Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
207.742.903 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Trump wywoła kryzys ekonomiczny?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 50 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Zawsze intelekt polski obejmował bardzo rozległe horyzonty myślowe. A teraz przeżywamy jeden z najpotężniejszych przewrotów historycznych, a przeto także umysłowych. Trzeba zwracać się do tych, którzy mają odwagę myśleć o rzeczach, o których nikt jeszcze nie myślał, wdawać się w rozmowę z prawdą, przez nikogo jeszcze nie spotkaną i zarejestrowaną, sięgać ramieniem umysłu tam, dokąd nikt jeszcze nie..
Komentarze do strony Dobroć bez Boga?

Dodaj swój komentarz…
Michał - etyczny   1 na 1
Uważam ten tekst za ciekawy. Temat oczywiście nie jest nowy, ale na pewno konstruktywnie przedstawiony. Podoba mi się silne podkreślenie, że wybory moralne nie wiążą się z religią. Zgadzam się, że religia to narzędzie pomagające uzyskac posłuszeństwo wśród wierzących. Dodałbym przykład żołnierzy niemieckich w czasie II wojny światowej, którzy wykonywali rozkazy m.in.za strachu przed karą w wypadku niesubordynacji. Zatem posłuszeństwo z ich strony to nie było etyczne postępowanie i choć chodziło tam o chorą ideologię, a nie o religię - mechanizm pozostawał ten sam.

Podsumowując, zastanawiając się nad własnym postępowaniem, człowiek na tym bardziej skorzysta, niż gdy bezmyślnie stosuje się do podsuniętych mu zasad.
Autor: Michał  Dodano: 24-05-2009
Reklama
CHOLEWA - Tytuł z pytajnikiem   2 na 2
też jest wyborem ; podobnie pyta L. Kołakowski " a jeżeli Boga nie ma"? Nudzą mnie tak ujmowane tematy. Uznaję etykę niezależną, czyli etykę niezależną od jakiejkolwiek religii,taką jaką zaproponował T. Kotarbiński.Każda religia jest oszustwem, świetnie się trzymająca z powodu współpracy z władzą świecką na zasadzie per fas et nefas. Jest to  strategia dobrze znana w teorii gier pod nazwą "dylemat więżnia". Z dzisiejszej perspektywy bogów należy traktować jako niebezpiecznych psychopatów, będących projekcją umysłów samych twórców; toleruję Buddę. Jak człowiek staje się wielkim humanistą ateistą dał przykład swoim życiem i twórczością prof. A. R. Nowicki.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 15-05-2009

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365