze żyje pokolenie które "pamięta" jak "dobry" socjalizm zniszczyli spekulenaci i prywaciarze. Druga strona medalu to nasza spaczona rzeczywistość, w której faktycznie etyka biznesu pozostaje jakimś abstraktem, to że tak jest nie przemawia na niekorzyść etyki a na niekorzyść państwa, które taki klimat w gospodarce wprowadza. Oczywiście atrykuł jest zbiorem uproszczeń, co jak sądzę wynika z jego ograniczenia objętościowego więc i nie ma się co do faktu jego uproszczenia czepiać, może jedyne co bym zasugerował to jednak przyzanie "nieczystych" intencji firm które w pogoni za obniżaniem kosztów lokują swoją produkcję w krajach gdzie siła robocza jest najtańsza (bo zniewolona) i jednocześnie udają ślepotę. Po prostu biznes jest taki jak prowadzący go ludzie - trudno generalizować i nadawć mu jakieś cechy absolutne.

Pozdrawiam
Autor: Grzegorz Dodano: 13-04-2005

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365