Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.014.127 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nie wierzę w Boga, ale nie czynię religii z niewiary w Niego. Logicznie jest możliwe, że jakieś odkrycie kiedyś każe mi zmienić zdanie. Ale nie liczę na to.
Komentarze do strony Pochwała Księgi

Dodaj swój komentarz…
Wojciech Skorupski - dlaczego??
...Knuth wystawia czek na 2,56 dolara (nie mam pojęcia, czemu akurat na taką sumę)...
odpowiedź dla większości informatyków jest prosta:), to przecież 1bajt centów
Autor: Wojciech Skorupski Dodano: 07-03-2005
Reklama
B. Miś - Dzięki!
Jak w tytule. Czasem - jak widać - nie dostrzegamy oczywistości...
Autor: B. Miś Dodano: 07-03-2005
Daniel Delimata - gdzie mój komentarz?
Próbowałem zamieścić tutaj dłuższy komentarz z paroma ciekawymi informacjami na temat Donalda Ervina Knutha i jego dzieła TeX, ale jak widać albo komuś się to nie podoba, albo nie wszystko tu działa jak należy. :(
Autor: Daniel Delimata Dodano: 08-03-2005
Daniel Delimata - Parę drobiazgów
Odtwarzam treść komentarza z pamięci. Nie będzie tu niestety wszystkiego co przez ponad godzinę wklepywałem poprzednio. :(

Jako pasjonat narzędzi TeX-owych z prawdziwą radością przeczytałem niniejszy artykuł. Chciałbym go jednak uzupełnić o parę szczegółów.

We współpracy z polską Grupą Użytkowników Systemu TeX WNT zaplanowało na lipiec wydanie książki "The TeXbook". Również i ona zawiera subtelne żarty które stają się zrozumiałe dopiero gdy rozwiązuje się zawarte w niej zadania.

www.wnt.com.pl/(*)zapowiedzi?OpenView&Count=1000

W artykule nie padają daty. (W sumie nie dziwię się bo TeX powstawał etapami). Nie sposób jednak pominąć milczeniem fakt, że darmowe narzędzie powstałe w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia nadal nie znajduje godnego siebie konkurenta i jest stosowane przez dwóch największych na świecie wydawców tekstów naukowych, tj. American Mathematical Society oraz Springer Verlag, a ponadto przez kilkadziesiąt innych cenionych wydawnictw o ustalonej renomie (Addison-Wesley Publishing Group, Oxford University Press, Elsevier Publishers, Kluwer Academic Publishers i wiele innych) Dzieki nakładkom takim jak LaTeX, narzędzie to jest proste w obsłudze i wciąż zyskuje coraz to nowe możliwości.

Nie wspomniano, że oprócz METAFONT-a Knuth stworzył na potrzeby TeX-a na podstawie cenionych wzorców (np. Excelsior) rodzinę krojów Computer Modern (bardzo czytelną, funkcjonalną i nadającą się do szerokiej klasy tekstów). Do swojej książki wydanej w Polsce przez PWN jako "Matematyka konkretna" stworzył Concrete Roman Fonts. Nie dziwi więc dbałość wydawnictw o stosowanie oryginalnych krojów, a raczej pewien niesmak mogłyby budzić zmiany w tym zakresie.

Na koniec parę uwag odnośnie pisowni. Tam gdzie nie można uzyskać stosowanego przez Knutha obniżenia litery E zaleca się pisownię "TeX" zamiast "TEX"

Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa oznaczającego sztukę. Litery TEX to duże greckie tau, epsilon i chi. Należy więc czytać "tech" lub "tek" (ponoć tak to wymawia Knuth).
Autor: Daniel Delimata Dodano: 08-03-2005
Daniel Delimata - Jeszcze o nagrodzie Knutha
Z tego co mi wiadomo nagroda Knutha za znalezienie błędu w TeX-u (w sensie niezgodności ze specyfikacją) początkowo to jest w 1985 r. wynosiła 1 cent i była corocznie podwajana. Podobno ostatni błąd został poprawiony w 1994 r.
Autor: Daniel Delimata Dodano: 08-03-2005
Jacek W. - A to czemu?
Wojciech Skorupski: odpowiedź dla większości informatyków jest prosta:), to przecież 1bajt centów

Nie dla wszystkich. Jeżeli założyć, że jeden cent to jeden bit, to 2.56 $ dałoby tych bajtów 32.

Ukłony
Autor: Jacek W. Dodano: 15-03-2005
artur - pochwała Johna Hulla
Wiele ksiąg matematycznych jest ostatnimi czasy chwalonych i są wyznaczane nagrody za znalezienie błędów. Mimo że matematyka nie odnosi sie bezpośrednio do rzeczywistości, istnieje tam ścisła definicja błędu - co oznacza że nie można sobie pisać dowolnego tekstu na papierze i mówić że jest on bezbłędny jako że tylko jest.
Wprawdzie tego pojęcia błędu w matematyce nie da sie zweryfikować w laboratorium mędrca szkiełkiem i okiem, gdyż matematyka nie opisuje bezpośrednio rzeczywistości zbudowanej z atomów, jednak pojęcie błędu istnieje...

Bardzo bym chciał usłyszeć pochwałę księgi Johna Hulla "Option futures and other derivatives". Czy też została wyznaczona nagroda, niekoniecznie pieniężna, za znalezienie błędów w tej książce?
Jak takie błędy mogłyby być zdefiniowane jeżeli jak to ujął dr Krzysztof Rybiński "Po co wymyślono ekonomistów? Żeby astrologia wyglądała na poważną naukę" - Tygodnik "Wprost", Nr 1013.
Autor: artur Dodano: 08-05-2005

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365