Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.334.454 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 693 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W teologii znajdujemy stulecia wysiłków inteligentnych mężczyzn i kobiet, by swoją ewidentnie irracjonalną wiarę przedstawić jako coś logicznego i spójnego.

Dodaj swój komentarz…
Humanożerca - Odpowiedź
Mam na myśli te bardziej współczesne niż te wydane w PRL przez komunistów. Takich tez o których mówisz to na oczy nie widziałem. Jednym z autorów jest tłumacz pism Poppera, jak go nie zrozumiał to być może większość jego tekstów nie warto czytać po polsku? Czytałem jego pisma również w innym tłumaczeniu. :-)
Autor: Humanożerca Dodano: 06-12-2008
Reklama
Sylwek
Taaa.... czytałem kilka tych opracowań, poziom rozumienia popperyzmu ich autorów pozwalał formułować im myśli takie jak na przykład ta, że bezsensowna jest ewolucyjna epistemologia, bo naukowa wiedza nie zwiększa przystosowania uczonych.
Jeśli tego rodzaju niespójności masz na myśli, to może czas poczytać samego Poppera zamiast jedynie mówiących o nim historyków idei.
Autor: Sylwek  Dodano: 05-12-2008
Humanożerca - drobne uwagi
1. Są opracowania filozoficzne na temat wewnętrznych sprzeczności popperyzmu i niejasnego stosunku jej autora do konwencjonalizmu. 2. Nie jest do końca prawdą, że mit u niego nie ingeruje, bo ingeruje jako jedno ze źródeł inspiracji, szukania takich możliwie weryfikowalnych teorii, które uzgodniłyby wizję świata z ogólnymi postulatami stawianymi przez mit, co widać szczególnie w jego analizach historii nauk. 3. Nie widzę wielkiej różnicy miedzy zmianami ze względu na ciągłe odkrywanie, odnawianie dawnych prawd, a odnajdywaniem ich na drodze wyłaniania się człowieka znikąd, obie opowieści te opowieści to mity. 5. Prawdziwą przewagą mitu jest konsekwentne oferowanie perspektywy podołania nieskończoności (a nie pewność, która jest zjawiskiem zachodzącym dzięki zapośredniczeniu w innych), Laickość może dać tego tylko namiastkę. 4. Słynna sprawa pogrzebacza na jednym z brytyjskich uniwersytetów, ten kto nim wymachiwał miał z gruntu odmienne zdanie co do mitów i religii. Żądał konsekwentnego porównywania wierzeń pierwotnych z naszymi wierzeniami a nie naszej wiedzy i ich wierzeń.
Autor: Humanożerca Dodano: 05-12-2008

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365