Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… NARODOWY SOCJALISTA - Narodowy Socjalizm Narodowy Socjalizm wyrósł nie jako z konserwatyzmu,ale zarówno tzw. "Zachód" jak i tzw. "Wschód" nie były w stanie pojąć jego wielkości i uniwersalności.Po to właśnie w roku 1941 został zawarty sojusz pomiędzy nimi sojusz,który doprowadził do likwidacji jedynie słusznej ideologii!Mowa tu o kapitalistach amerykańskich,brytyjskich i francuskich oraz o komunistach radzieckich.To ci nędzni bandyci zgładzili narodowo socjalistyczną koncepcję państwa i społeczństwa,ponieważ zauważyli, ze ich utopijne ideologie są słabe w porównaniu z narodowo socjalistyczną ideologią!Jednak pewnego dnia komuniści i kapitaliści zostaną unicestwieni,poniewaz zwolenników Narodowego Socjalizmu jest z każdym dniem więcej i w końcu na Świecie zapanuje narodowo socjalistyczny światopogląd,a wtedy ŻYDZI "ostaną za swoje" i na Świecie nareszcie będzie harmonia oraz pokój między ludzmi.SIEG HEIL!
Autor: NARODOWY SOCJALISTA Dodano: 09-05-2007
Reklama
Andrzej Koraszewski - katolicyzm i protestantyzm Bardzo intresujący artykuł, wydaje się jednak, że warto wyraźniej oddzielić katolicki tradycjonalizm i protestancki konserwatyzm. Reformacja dokonała głębokich zmian społecznych, powodując znaczne ograniczenie przywilejów monarchii i arystokracji, umożliwiając udział we władzy mieszczaństwa, a nawet (głównie w Skandynawii) chłopstwa. W efekcie w dzisiejszej Europie Zachodniej najbardziej demokratycznymi państwami są protestanckie monarchie (kraje skandynawskie, Wielka Brytania, Holandia, Belgia). W krajach tych obserwuje się największe poszanowanie swobód jednostkowych. Alexis de Toqueville ze zdumieniem przyglądał się scenie brytyjskiej i zdolności uniknięcia rewolucji przez umiejętność (arystokracji) częściowej rezygnacji ze swoich przywilejów i szacunek dla "warstw niższych". Katolicki konserwatyzm, który wolałbym określać mianem tradycjonalizmu, to bezkompromisowa obrona przywilejów grupowych, która w efekcie prowadzi do nagromadzenia się nastrojów rewolucyjnych i do zmian społecznych przez gwałtowne wybuchy, wojny domowe, rewolucje. Konserwatyzm protestancki jest cały czas otwarty na zmianę, tradycjonalizm katolicki jest cały czas zajęty obroną straconych pozycji. Brytyjscy konserwatyści byli w większości przeciwnikami niewolnictwa, polscy zwolennikami pańszczyzny, brytyjscy promowali oświatę ludu, polscy ją blokowali. Konserwatyzm to raczej ruch polityczny niż filozofia i z tego punktu widzenia warto go oglądać od strony praktycznej. (Polecam mowy parlamentarne Burke'a, mówią o nim więcej niż jego próby zdefiniowania konserwatyzmu.)
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 30-03-2006
Pokazuj komentarze od pierwszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama