Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.420.607 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 697 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w boskość Chrystusa i jest wiele twierdzeń ortodoksyjnego wyznania wiary, pod którymi nie mogę się podpisać".
Komentarze do strony O pochodzeniu naszego Boga

Dodaj swój komentarz…
L.Pawella - Co z liczbami?   6 na 6
Nie wiem, czy to tylko u mnie, ale nie wyświetla mi żadnych liczb, czyli nie widzę ile lat przed naszą erą coś się wydarzyło itp.
Autor: L.Pawella  Dodano: 03-03-2014
Reklama
Hotbit   14 na 14
Obok uniwersytetów, które uczą, jak powstaje deszcz, istnieją w dalszym ciągu kościoły, które biorą od wiernych pieniądze za odprawianie mszy błagalnej o pogodę, a wraz z ajentem ubezpieczeń od gradobicia zjawia się ksiądz, który obowiązuje się zażegnać chmurę gradową.

Gdyby nie drobne różnice językowe to łatwo pomyśleć, że tekst był pisany dzisiaj. Dobre 100 lat minęło od jego napisania, a jakże jest aktualny, Głupota i analfabetyzm intelektualny społeczństwa trzymają się mocno.
Autor: Hotbit  Dodano: 03-03-2014
Lengyel - @Hotbit   2 na 2
Cierpliwości, Hotbicie - toć to przecież dopiero sto lat. W tak krótkim czasie trudno tysiąclecia nadrobić.
Autor: Lengyel  Dodano: 03-03-2014
Mano - Strzał w dziesiątkę   1 na 1
Bardzo dobry artykuł! Nic nie stracił ze swej aktualności. Zawiera nawet kilka nowych dla mnie informacji.

Pokazuje, że krytyka religii w przeciągu ostatnich 100 lat nie poczyniła znaczących postępów, a sama religia ani się nie zmieniła, ani nie straciła mocy przebicia w społeczeństwie.

@L.Pawella"Nie wiem, czy to tylko u mnie, ale nie wyświetla mi żadnych liczb, czyli nie widzę ile lat przed naszą erą coś się wydarzyło itp."

U mnie też brakuje tych informacji, co zuboża przekaz artykułu. Być może dostępny redakcji tekst jest "okaleczony" i nie zawiera liczb. Być może został niechlujnie zeskanowany, a skan nie porównany z oryginałem.
Autor: Mano  Dodano: 03-03-2014
Rafał Holewski
Zgadzam się całkowicie co do aktualności,jednak padło pytanie-dlaczego chrześcijaństwo tak długo trwa? Ponieważ dało ludziom nadzieję/życie wieczne/,a nadzieja umiera ostatnia.
Autor: Rafał Holewski  Dodano: 04-03-2014
klaio   1 na 1
No nie wiem, czy tekst jest taki znowu aktualny. O pochodzeniu słowa bóg 20 lat temu naukowcy opowiadali (co dziś opowiadają nie wiem), że pochodzi od staroindoeuropejskiego słowa NEBAH (chmura/obłok), które w językach słowiańskich przekształcało się w BAH, potem BOH i nasze BÓG. Angielskie GOD, niemieckie GOTT mają ten sam rodowód. Polskie NIEBO pochodzi od NEBAH. Kiedyś pierwiastek boski komunikowało jeszcze słowo DZIW, z czego pozostało nam DZIWNY (w staropolskim niesamowity/nieludzki) spokrewnione np. z greckim DZEUS i francuskim DIEU i jeśli dobrze pamiętam wywodziło się ze staroindoeuropejskiego słowa oznaczającego piorun (przydomek Zeusa "gromowładny"). Tyle pamiętam ze studiów, aktualnego stanu wiedzy nie znam. Nie czepiałbym się tego szczegółu gdyby autor nie wyprowadzał z nieaktualnej wiedzy konkluzji dla swojego toku rozumowania. Może inne argumenty, których nie potrafię zweryfikować są równie nieaktualne? No ale duch tekstu nam się podoba - odpowiedzą niektórzy. Wiedza jest już mniej ważna.
Autor: klaio  Dodano: 04-03-2014
Artur Gdula - Brakujące daty
Tutaj można znaleźć skan książki, są tam brakujące liczby lat www.polona.pl/item/2827937/1/
Autor: Artur Gdula  Dodano: 04-03-2014
Radosław Lutz - do klaio   2 na 2
Słowo Bóg i słowo Niebo nie mają wspólnego pochodzenia.
NIEBO - pochodzi od praindoeuropejskiego słowa nebhos- oznaczającego: "chmura, para, mgła" od pierwiastka nebh- : "mokry, wilgotny". Dokładne znaczeniowe odpowiedniki w innych językach indoeuropejskich to np.: sanskr. nabhah (wilgoć, chmura), greckie nephos (chmura), awest. nabah  itd. Stąd słowiańskie religijne znaczenie nieba jako "obłoku, w którym mieszka Bóg".
BÓG - od praindoeuropejskiego bhag- :"przydzielać, przydział, bogactwo". Znaczenie w językach słowiańskich jest następstwem oddziaływania na prasłowian ludów irańskich, gdzie słowo baga-, bhaga- znaczyło "dawca dóbr, przydzielający bogactwo". Stąd wtórnie powstało znaczenie religijne, wypierając pierwotne pie. słowo Deivos obecne nadal w pierwotnym znaczeniu np. w jęz. litewskim (dievas), gr. (Theos) czy łacinie (Deus). W językach słowiańskich dawne deivos istnieje w znaczeniu "dziw".
Autor: Radosław Lutz  Dodano: 04-03-2014
Tadeusz Klonowski - odkrycie   1 na 1
Dla mnie ten artykuł jest odkryciem, że mieliśmy tak wspaniałego intelektualistę. Zapisałem sobie to nazwisko, żeby zapoznać się z jego życiorysem. Jest godny podziwu i na trwale wpisał się w historię polskiego racjonalizmu.
Autor: Tadeusz Klonowski  Dodano: 05-03-2014
Appenzeller   1 na 1
Ostatni akapit jest prawdziwie BOSKI.
Nie znamy wielkich myślą humanistyczną ludzi z naszej historii. Nie mają praktycznie ulic ani pomników, a mają je żałośni politycy, generałowie i klechy, twórcy klęsk i nieszczęść krajowych.
Ponawiam pomysł wolnomyślicielskiego Panteonu na stronie Racjonalisty, z krótkimi biografiami, dla podtrzymania pamięci o wielkich ludziach.
Autor: Appenzeller  Dodano: 06-03-2014
polok   1 na 1
bzdury, przesądem jest teoria WW i ewolucji, których nikt nie zaobserwował, istnienie Boga jest rzeczą oczywistą, trzeba tylko mieć rozum, i otwarty umysł, oraz obserwować świat bezpośrednio, a nie przez pośredników, którą jest sekta tak zwanych naukowców
Autor: polok  Dodano: 05-05-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365