Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.014.617 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Najważniejsze, to przeżyć życie pogodnie, korzystając z racjonalnej lewej półkuli mózgu, a nie tej prawej, instynktownej, która sprowadza cierpienie i tragedie.

Dodaj swój komentarz…
Arminius - Alaska - dobry interes   2 na 2
Teza o złym interesie jaki USA zrobiły na zakupie Alaski brzmi jak kiepski żart. Był to wyśmienity interes, pod każdym, a na pewno pod większością względów. W kalkulacjach ekonomicznych ( do których podane są linki) rozczarowujących swoim poziomem, nie uwzględniono wartości przyrodniczej Alaski ( w obecnych czasach to coraz bardziej liczący się faktor), wartości drewna, które można stamtąd pozyskać, wartości ryb które wyłowiono i ciągle się wyławia u jej wybrzeży, wartości fok, których miliony zabito u jej wybrzeży ( zwłaszcza na Wyspach Pribyłowa). Poza tym argument, iż zyski ze złota trafiły do rąk prywatnych jest wątpliwej jakości. Bo przecież jeżeli te zyski trafiły do rąk obywateli amerykańskich - a tak było w większości wypadków - to póxniej znaczna ich część weszla w krwiobieg ekonomii USA. Podsumowując, zakup Alaski był dla USA dobrym interesem, a suma wyłożona na jej nabycie zwróciła się wielokrotnie, nawet z uwzględnieniem inflacji.
Autor: Arminius  Dodano: 30-09-2014
Reklama
Arminius - rozbiory USA i odwieczny wróg   2 na 2
"Gdy w wigilię wybuchu wojny secesyjnej, europejscy monarchowie wysyłali swe armie do Ameryki, przygotowując się do podziału USA, Lincoln zwrócił się o pomoc do odwiecznego wroga europejskich domów panujących — Rosji. Wysłał ambasadora do cara Aleksandra II z prośbą o pomoc. 
W przeddzień wybuchu wojny secesyjnej nie było wśród monarchów europejskich planu rozbiorów USA. Poszczególne kraje sympatyzowały z jedną lub drugą stroną konfliktu ale stąd jeszcze daleko do twierdzenia, że "europejscy monarchowie wysyłali swe armie Ameryki". Już prędzej tego typu sytuacja - dokładnie w tym samym czasie - miala miejsce w sąsiednim Meksyku, z którym związal swe ambicje arcyksiąże Maksymilian popierany przez Napoleona III - do czasu tragicznego końca w Queretaro. Nazwanie Rosji "odwiecznym wrogiem europejskich domów panujacych" jest nadużyciem. Rosja rywalizowała z nimi ale była także ich wsparciem - w ramach ładu ustalonego po Kongresie Wiedeńskim. Przypomnieć chociazby należy - w tym kontekscie - interwencję na Węgrzech w 1849 r. w ramach udzielania pomocy monarchii habsburgskiej.
Autor: Arminius  Dodano: 30-09-2014
Arminius - generalizacje i legendy miejskie   1 na 1
1. "Ten przyjął list, i nieśpiecznie ważąc go w dłoni, powiedział: „Przed otwarciem koperty i zapoznaniem się z treścią, chcę oświadczyć: zgadzam się na wszystkie zawarte w nim żądania…"
2. "Ale we wrześniu 1863 roku rosyjska flota ruszyła na Nowy Jork, a w październiku przybyła do San Francisco. Przybyli, gdy Południe odnosiło sukcesy, lecz wzbudziło konsternację w stolicach europejskich spekulantów i dali Lincolnowi czas na odwrócenie sytuacji na froncie. Koszt operacji wyniósł 7 milionów $. Lincoln pokrył to płacąc za formalnie należącą do Rosji Alaskę".
Winny jest autor książki, autor opracowania albo tłumacz. W każdym razie finalny skutek jest taki, iż tekst sprawia wrażenie niechlujnego oraz tchnącego sensacjonalizmem. Co do pierwszego cytatu, jego treść sprawia wrażenie legendy miejskiej i dobrze byłoby ją należycie zweryfikować. Jeżeli chodzi o drugi, w bardzo krótkim ustępie zawarty jest ogromny wsad merytoryczny, przy czym stopień generalizacji zdarzeń jest tak duży, iż czyni ową wypowiedż wielce niezrozumiałą i tym samym mało wartościową.
Autor: Arminius  Dodano: 30-09-2014
Poltiser - Paranoja i spiski...   1 na 1
Przekonanie, że rządzi nami bliżej nieokreślona grupa bankierów i knuje, to jak zasłona dymna, przeszkadza widzieć prawdziwe spiski i złodziei z krwi i kości... Obawiam się ze większość teorii spiskowych wymyślono zwyczajnie dla odwrócenia uwagi. A bandzior najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja!".
W podobnych sytuacjach przypomina mi się zawsze smutna historia trybuna o nazwisku Grakchus, którego oskarżono o spisek monarchistyczny!
... ludzie których interesów bronił, pomogli zamachowcom, reszta to kurz historii i trwająca do dziś dobra passa rzymskiej arystokracji.
...
Co do strony merytorycznej artykułu krytyka Arminiusa punktuje główne potknięcia autora. Dziękuję.
Pozdrowienia.
Autor: Poltiser  Dodano: 04-10-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365