Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.447.013 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć się twierdzi, że nauka lub religia może badać tylko pewną określoną dziedzinę albo stawiać sobie tylko pytania pewnego szczególnego rodzaju i tak dalej, tylekroć mamy prawo podejrzewać, że dokonuje się nadmiernych uproszczeń i arbitralnych ograniczeń.

Dodaj swój komentarz…
Szary Myszak - Ekonomia absurdu   14 na 14
Bardzo bylem ciekaw, kiedy ktos to wreszcie zauwazy... Zmiana czasu stala sie zwyczajem, oczywistoscia, cos jak wyciagniecie z szafy zimowych butow, a caly procederek od dawna juz nie ma sensu, o ile kiedykolwiek mial. Pomysl polega z grubsza na tym, ze kiedy ludzie spia, to wylaczaja swiatlo, wiec lepiej zeby spali, kiedy jest ciemno; klopot w tym, ze moj dom zuzywa mniej niz 25% energii elektrycznej, ktora zuzywal 10 lat temu; zarowki LED, nowoczesna lodowka, pralka i zmywarka; telewizor i monitory tez LED, wszystkie komputery to laptopy - nie mam juz nic energozernego.
W takich warunkach zmiana czasu przypomina troche zachowanie pewnej pani, ktora oszczedzala elektrycznosc jezdzac samochodem bez swiatel... ;-)
Autor: Szary Myszak  Dodano: 23-10-2013
Reklama
Adam Żuchowicz   4 na 6
Popieram z całego serca. Już dostaję depresji na samą myśl, że o czwartej będzie już ciemno.
Autor: Adam Żuchowicz  Dodano: 23-10-2013
Jarek B.   2 na 2
Co prawda to prawda. Zmiana czasu miałaby jeszcze sens w czasach Benjaminka Franklina w sytuacji, którą sam opisywał o tutaj: www.webexhibits.org/daylightsaving/franklin.html

Natomiast dzisiaj ten pomysł powinien trafić do muzeum.
Autor: Jarek B.  Dodano: 23-10-2013
pawel1618   3 na 3
To prawda, że zmiana czasu to przeżytek, natomiast wycofanie się z niej to trochę bardziej złożony problem, bo cała Europa zmienia czas (oprócz Islandii zdaje się), a więc tracilibyśmy synchronizację z innymi krajami (np. na kilka miesięcy pojawiała by się różnica czasu między nami a Niemcami czy Czechami)
Autor: pawel1618  Dodano: 23-10-2013
Koraszewski - Przyjazne państwo   13 na 13
Dawno, dawno temu, kiedy Donald Tusk był jeszcze młodym premierem, istniała sobie sejmowa Komisja pod nazwa "Przyjazne państwo". Komisja pracowicie składała propozycje likwidacji absurdalnych przepisów i ustaw, a Sejm pozostawał na te propozycje doskonale obojętny. Z czasem Komisja została zlikwidowana, a w jej miejsce powstał Sejmowy Zespół Przeciwdziałania Ateizacji Polski. Listy otwarte, listy zamknięte, listy na Berdyczów, czyli jak powiadał niezastąpiony towarzysz Władysław Gomułka: "Psy szczekają a karawan jedzie dalej".
Autor: Koraszewski  Dodano: 23-10-2013
Appenzeller - Tylko letni   9 na 11
Oczywiście, pozostawić tylko czas letni (GMT+2). Czytałem też o jakichś badania (testach) w USA, które wykazały brak wpływu zmiany czasu na zużycie energii. Nigdy nie znalazłem żadnej sensownej obrony zmiany czasu. Pewnie dlatego, że to nie do obronienia. Ale Europa będzie nas hamować. Poza tym, to sensowny pomysł. Jako taki, jest raczej bez szans na realizację w naszym pięknym grajdole.
Autor: Appenzeller  Dodano: 23-10-2013
ratus   8 na 10
Bardzo sensowny postulat, popierany również przez wielu analityków gospodarki. Argument " inni mają czas zmienny i stracimy synchronizację" nie wydaje mi się dostateczny w opozycji do asurdu zmiany czasu w obecnych warunkach.
Autor: ratus  Dodano: 23-10-2013
Rafał Maszkowski - warte rozważenia   5 na 5
Jest sporo argumentów za zaniechaniem zmian czasu, ale akurat systemy informatyczne radzą sobie z nią doskonale, a mianowicie w taki sposób, że do zapisania dat plików używają UTC, a tylko przy pokazywaniu wyświetlają ten czas w tej lub innej strefie czasowej i ewentualnie z użyciem DST. Zmiana czasu systemowego na czas letni pokutuje tylko w systemach przestarzałych.
Dla mnie straszliwą oznaką zbliżającej się zimy jest zmrok kiedy wychodzę z pracy. Ale ten czas w tym roku już nadszedł, więc powrót do zwykłego czasu niewiele zmieni. Można jednak utrzymywać czas letni przez cały rok. W końcu spowoduje to, że ludzie zaczną później wstawać (czy obecna procedura nie jest głównie dla pracujących od 7-8 rano?), więc żeby nadal wydawało im się, że wstają później można przesunąć czas o kolejną godzinę, potem o kolejną... i w końcu będziemy się wysypiać do 12, która będzie dawną 8.
Autor: Rafał Maszkowski  Dodano: 23-10-2013
Andrzej Pawłowski - @all  -6 na 8
Popieram.

PS. Ciekawe czy dostanę za to minus ?
Autor: Andrzej Pawłowski  Dodano: 23-10-2013
sabek - Ma to swoje plusy i minusy  -2 na 4
Słyszałem opinię znajomego inżyniera w dużej elektrowni, nadzorującego jej pracę, w tym ilość wytwarzanego przez nią prądu (po prawdzie, proces jest automatyczny, ale świstak musi siedzieć i patrzeć, choćby po to, żeby stwierdzić, czy coś się nie psuje), mającego dostęp do danych, że dobowo po zmianie czasu produkuje się ciut więcej prądu. Nie jest to spowodowane faktycznym zużyciem, a dziwnymi fluktuacjami - niespodziewane wzrosty/spadki zapotrzebowania na prąd przy zmianie czasu. To powoduje, że elektrownie zwiększają produkcję (nieznacznie), gdyż zawsze muszą zachowywać niewielką rezerwę, tj. produkować ciut więcej niż potrzeba, aby w razie nagłego skoku zapotrzebowania nie spadło napięcie w sieci. Ale faktyczne zużycie się praktycznie nie zmienia.

Za największy minus uznałbym stratę "kompatybilności" z innymi krajami UE, w których chyba też zmienia się czas. Uważam, że decyzja ta powinna zostać podjęta odgórnie przez UE.
Autor: sabek  Dodano: 23-10-2013
vvampirek   6 na 6
W 2011 roku, jeszcze przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, próbowałem zainteresować europosłankę PO Różę Thun pomysłem zgłoszenia przez Polskę postulatu likwidacji czasu letniego - Daylight Savings Time.
Niestety europosłanka nie zainteresowała się moim mailem, nie odpowiedziała na niego.
Do dziś na fejsie pozostała założona przeze mnie w 2011 roku strona CZAS LETNI - STOP
www.facebook.co(*)ZAS-LETNI-STOP/163274143744848
Z tego co wiem, odkąd jesteśmy w UE obowiązują nas dyrektywy unijne w sprawie DST i tylko na szczeblu UE da się DST zlikwidować.

Ciekawi mnie bardzo jak zareaguje premier na list ZG PSR.
Powodzenia.
Autor: vvampirek  Dodano: 23-10-2013
hamp - @Andrzej Pawłowski   1 na 1
Mówisz masz :D
Autor: hamp  Dodano: 23-10-2013
gregg
Link do petycji na petycje.pl: www.petycje.pl/(*)woeuropejskiego_w_polsce..html
Autor: gregg  Dodano: 23-10-2013
Andrzej Pawłowski - @hamp i inni   2 na 4
Dzięki, byłem w rozterce - poprzeć PSR to prawdziwa udręka duszy, ale tu mają rację. Te minusy dodały mi otuchy i złagodziły ból.
Autor: Andrzej Pawłowski  Dodano: 23-10-2013
mieczysławski - stres zmiany czasu   5 na 5
Czy przestawiłem budziki? Zmianie czasu zawsze towarzyszy stres, szczególnie kiedy jest przejście z czasu zimowego na letni. Poza tym działa zegar biologiczny, który tak szybko się nie przestawia.
Autor: mieczysławski  Dodano: 23-10-2013
Nielsen - @Szary Myszak   3 na 5
"Bardzo bylem ciekaw, kiedy ktos to wreszcie zauwazy... "
Zauważyli prawie wszyscy, tylko nikomu nie przyszło do głowy, żeby wysłać postulat. Brawo PSR.
@AppenZeller
"Oczywiście, pozostawić tylko czas letni"
Nie bardzo rozumiem, w lecie jest czas sztucznie przesunięty o godzinę do przodu, a w zimie mamy powrót do czasu właściwego. Chciałby Pan aby przez cały rok obowiązywał czas sztucznie przesunięty o 2 dwie godziny do przodu? W jakim celu?
Autor: Nielsen  Dodano: 23-10-2013
miech06
Postulat słuszny, ino adresat niewłaściwy. Jak już, dzięki Bogu [ :-D ], jesteśwa w tej UE, to się trzymajmy z nią zgodności.
Autor: miech06  Dodano: 23-10-2013
Andrzej Pawłowski - @Nielsen  -1 na 3
Jeżeli w Polsce obowiązuje godz 12 to wcale nie oznacza że czas astronomiczny we Włodawie i Gubinie jest ten sam.
Poza tym w Gdańsku latem dzień jest dłuższy niż w Zakopanem. W związku z tym uważam że w Gdańsku tydzień pracy powinien być o 8 godzin dłuższy.
Autor: Andrzej Pawłowski  Dodano: 23-10-2013
rezzy  -2 na 2
@gregg

Z tego co wiem petycje internetowe nie mają żadnej mocy prawnej i to tylko takie fanaberie. Więc podawanie pełnych danych osobowych żeby się wpisać na listę, która i tak nic nie da, jest dla mnie mało przekonujące.

Natomiast co do samego listu otwartego to prawdę mówiąc z tego co widzę w komentarzach nie tylko ja nie wierzę, że wywoła to jakiekolwiek zastanowienie w głowach rządzących. Co więcej, szczerze wątpię, że to w ogóle przeczytają. Wszyscy wiemy, że każdy polityk ma wiele ważniejszych spraw niż czytanie jakichś "pism od plebsu". Jeśli już coś czytają to tylko od siebie, a tak najchętniej to nie czytaliby pewnie nic tylko siedzieli w kantynie za półdarmo.

Co do zmiany czasu to w sumie nie robi mi to różnicy, choć faktycznie przechodzenie zwłaszcza z czasu zimowego na letni jest dość frustrujące, bo przez kilka dni człowiek czuje się jakby spał godzinę krócej. Jeśli jednak faktycznie się na tym traci (czego z pewnością żadni polityczni spece nie policzą) to może warto zrezygnować z tej koncepcji.
Autor: rezzy  Dodano: 24-10-2013
Szary Myszak - Niepismienny plebs @rezzy   2 na 2
"wiemy, że każdy polityk ma wiele ważniejszych spraw niż czytanie jakichś "pism od plebsu"
To jest, niestety, samospelniajaca przepowiednia: w kraju gdzie 'plebs' wierzy, ze politycy nie czytaja 'pism od plebsu', politycy rzeczywiscie nie czytaja, poniewaz 'plebs' zadnych pism politykom nie wysyla.
Tam, gdzie 'plebs' upiera sie, ze politycy maja go reprezentowac, a jak tego nie robia, to traca cieple stolki - politycy czytaja pisma i generalnie 'plebsu' sie boja; wiem bo zyje w takim kraju.
Autor: Szary Myszak  Dodano: 24-10-2013
RX500 - @Nielsen   3 na 3
Nie bardzo rozumiem, w lecie jest czas sztucznie przesunięty o godzinę do przodu, a w zimie mamy powrót do czasu właściwego.
-Dla wygody. Np. wracając z pracy ok. 16-tej mam jeszcze odrobinę dnia do dyspozycji, nawet w zimie, a rano nie jest mi to potrzebne. Poza tym nie ma "właściwego czasu". W tym celu trzeba by wprowadzić kilka stref czasowych w Europie. Gdy teraz mam np. w Lublinie 8.00 to wg czasu słonecznego we Wrocławiu jest ok. 7.30 więc i tak trzeba uśredniać. Czas jest dla nas, nie my dla niego, przynajmniej jeśli chodzi o jego pomiar. Zegary to wynalazek człowieka, więc może trochę je ustawiać do swoich potrzeb.  ;-)
Autor: RX500  Dodano: 24-10-2013
vvampirek   1 na 1
@gregg Tytuł petycji, którą linkujesz jest najdelikatniej mówiąc nieprecyzyjny, wprowadzający
w błąd.
CZAS LETNI NALEŻY ZNIEŚĆ, ZLIKWIDOWAĆ, a nie jak wynikałoby z tytułu wprowadzać.
Chętnie dam petycji ZA, ale nie pod takim tytułem.

Błąd jest i w liście ZG PSR - dopiero to zauważyłem.
To czasem letnim najpierw zamienia się czas zimowy, a potem go przywraca, a nie odwrotnie.
Autor: vvampirek  Dodano: 24-10-2013
rezzy   1 na 1
@Szary Myszak

W tym co mówisz jest słuszność, pytanie dlaczego mają nas gdzieś nawet wtedy kiedy jesteśmy zdeterminowani? Poza tym na czym miałoby wyglądać to upieranie się? Na masowych protestach? Pewnie gdyby ludzie żyli jak pączki w maśle, mogliby się zwolnić z pracy na czas protestów i koczować z transparentami, to coś by pomogło. Ja teraz nie wiem nawet jak można wpłynąć na polityków. Cokolwiek się do nich mówi, nawet grupowo, to oni i tak robią swoje. Zbyt intensywne protesty skończyłyby się tylko interwencją policji i pozamykaniem ludzi, a słabe są mało skuteczne.
Autor: rezzy  Dodano: 24-10-2013
vvampirek   2 na 4
Dodam.
Jestem za ZNIESIENIEM CZASU LETNIEGO, a nie za jego całorocznym obowiązywaniem - chcę by obowiązywał czas zimowy i żeby nikt nie mieszał, nie zastępował go na jakiś czas, tymczasowo letnim.

Jeśli chodzi o dłuższy dzień w zimę, czy dłużej widno popołudniem? Czemu chcieć tylko godzinę, nie lepiej 10 godzin?
Autor: vvampirek  Dodano: 24-10-2013
gregg - @vvampirek   2 na 4
Tytuł i treść jest zgodna. Postulujemy zniesienie corocznych manipulacji ze zmianami czasu, przy jednoczesnym pozostawieniu, jako obowiązującego przez cały rok na całym terytorium RP, tzw. czasu letniego. Powód jest banalnie prosty, przy obecnej organizacji życia społeczno-gospodarczego i naszym położeniu geograficznym (o czym jest mowa w tekście), większości z nas zależy na dłuższym okresie ze światłem słonecznym po południu, a to nam zapewnia czas letni. Dlaczego tylko godzinę, a nie dziesięć? Jakiś sensowny balans między świtem (zwłaszcza w zimie) i zmierzchem trzeba zachować, nieprawdaż? Nie sprowadzajmy problemu do absurdu, nie jesteśmy zespołem Macierewicza;-)
Autor: gregg  Dodano: 24-10-2013
Appenzeller - @ Nielsen  0 na 2
Nie zrozumiałeś. Nie czas przesunięty sztucznie o dwie godziny, tylko czas UTC+2 (czyli dotychczasowy letni). Po prostu, taki czas przedłuża jasne wieczory PRZEZ CAŁY ROK. Zauważ, że tę samą jak my strefę czasową stosują aż do Hiszpanii. Ale dzięki położeniu dalej na zachód we Francji i Hiszpanii nawet przy czasie zimowym (UTC+1) mają przedłużone jasne wieczory.  I nie muszą niczego zmieniać. A nam by się zdało. Poza tym, patrz post powyżej, gregga.
Autor: Appenzeller  Dodano: 24-10-2013
vvampirek - @gregg  -2 na 2
Żądanie wprowadzenia DST na stałe to według mnie absurdalna abstrakcja.
Nie poprę takiej petycji.
Myślałem, że to zwykła pomyłka jakich z DST wiele, ale twierdzisz, że nie, że to stanowisko.
Ludzie z całego świata myślący racjonalnie chcą likwidacji DST - nie może więc wg mnie racjonalista postulować jego całorocznego wprowadzenia. Albo, albo.
@greg popełniasz błąd. Oczywiście masz prawo robić co tylko chcesz.

Szkoda tylko, że przez takie działania dziecko z kąpielą może zostać wylane.
Autor: vvampirek  Dodano: 24-10-2013
gregg - @vvampirek   3 na 5
Nie chcę wylać dziecka z kąpielą, chcę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu;-) Już sobie wyobrażam, jaki entuzjazm wzbudziłaby nasza petycja, gdybyśmy chcieli zafundować w Polsce stały czas UTC+1 (mieszkam w Lublinie, dla nas szczególnie to, delikatnie rzecz ujmując, mało atrakcyjna perspektywa). Eliminacja samego zamieszania związanego ze zmianą czasu to jedno, drugie, to że w Polsce raczej lepiej sprawdzi się czas UTC+2 (jak zresztą drzewiej bywało;-). Podkreślam raz jeszcze, jest to spójne ze społecznym oczekiwaniem, widziałem kilka inicjatyw popierających pozostawienie czasu letniego środkowoeuropejskiego, tych na rzecz "zimowego" ani jednej.
Autor: gregg  Dodano: 24-10-2013
Padre_peper - Zbierzmy podpisy
referendum się zrobi...
"Ratujmy Lato" czy coś takiego równie lotnego
Autor: Padre_peper  Dodano: 26-10-2013
Krzysztof Sykta - re
W 2011 r. ze zmiany podziału czasu na letni i zimowy zrezygnowano w Rosji, Białorusi i na Ukrainie.

A jeżeli chcemy dyskutować, jaki czas pozostawić (co i tak nie przejdzie, bo powyższa zmiana musiałaby nastąp;ić na szczeblu UE) to najlepiej najpierw rzucić okiem na poniższą mapkę:
pl.wikipedia.org/wiki/Plik:UTC%2B2_%282011%29.png

To że Hiszpania ma taki sam czas jak Niemcy to akurat zaleta tego, że leżą na zachodnich krańcach UE, my leżymy na wschodnich rubieżach, a w centrum oczywiście Angela Merkel... :)
Autor: Krzysztof Sykta  Dodano: 27-10-2013
Krzysztof Sykta - szerokość geograficzna
Jeszcze jedno, porównanie do Hiszpanii i Grecji nie ma sensu bo długość dnia i nocy zależy od szerokości geograficznej i w krajach śródziemnomorskich zmiany czasu są mniej odczuwalne:
minimalna - maksymalna długość dnia wynosi 10 do 14 godzin
podczas gdy w Polsce i Niemczech: 8 - 16 godzin
a np. w Szwecji 6 - 18 godzin
www.kajel.lap.pl/publikacje/D_dnia.pdf

Tak więc w Grecji latem dzień jest krótszy o 2 godziny, bo kraje te leżą bliżej równika...

"Ale dzięki położeniu dalej na zachód we Francji i Hiszpanii nawet przy czasie zimowym (UTC+1) mają przedłużone jasne wieczory. "

Francja tak, ale Hiszpania nie - bo leży dalej na południe
Autor: Krzysztof Sykta  Dodano: 27-10-2013
keszet - Bezsens.   1 na 1
Zmiany czasu powodują tylko dezorganizację w wielu dziedzinach. Z tym, że powinien być czas stały jak obecny czas letni, tj. nie +1, tylko +2 w stosunku do czasu Greenwich. Czas letni jest bardziej pasujący do naszej szerokości geograficznej. Poza tym, współczesny tryb życia nie wymaga w większości przypadków wstawania do pracy miedzy 4. a 5. rano i w związku z tym, kładzenia się spać "z kurami". Zmiana czasu z letniego na zimowy nie ma żadnego uzasadnienia ani gospodarczego, ani tzw. życiowego.
Autor: keszet  Dodano: 01-11-2013
Appenzeller - @ Krzysztof Sykta
Po pierwsze: Długość dnia istotnie zależy od szerokości geograficznej. Ale KAŻDE użycie czasu letniego przesuwa dzień (okres jasności) w kierunku wieczornym, dokładnie o godzinę, niezależnie od tego, gdzie taki kraj leży, nawet na równiku, i o każdej porze roku. Na równiku dzień, zamiast trwać od 6 do 18, będzie trwał of 7 do 19.
Po drugie: Dzięki temu, że Hiszpania i Francja mają ten sam czas zegarowy co my, ale leżą znacznie dalej na zachód, ich okres jasności dziennej jest dodatkowo przesunięty w kierunku wieczoru. O każdej porze roku. Dzień hiszpański jest istotnie od francuskiego w lecie krótszy, ale i tak przesunięty w kierunku wieczoru w porównaniu z nami. Dzięki temu i Hiszpanom, i Francuzom, nie musi zależeć na zmianie - żeby u nas dzień był podobny do francuskiego, musielibyśmy w zimie używać UTC+2, a w lecie UTC+3.
Autor: Appenzeller  Dodano: 11-11-2013
Modrzew - Czas "właściwy"?
Większość wypowiadających się w temacie twierdzi, że czas letni to jest "ten właściwy" i należałoby przy nim pozostać. Gdyby tak się stało, to dla mnie byłaby to klęska zdrowotna! Mój organizm jest nastawiony na czas zimowy i czasu letniego nie toleruje! Nie jestem w stanie przyzwyczaić się do czasu letniego. Mam problemy ze snem, wstawaniem rano i znacznie gorzej funkcjonuję niż w zimie. Nakłada się na to fakt, że nie znoszę upałów. Gdy tylko przestawiamy się na ten "dobry" czas, czyli zimowy - natychmiast czuję się znacznie lepiej, znikają problemy z zasypianiem, koncentracją i w ogóle funkcjonuję znacznie lepiej niż w czasie letnim. I co ja mam powiedzieć?
Autor: Modrzew  Dodano: 15-01-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365