Do treści
Światopogląd
Religie i sekty
Biblia
Kościół i Katolicyzm
Filozofia
Nauka
Społeczeństwo
Prawo
Państwo i polityka
Kultura
Felietony i eseje
Literatura
Ludzie, cytaty
Tematy różnorodne
Znalezione w sieci
Współpraca
Pytania i odpowiedzi
Listy od czytelników
Fundusz Racjonalisty
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.503.210 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało
dla nas 7364 tekstów.
Zajęłyby one 29017 stron A4
Wyszukaj na stronach:
Kryteria szczegółowe
Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..
Ostatnie wątki Forum
:
energia - prąd za darmo?
Psychologia wskazuje wzór człowie..
Akt patriotyzmu w obliczu wojny
problem ocieplania klimatu
dziwne
Podręcznik do filozofii współczes..
Czy człowiek może posiadać osobli..
Dlaczego woda i powietrze są wspó..
Wielkie twierdzenie Fermata? ŻAL
Ogłoszenia
:
the topic of customer communications manage..
Czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony edyt..
casino
Szukam rekomendacji na temat blogów poświęc..
Dodaj ogłoszenie..
Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
Oddano 706 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Anna Bojarska -
Kozzmoss!
Znajdź książkę..
Złota myśl Racjonalisty:
"Obecnie nie ma na świecie ani jednej wiarygodnej religii".
George Bernard Shaw
Komentarze do strony
Zasada nihilotropiczna
Dodaj swój komentarz…
rawicz - dowod
Ciekawy tekst , dajacy impuls do myslenia - ja sobie pomyslalem jaki to moglby byc dowod na istnienie Boga w czasach dzisiejszych czyli w epoce cyfrowej - czy moze dowod cyfrowy ?
Autor:
rawicz
Dodano:
16-06-2009
Reklama
CHOLEWA - Przypadkowo istniejemy ,
1 na 1
z dużym prawdopodobieństwem piszę ten komentarz związany z Pana tekstem , świadom nie naruszenia żadnego prawa przyrody a dotyczącego termodynamiki przede wszystkim łącznie ze wzrostem entropii , i w tym celu pisząc ten komentarz dysypuję część energii w postaci ciepła np. mojego komputera . Ja w nic nie wierzę . Wiem albo nie wiem i z
nadzieją
ufam Panu , iż obaj działamy wbrew bezcelowości sił natury.
Autor:
CHOLEWA
Dodano:
16-06-2009
Abadonna - Brawo!
Brawo Maćku! Gratuluję kolejnego kapitalnego tekstu. Więcej takich proszę.
Autor:
Abadonna
Dodano:
17-06-2009
szperacz - interesujące
Interesujące spostrzeżenia do wykorzystania w rozmowie z teistami.
Autor:
szperacz
Dodano:
17-06-2009
Crystiano - Artykuł ciekawy
7 na 7
ale jedna rzecz mi nie odpowiada, mianowicie:
"Wszechświat jest skrajnie niegościnny do powstania życia. Prawie całą jego przestrzeń wypełnia próżnia ogrzewana promieniowaniem reliktowym."
Nazwałbym to "ziemskim myśleniem" i cechuje niestety większość naukowców. Wszyscy, szukając życia poza ziemią, szukają go na wzór życia na ziemi, a więc: "Nie ma tlenu - nie ma życia, nie ma wody - nie ma życia etc.". A przecież życie nawet na Ziemi istnieje w milionach form, więc we wszechświecie mogą być miliardy i więcej. Problem w tym, że "życiem" może być coś, co wcale za "życie" nie zostanie uznane. Szukając życia w kosmosie, naukowcy szukają "ziemskiego" życia, a więc istot oddychajacych, odżywiających się, mających organy. Nie przyjmują do wiadomości, że życie może przybrać zupełnie inne formy. Z takim myśleniem pewnie nigdy nie odkryją we Wszechświecie życia, bo szukają "drugiej Ziemi".
Autor:
Crystiano
Dodano:
17-06-2009
Maciej - @ Crystiano
Z tego co piszesz spodziewasz się znaleźć życie w próżni. Czy tak? Bo tylko wtedy ten zarzut jest zasadny. Organów nie mają jednokomórkowce - chociaż i one oczywiście mają jakieś "narządy". Czy według Ciebie nie jest to życie ziemskie? Mój argument jest odporny nawet na najbardziej optymistyczną astrobiologię! A więc uwaga jest nie na temat.
Autor:
Maciej
Dodano:
17-06-2009
R. Grochala - Niegościnność świata
0 na 2
Zdecydowanie nie zgadzam się co do tezy, mówiącej że wszechświat jest skrajnie niegościnny do powstania życia.
Podam argument liczbowy. Obecne szacunki mówią, że we wszechświecie istnieje ponad 100 miliardów galaktyk. Każda z galaktyk ma około od miliarda do biliona gwiazd. Nawet przyjmując, że tylko 30% gwiazd posiada planety, daje to ogromną liczbę. Tak wielka liczba planet starczy, moim zdaniem, nawet gdy powstanie życia jest dosyć nieprawdopodobne (odpowiednia gwiazda, odpowiednia orbita planety, odpowiednio spokojne otoczenie, odpowiednia struktura planety i tak dalej).
Tak w ogóle, jestem pewien, że gdzieś tam istnieje inne życie. Boję się tylko tego, że to życie może być miliony lat świetlnych od nas - i nawet jeśli jest to nigdy możemy o nim się nie dowiedzieć.
Autor:
R. Grochala
Dodano:
17-06-2009
Aleksander Głowacki - Świetny tekst
2 na 2
Tak się składa że niedawno przeczytałem książkę P.Davis'a pt "kosmiczna wygrana" w której to autor stara się odpowiedzić na pytanie "dlaczego wszechświat sprzyja życiu". Początek książki jest dość ciekawy - autor omawia dość przystepnie teorie kosmologiczne aby wreszcie spróbować odpowiedzieć na w stylu ww pytanie. Tej odpowiedzi oczywiście nie ma są za to spekulaje z pogranicza nauki i quasi-teologii.
Problem "dlaczego wszechswiat sprzyja zyciu" jest całkiem podobny do innego: "dlaczego kwadrat jest kulą" - chyba napiszę książkę na ten temat.
Autor:
Aleksander Głowacki
Dodano:
17-06-2009
Crystiano - Maciej
-1 na 1
"Z tego co piszesz spodziewasz się znaleźć życie w próżni."
Być może, nie wiem. Chodzi mi tylko o to, że posługujemy się ziemską definicją "życia", na podstawie tego co znamy. Jesteśmy uwięzieni w schemacie, w definicji, którą stworzyliśmy. A która może miec się do realiów Wszechświata jak pięść do nosa.
Autor:
Crystiano
Dodano:
17-06-2009
Maciej - @ A. Głowacki
Paul Davis jest zdobywacą Templetona. To chyba wszystko wyjaśnia... Zamiast nawracać z Biblią w ręku używa do tego astrofizyki i astrobiologii. Szkoda, że ja swoją myśl zawarłem na dwóch stronach A4. Trzeba było napisać o tym książkę!!!
Autor:
Maciej
Dodano:
17-06-2009
jerraz21 - zdobywca Templentona
Panie Macieju Dobrodzieju
Wlasnie znalazlem , a w zasadzie odkrylem sposob na to by "nawrocic" bez biblii , bez astrofizyki - i nawet astrobiologi - tylko za pomoca matematyki!
JAK PAN SADZI CZY ZA TEN CZYN POWINIENEM BYC ZDOBYWCA NAGRODY TEMPLENTONA!?
To nie jest bynajmniej zart - bedzie wielka niespodzianka dla roznego rodzaju i roznej masci ateistow... jednakze nie w duchu dominujacych , skostnialych i w sumie blednych , zdogmatyzowanych czyli wypaczonych religii!
pozdrawiam R
Autor:
jerraz21
Dodano:
17-06-2009
Piotrek - Do Macieja
Szanowny Panie Macieju.
Czy zdobycie nagrody Tempeltona wszystko wyjaśnia?
Paul Davies nigdy nie łączył swoich badań z żadną formalną religią, w moim odczuciu jest co najwyżej deistą. Jego interpretacje praw fizyki pozwalają mu przypuszczać istnienie
pewnego rodzaju inteligencji - i właśnie za te przemyślenia dostał nagrodę ( nigdy nie definiował czym jest ta domniemana inteligencja)
Poniżej ciekawy ciąg logiczy :
1 Wszechświat jest nieskończony,
2 We Wszechświecie istnieje nieskończona ilosć planet
4 Wśród tych planet są takie jak Ziemia,
3 Wszechświat jest pełen życia.
Autor:
Piotrek
Dodano:
17-06-2009
Maciej - odp
@ jerraz21
A można wiedzieć jaki to dowód? Co do oceny to lepszy byłby prawdopodobnie ks. prof. Heller.
@ Piotrek
Tak, wiele wyjaśnia a zwłaszcza daje dowód na to, że zasada antropiczna jest przedmiotem żywego zainteresowania Fundacji Templetona jako nowy sposób podania starych dogmatów współczesnemu człowiekowi (o co przecież chodzi w tej nagrodzie).
Poniżej mój ciekawy ciąg logiczny:
1. możemy zrobić miliony naleśników
2. w naleśnikach istnieją tysiące śliwek
3. wśród tych śliwek niektóre są z Monako
4. naleśniki pochodzą z Monako
Tak, to ciekawa zabawa intelektualna, tylko czemu ma służyć?
PS: Swoją drogą to zaszczyt stanąć - nieświadomie - w szranki ze zdobywcą Templetona.
Autor:
Maciej
Dodano:
17-06-2009
jerraz21 - Do Macieja
Panie Macieju Dobrodzieju
Juz w drugim zdaniu i ostanim Panie Macjeju zawarl Pan czastke tej wiedzy o ktora Pan prosi w zdaniu , zapytaniu pierwszym!
Czy jest Pan w stanie wskazac "ta czastke" - we wlasnej wypowiedzi!?
Jezeli ppppprzebrnie Pan te " brame" - bedziemu isc dalej...
Przy okazji jak to bylo okolo roku temu - Nauka brama do nowej religii - czy cos tak ?
Autor:
jerraz21
Dodano:
17-06-2009
Maciej - @ rawicz vel jerraz21
Poznaję cię - po wyjątkowo bełkotliwym stylu. Jeśli nie możesz się podpisać to używaj chociaż jednego nicka. I "tę cząstkę". "Tą" - tylko "panią"!
Autor:
Maciej
Dodano:
18-06-2009
relatysta - Inne formy życia
0 na 2
Crysyiano -chodzi o życie świadome, do którego zawsze musi dojść przy jakiejkolwiek formie życia (węglowej, krzemowej...). Inaczej oznaczało by to istnienie projektanta i zarządcy. Świadomość wymyka sie Bogu.
Dlatego wierzę w przyszłą świadomość maszyn, czyli istnienie czystej formy świadomości. Może będziemy zapisywać swe Ja/Ego w subatomowych strukturach i nie odkrytych jeszcze cząstkach (życie wieczne stanie się realne).
Autor:
relatysta
Dodano:
18-06-2009
Leszek.K - do Piotrek
1 na 1
Paul Davies jest nierzetelny w swoich założeniach AD.„1 Wszechświat jest nieskończony,” założenie dość śmiałe ale niekompletne, bo co z czasem? Jeśli bez szukania dalszych wytłumaczeń stawia się założenia nieskończoności materii w przestrzeni (tak rozumiem pojęcie wszechświata) to należy jeszcze wziąć pod uwagę problem czasu? Jeżeliby uzupełnić założenie o czas i tak „wszechświat jest nieskończony i wieczny” to już nie ma roboty dla żadnego demiurga ani domniemywania o superinteligencji– książka w kosz ;) i Heraklitowi się Tempelton należy ;) (..)drugie wynika z pierwszego - > AD.„2 We Wszechświecie istnieje nieskończona ilość planet”, bo jeżeli założyć ze wszechświat jest nieskończony to każdy obiekt w nim zawarty musi być nieskończenie policzalny AD.„3 Wszechświat jest pełen życia.” Pan PD ma (nie)chyba problem z pojęciem pełny. Rozumiem, że można się sprzeczać czy szklanka jest do połowy pełna czy do połowy pusta, ale jeżeli na dnie szklanki leży pyłek kurzu, bo w analogii taka jest mniej więcej gęstość materii(a gdzie tam ożywionej?!?!?!) w przestrzeni – to szklanka jest prawie (bardzo) ;) pusta.
Autor:
Leszek.K
Dodano:
19-06-2009
jerraz21 - Panie Macieju
cdn odp1
wtedy i tylko wtedy pojdziemy dalej.
inaczej zostanie Pan na bezdrozu - a pozniej bedzie placz i zgrzytanie zebow , ze nie przeszedl Pan tej w sumie prostej bramki. Poza tym wyglada na to , ze jest Pan dosyc nerwowy - nie sluzy to procesom myslowym zbytnio - zalecam spokoj.
pozdrawiam jerraz21 vel rawicz
co do stylu to kwestia smaku , oceny
mi Panski tez nie bardzo smakuje i przyznam iz bym nie rozpoznal - taki nijaki
Autor:
jerraz21
Dodano:
19-06-2009
jerraz21 - Panie Macieju
-2 na 2
Panie Macieju Dobrodzieju
odp 1
tak sie sklada ze jestem na tym forum od niedawna a w Polsce
nie jestem od dawna (5 l) wiec moge popelniac bledy techniczne
i o zgrozo jezykowe - mysle , ze stac Pana na wybaczenie - tak
po racjonalizatorsku czy jak to tam wyartykolowac - "ta" czy "te"
czastke jednak we wlasnej wypowiedzi Pan nie wskazal - dodam
wiec dla ulatwienia , ze czastke te zawarl o dziwo autor 2
wpisu zaraz po rawiczu czyli mnie - co za "zbieg okolicznosci" !!!!
- zycze powodzenia w racjonalnym dochodzeniu o jak czastke chodzi ..
pozdrawiam rawicz vel jerraz21
Autor:
jerraz21
Dodano:
21-06-2009
Karol
Ja dodam od siebie że gdyby Bóg nie miał wyboru przy stwarzaniu wszechświata to znaczyłoby to że nie jest Swtórcą lecz Odtwórcą "jedynego słusznego schematu świata" w takim razie moje pytanie brzmi: Kto stworzył ten jedyny słuszny schemat ? Ludzka logika ? A kto stworzył logike ?
Autor:
Karol
Dodano:
29-07-2009
Pokazuj komentarze
od najnowszego
Aby dodać komentarz, należy się zalogować
Zaloguj jako
:
Hasło
:
Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a -
załóż konto..
Reklama
[
Regulamin publikacji
] [
Bannery
] [
Mapa portalu
] [
Reklama
] [
Sklep
] [
Zarejestruj się
] [
Kontakt
]
Racjonalista
©
Copyright
2000-2018 (e-mail:
redakcja
|
administrator
)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365