Do treści
Światopogląd
Religie i sekty
Biblia
Kościół i Katolicyzm
Filozofia
Nauka
Społeczeństwo
Prawo
Państwo i polityka
Kultura
Felietony i eseje
Literatura
Ludzie, cytaty
Tematy różnorodne
Znalezione w sieci
Współpraca
Pytania i odpowiedzi
Listy od czytelników
Fundusz Racjonalisty
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.781.292 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało
dla nas 7364 tekstów.
Zajęłyby one 29017 stron A4
Wyszukaj na stronach:
Kryteria szczegółowe
Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..
Ostatnie wątki Forum
:
Wygodna i nowoczesna platforma do..
łono
metody studiowania matematyki
Ulubiony oksymoron
Czy demokracja jest najgorsza?
UE - absurd cz ratunek świata
Lewicowa walka o pracownika
niedoszły kleryk
cykle lodowcowe - co to jest?
Ogłoszenia
:
the topic of customer communications manage..
Czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony edyt..
casino
Szukam rekomendacji na temat blogów poświęc..
Dodaj ogłoszenie..
Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
Oddano 720 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Cezary Lusiński -
Parnell. Droga Irlandczyków do demokracji parlamentarnej
Michel Henry -
Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Znajdź książkę..
Złota myśl Racjonalisty:
"Bezmyślnych wyzwala ze smutku czas, mądrych logika."
Epikur
Komentarze do strony
Deklaracja ideowa, albo akt erekcyjny PSR
Dodaj swój komentarz…
Irridius - pytanko niewinne
1 na 1
Słoneczko Ty moje,
a gdzie są w "poniższym" statucie paragrafiki od 1 do 8, bo nie mogę ich znaleźć, zapewne z powodu mojej nieudolności... A chętnie przeczytałbym całość statutu przed wypełnieniem deklaracji.
Pozdrawiam nadzwyczaj serdecznie
Irridius
Autor:
Irridius
Dodano:
15-03-2005
Reklama
Arek Mirek - strach
-1 na 1
ideologia to coś wyjątkowo niebezpiecznego i ideologia racjonalistyczna nie wydaje się wyjątkiem - manifest w duchu artystycznym(extra) ale czemu niepełny- kiedy zaczniecie zakładać kościoły będzie jeszcze weselej.
pozrav arek
Autor:
Arek Mirek
Dodano:
16-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - statut
Szanowny Irridiusie, tak jak napisalem: Deklaracja zainteresowania nie jest jeszcze deklaracja czlonkowska. Ta bedzie pozniej. to co opublikowalem jest generalnie najwazniejsza czescia statutu, uznalem, ze na razie nie ma potrzeby publikowania calego, gdyz wiem, ze zagadnienia kompetencyjno-ustrojowe nie sa zbyt chetnie czytane. Tak czy inaczej kazdy statut bedzie mial dostepny, a nawet bedzie zobowiazany do jego przeczytania przed przystapieniem. Jak ktos ma pomimo tego jakies watpliwosci pytania, mozemy o PSR porozmawiac na forum, prosze pytac bez skrepowania:) chetnie odpowiem na kazde pytania, o ile odpowiedz bede znal:)
Autor:
Mariusz Agnosiewicz
Dodano:
16-03-2005
Pieruński - Czy to jest w ogóle wewnętrznie spójne?
1 na 1
Zebrało mi się kilka pytań dotyczących Deklaracji Ideowej PSR.
Czy można o nią PYTAĆ ?
Nie ukrywam, że chcę zbadać co za nią stoi, a co za tym idzie chcę ją potraktować krytycznym rozumem, a więc chcę zbadać czy wytrzyma ona krytykę tego co sama propaguje.
Deklaracja:
"Przekonani o potrzebie wspólnych działań na rzecz rozwoju jednostki i społeczeństwa według idei racjonalności, będącej postawą i światopoglądem, wedle którego człowiek jest w stanie poznawać świat"
Pytanie 1
Co
dokładnie
rozumiecie przez racjonalizm ? Pytam, bo nie może być tak, że te kluczowe pojęcie pozostanie bez precyzyjnej definicji, a jak wiemy racjonalizm może być rozumiany różnorako. Racjonalizm jest wielonurtowy. A dlaczego ma to znaczenie? Otóż bez przejrzystej definicji, która nie będzie bogata jedynie w ogólniki, nie ma pewności, że zrzeszeni członkowie PSR mówiąc racjonalizm, myślą o tym samym. Każdy z nich może rozmaicie rozumieć kluczowe pojęcie i tym samym dyskurs pomiędzy członkami PSR nie będzie zrozumiały dla nich samych.
Konkretyzując pytanie. Według Wikipedii termin
racjonalizm
w sensie metody naukowej oznacza "podejście do zdobywania wiedzy polegające na porządkowaniu zasobów wiadomości w.g. z góry ustalonego porządku". Jeśli o to chodzi, to czy możecie opisać ów z góry ustalony porządek według którego porządkujecie wiedzę?
Wikipedyści piszą też, że "racjonalizm w potocznym znaczeniu to postawa polegająca na porządkowaniu i poddawaniu logicznej krytyce docierających do nas wiadomości i odrzucanie tych, które nie pasują do wcześniej przyjętych ogólnych założeń". Wtedy, czy możecie wypisać podstawowe założenia jakie przyjmujecie ?
Pytanie 2
Znając "ateistyczny scjentycyzm" tego środowiska, czy podpisalibyście się pod następującymi założeniami Koła Wiedeńskiego, które to poglądy nazywane są pozytywizmem logicznym, a nie racjonalizmem, ale myślę, że w tutejszym środowisku to nie czyni większej różnicy.
Założenia pozytywizmu logicznego:
-> Oparcie całej wiedzy na danych empirycznych i odrzucenie wszystkiego co nie znajduje oparcia w faktach empirycznych.
-> Opisanie tej wiedzy językiem matematyczno-logicznym.
-> Sprowadzenie wszystkich nauk do fizyki, lub przynajmniej zastosowanie w nich technik badawczych i opisu matematycznego wziętych z fizyki - dotyczy to nawet takich nauk jak psychologia i ekonomia.
Te pytanie kieruję bardziej do szarych czytelników serwisu Racjonalista.pl.
Ci którzy się zgadzają mogą więcej o pozytywizmie logicznym przeczytać tu: http://pl.wikipedia. org/wiki/Pozytywizm_logiczny Chociaż osobiście sądzę, że to za szybko... w końcu odstęp czasu między racjonalizmem, a Kołem Wiedeńskim to jakieś półtora stulecia. Zbyt szybki przeskok.
Pytanie 3
Jeszcze nie tak dawno materialistyczny, naukowy ateizm był kluczową ideą w ZSRR. Owa ukryta i dogmatyczna pewność o istnieniu materii przez całą epokę stała u fundamentów tego totalitaryzmu, gdyż tworząc te ukryte założenie prowadziła do przekonania o braku racji bytu światopoglądów nie stojących na pewności istnienia materii. Bez względu na to jak Deklaracja Ideowa PSR rozumie termin racjonalizm, proszę mi odpisać jaki posiadacie stosunek wobec problemu istnienia / nieistnienia materii.
Uważam, że mogę skierować do Was te krytyczne pytania i oczekiwać przejrzystej odpowiedzi, a zachęcają mnie słowa właśnie z Waszej Deklaracji, że: "człowiek jest w stanie poznawać świat i coraz lepiej go rozumieć oraz kształtować przez krytyczną dyskusję", a jeśli nawet kogoś moje uwagi zirytują, to biorąc pod uwagę Waszą "nadzieję na przełamywanie lub osłabianie ludzkich uprzedzeń" zechcecie rozwiać moje wątpliwości.
Autor:
Pieruński
Dodano:
18-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - Racjonalizm
Domaganie się precyzyjnej definicji racjonalizmu nie jest kluczowe dla PSR. Może się to wydawać dziwne i podejrzane stwierdzenie, ale spróbuję to wyjaśnić: racjonalizm jest pojęciem niejednoznacznym i właśnie wielonurtowym dlatego jego definicja nie może wykluczać kogoś kto pojmuje definicję racjonalizmu nieco inaczej, ale zgadza się z większą ilością celów i jest gotowy współkształtować PSR. Określanie światopoglądu nie ma sensu dla stowarzyszenia, gdyż gromadzić ono będzie ludzi tylko o zbliżonych światopoglądach, ale z pewnością niejednolitych. Jedni będą "scjentystycznymi ateistami", inni humanistycznie zorientowanymi agnostykami, jeszcze inni np. deistami. Pytanie o istnienie materii możesz sobie zadać na forum, możemy sobie o tym pogawędzić przy piwie, ale przy określaniu celów i manifestu ideowego PSR jest to problem absurdalny do którego nawet nie mam zamiaru się odnosić. Racjonalizm jest przede wszystkim metodą, i pewnie część członków będzie sądziła, że nie jest on prawomocny w zakresie aksjologicznych rozważań. Ale inni nie będą podzielać tej opinii (w tym piszący te słowa). Stowarzyszenie zrzesza członków chcących realizować cele, które są ujęte dość jasno. A czy te cele będzie realizował ktoś kto rozumie racjonalizm jako przeciwieństwo empiryzmu i jednocześnie nie wierzy w istnienie materii, czy też ktoś dla kogo racjonalizm będzie po prostu uwzględnianiem w rozumowaniu całości materiału dowodowego i faktograficznego, czy może ktoś dla kogo jest on tożsamy z metodą naukową nauk przyrodniczych, logicznym rozumowaniem i zdrowym rozsądkiem - to jest kwestia drugorzędna.
Z deklaracji ideowej wynika, że racjonalista w naszym rozumieniu nie może sobie pozwolić na postawę antynaukową, na wzgardzanie metodologią naukową, racjonalistą nie będzie ten, kto odwołuje się nie do rozumowania i analizy, lecz do sentymentów (np. narodowych) czy autorytetów, zwłaszcza religijnych. Racjonalistą także nie może być nazwany ten, kto twierdzi, że bóg istnieje (choć PSR nie musi bynajmniej zrzeszać samych ateistów). Racjonalista mógłby co najwyżej powiedzieć: Wprawdzie idea boga nie ma za sobą dowodów, ale ja wierzę, że bóg istnieje. Racjonalista nie musi uważać, że alfą i omegą poznania jest metodologia nauk przyrodniczych, ale z drugiej strony nie może być uznany za racjonalistę kreacjonista, wyznawca doktryn paranaukowych i pseudonaukowych. Urąga godności rozumu przynależność do takich organizacji jak LPT, MW itp.
Po więcej wyjaśnień odsyłam do działu Światopogląd, nie mam czasu na dyskusje światopoglądowe czy filozoficzne w tym momencie, choć na forum PSR nie jedną taką możemy zorganizować i niewątpliwie one będą organizowane. Także o pojęciu racjonalizmu, racjonalności itd.
Idee są określone dość jasno, cele takoż, podobnie środki działania. Nie jesteśmy króliczkiem, który wyskoczył z kapelusza, aby dawać się dokładnie poznawać, bo przecież NAS poznajecie od paru ładnych lat. Za PSR stoją twórcy i sympatycy Racjonalisty. Pozwala to ocenić kto, co i jak. Ideowo jesteśmy transparentni;)
PSR w dużym zakresie powinien być pozawirtualną emanacją tego czym wirtualnie jest Racjonalista, choć nie do końca, bo powinien się skupiać na działaniach pozytywnych a nie negatywnych (jak walka z religią i kościołem). Nie widzę najmniejszego problemu aby np. buddysta przystąpił do PSR.
Jestem dziś w dobrym nastroju, więc wybaczę ci to odwołanie do ZSRR, choć przez nie, nie jesteś dla mnie zbyt poważnym partnerem do rozmowy. Ja osobiście nie dla każdego mam czas. Wolę go poświęcić ciekawszym z mojego punktu widzenia ludziom. A jest ich naprawdę wiele.
Autor:
Mariusz Agnosiewicz
Dodano:
19-03-2005
redakcja - tematy poboczne
Inne komentarze, niezwiązane bezpośrednio z aktem erekcyjnym:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,16067
Autor:
redakcja
Dodano:
24-03-2005
MWJuszczyk - racjonalista
racjonalista: racjo na listę: takiej formuły raczej należy szukać, przecież wiemy, że najwięcej szkody myśli i nauce wyrządzili naukowcy: co nie da się zmierzyć, zważyć, policzyć to tego nie ma: oraz kler: co nie jest zgodne z doktryną wiary tego nie ma, "stowarzyszenie ludzi zdrowego rozsądku" działających w myśl: nic co ludzkie nie jest nam obce, może nie dokładnie ale chyba w tym kierunku należałoby iść.
Autor:
MWJuszczyk
Dodano:
30-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - Nauka
>przecież wiemy, że najwięcej szkody myśli i nauce wyrządzili naukowcy
PSR ma być organizacją poważną.
Zastanawiam się czy w ogóle powinienem z takimi tezami polemizować.
W każdym razie o tendencjach antynaukowych w PSR mowy być nie może. Tak jak nie wyobrażam sobie przeciwstawiania nauce "wolnomyślności", w znaczeniu wolno myśleć co się komu podoba bez żadnych reguł i zasad.
Autor:
Mariusz Agnosiewicz
Dodano:
30-03-2005
krzysztof - dziwne sprawy się dzieją
Nie uważacie, że wszelkie przejawy tworzenia nowego kościoła na zasadzie opublikowania pisma świętego w postaci deklaracji ideowej(zamiast przeprowadzenia dyskusji i wysunięcia wniosków na ten temat) jest conajmniej śmieszne. Stworzenia dobrego serwisu nie pretenduje do bycia papieżem RACJONALISTYCZNEGO świata. nie popadajmy w mechanizmy którym się sprzeciwiamy.
Autor:
krzysztof
Dodano:
19-04-2005
Mariusz Agnosiewicz - dyskusja...
>Nie uważacie, że wszelkie przejawy tworzenia nowego kościoła na zasadzie opublikowania pisma świętego w postaci deklaracji ideowej (zamiast przeprowadzenia dyskusji i wysunięcia wniosków na ten temat) jest conajmniej śmieszne.
A skąd wiesz, że dyskusji takiej nie było? Była i cały czas się toczy. Dyskusja nie może jednak polegać na tym, aby każdy przypadkowy internauta powiedział co myśli i idei ruchu racjonalistów w Polsce. Dyskusja toczona wpierw była w gronie osób zaangażowanych w Racjonalistę w gronie osób, które wyraziły zainteresowanie w naszej ostatniej ankiecie z ubiegłego roku współtworzenia i działania w takim ruchu. Teraz znów się toczy dyskusja nad dokumentami ideowymi ruchu racjonalistycznego. Jesteś tym zainteresowany - wypełnij deklarację PSR i pokaż co masz do powiedzenia.
Autor:
Mariusz Agnosiewicz
Dodano:
21-04-2005
Grzegorz - Racjonalizm
Trudno zdefiniować racjonalizm. Uważam, że w pojęciu tego słowa najważniejsze jest to, iż odnosi się do tego, co zwykło się nazywać "rozumieniem". Bardzo polecam lekturę dwóch książek mojego filozoficznego mentora - Andrzeja Chmieleckiego, który rozważaniom na temat racjonalności poświęcił wiele lat ciężkiej pracy umysłowej. Oto link:
www.wnsts.stron(*)nicy/filozofia/chmielecki.html
Jeśli nadto interesuje kogoś temat genealogii i Ideologii Sztucznej Inteligencji, to polecam również moją pracę (jeden z rozdziałów poświęcony jest m.in. rozumieniu):
kognitywistyka.net/artykuly/gb_genealogia-si.pdf
Autor:
Grzegorz
Dodano:
23-01-2006
Grzegorz - Racjonalizm - link
http://www.wnsts.strony.univ.gda.pl/pracownicy/filozofia/chmielecki.html
Autor:
Grzegorz
Dodano:
23-01-2006
Pokazuj komentarze
od najnowszego
Aby dodać komentarz, należy się zalogować
Zaloguj jako
:
Hasło
:
Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a -
załóż konto..
Reklama
[
Regulamin publikacji
] [
Bannery
] [
Mapa portalu
] [
Reklama
] [
Sklep
] [
Zarejestruj się
] [
Kontakt
]
Racjonalista
©
Copyright
2000-2018 (e-mail:
redakcja
|
administrator
)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365