Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.792.329 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 720 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Ani w życiu prywatnym, ani w moich pracach nigdy nie ukrywałem, że jestem zdeklarowanym niewierzącym".

Dodaj swój komentarz…
apiat' Nemo - ależ Pan jest młody !
Pana zdjęcie pod tekstem było dla mnie największą niespodzianką: oczekiwałem co najmniej 50-latka ! Dawno dawno temu dziewczyny uczesane na Juliet przychodziły na randki z Sartrem (lub częściej, z Simonką) w siatce - były takie siatki plecione z wędkarskiej żyłki ...
Na poważnie: dlaczego młodzi marksiści tak zachłannie i tak otwarcie czytali Sartra: to proste, polskie tłumaczenie "byt określa świadomość" źle oddaje (zresztą chyba celowo ?) sens marksowskiego dosłownie: istnienie wyprzedza poznanie/świadomość.
a także: ha, Marks nie był marksistą; otwarcie odrzucał tzw. determinizm historyczny -> w marksiźmie Engelsa, potem Lenina ... ale to już zeszłoroczne śniegi, dzięki za miłą lekturę !
Autor: apiat' Nemo  Dodano: 22-06-2012
Reklama
Oskar Wiśniewski
Dziękuję serdecznie za miłe słowa :)!

W jednej z biografii pary Sartre- de Beauvoir spotkałem nawet uwagę, iż mówiono w pewnym okresie, że przejście po Polach Elizejskich z Sartre'em było większą społeczną nobilitacją niż pokazanie się z Brigitte Bardot.

Myślę, że oprócz powodów typowo ideologicznych (zrozumianych w lepszy bądź gorszy sposób), młodzi marksiści (czy w ogóle młodzież akademicka, ale także np. robotnicy) była zafascynowana Sartre'em jako osobą- jego "straceńczym" trybem życia, ogromną siłą oddziaływania na media, poparciem, które zadeklarował najpierw maoistom, a później studentom w maju 1968 roku. Był kimś w rodzaju tzw. celebryty swoich czasów, dla pewnych grup jego czysto filozoficzny, a nawet literacki dorobek, był sprawą drugorzędną.

Pozdrawiam !
O.W.
Autor: Oskar Wiśniewski  Dodano: 22-06-2012
apiat' Nemo - Jerry A.Coyne ... sens życia jest..
Ha,przez 100 lat nieliniowa dynamika była zmorą egzaminacyjną, jak ją nazwano teoria chaosu, trafiła pod strzechy; pytanie o sens życia wciąga czytelników, Satre raczej nie, dlaczego !? cytuję JAC: Każdy zaś, kogo przekonuje pasja, nie myśli logicznie... Ziauddin Sardar krytykuje dwa punkty: ...argument Sacksa o komplementarnej naturze podejścia naukowego i religijnego, gdzie jedno szuka wyjaśnień, a drugie szuka sensu, nie jest szczególnie oryginalny. Na przykład w tradycji islamskiej ... lepsze wyjaśnienie znajdujemy w O harmonii religii i filozofii wielkiego XII-wiecznego filozofa, Ibn Ruszda (Awerroesa)... Jest także problem z jego głównym argumentem. Cel systemu musi leżeć poza nim. Tak więc cel naszego empirycznego świata jest ulokowany poza nim, w czymś, co nazywamy Bogiem. ... Łatwiej jest argumentować na rzecz potrzeby czegoś, co wykracza poza system, trudniej argumentować ... dlaczego Bóg w ogóle jest potrzebny.
Autor: apiat' Nemo  Dodano: 23-06-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365