Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… A. Gregosiewicz 1 na 1 "A cięcia nóg generują duże przychody przy niewielkich kosztach (stąd i lekarze za takie zabiegi otrzymują ekstra premie)...". Zwracam się do kolegów ortopedów: dobrze zapamiętajcie imię i nazwisko autora tego pomówienia. Prędzej czy później trafi do kogoś z nas.
Reklama
Abdullah 1 na 3 > Zwracam się do kolegów ortopedów: dobrze zapamiętajcie imię i nazwisko autora tego pomówienia. Prędzej czy później trafi do kogoś z nas. I co co wtedy obie nogi urżnąć? Czy też nogę i rękę.
A. Gregosiewicz "I co co wtedy obie nogi urżnąć? Czy też nogę i rękę." Jeśli "extra premia" będzie odpowiednio wysoka .....
skorpion13 - @ Gregosiewicz 4 na 4 ,,Zwracam się do kolegów ortopedów: dobrze zapamiętajcie imię i nazwisko autora tego pomówienia. Prędzej czy później trafi do kogoś z nas." Noooo tekst polemiczny zaiste godny Profesora nauk medycznych. A może jedynie.... wiernego podstawowej zasadzie kodeksu etyki nakazującej zamiatać brudy pod dywan? (zamierzona złośliwość) Fakt faktem sporo tych amputacji w porównaniu do reszty Europy... I może - zamiast z wysokości katedry prof. nauk medycznych atakować autora - po prostu wyjaśnić przyczynę takiego a nie innego stanu rzeczy? Bo o ile pamięć nie płata mi figla - to dziedzina Pana Profesora.
klawik - Ekstra premie 1 na 1 Zrozumiałe jest oburzenie lekarzy, że mówi się o tych zabiegach jako porządanych i dlatego chętnie je wykonują zamiast szukać alternatywnego leczenia. To przecież godzi w ich etos zawodowy i w nich samych jako ludzi. Z drugiej strony statystyki nie kłamią, więc o co tu chodzi? Według mnie zły system tworzy patologie i o tym ten artykuł.
Autor:
klawik Dodano:
18-10-2015 Abdullah 1 na 1 "I może - zamiast z wysokości katedry prof. nauk medycznych atakować autora - po prostu wyjaśnić przyczynę takiego a nie innego stanu rzeczy? Bo o ile pamięć nie płata mi figla - to dziedzina Pana Profesora." Jeżeli mnie pamięć nie myli to nie jest to pytanie do ortopedy a do diabetologa. W Polsce kuleje leczenie cukrzycy - a jednym z powikłań jest zespół stopy cukrzycowej.Teoretycznie - "działając szybko" można unknąć amputacji ale gdy na konsultacje specjalisty zapisać się trzeba 2 lata wczesniej - wtedy już tylko pozostaje "operacja poprzeczna" (amputacja) i ewentualne "dożynki" (kolejne amputacje u tego samego pacjenta)
A. Gregosiewicz - Abdullah i inni -1 na 1 Piszę wyłącznie o "extra premiach za ucięcie nogi". Taki idiotyzm może się narodzić tylko w głowach chorego lewactwa.
GrzeTor - Cukrzycy (T2) w ogóle nie powinno.. Przecież jej można zapobiegać, a dla części nawet leczyć odpowiednim odżywianiem i ćwiczeniami. Co więcej - takie odżywianie może być nawet tańsze od pro-cukrzycowego: mniej kalorii = mniejsze koszty, rezygnacja z drogich słodyczy (15-50 zł/kg) zamiast tego np. tanie kasze (2-5 zł/kg) z kapustą itp.
GrzeTor - Wg lekarza - 2/3 amputacji zbędne https://www.youtube.com/watch?v=sjherLo1jes (2:58)
GrzeTor - Pozbycie się cukrzycy w 2 tygodnie GrzeTor - Dieta nisotłuszczowa - 50% eliminacji.. http://ajcn.nutrition.org/content/32/11/2312.full.pdf
70% energii pokarmu z węglowodanów, 21% z białek, 9% z tłuszczu (!). 65g błonnika dziennie (!) - dla porównania ludzie cywilizacji mają problem z osiągnięciem 25g, a dzicy łowcy zbieracze regularnie jedzą ok. 145g błonnika dziennie. A błonnik (+ odporna skrobia i inne fermentowalne) są bardzo ważne.
<=10% energii w pokarmie z tłuszczu jest krytyczne w tego typu dietach, nieprzestrzeganie tego prowadzi do utraty skuteczności. Proporcje węgle:białka:tłuszcz mogą nawet dochodzić do 80:10:10.
Właśnie teraz toczy się ciekawa dyskusja na temat zalet diet bardz niskoi tłuszczowych i bardzo wysoko węglowodanowych:
rawfoodsos.com/(*)e-evolution-of-thought-part-1/ www.youtube.com/watch?v=KFfK27B_qZY high-fat-nutrit(*)d-ultra-low-fat-once-more.html Jan Rylew - GrzeTor >Pozbycie się cukrzycy w 2 tygodnie Dotyczy osób z otłusczonymi narządami: www.express.co.(*)day-can-cure-diabetes-in-weeks Wierzę, że po zastosowaniu "a diet of just 800 calories a day" można pozbyć się cukrzycy nieodwracalnie razem z pacjentem :(.
Olek Mularski 2 na 2 Ten artykuł to nic więcej, jak pomówienie nas lekarzy o to, że amputujemy nogi z chciwości i dla zysków! To wyjątkowo podłe, żeby używać takich oszczerstw względem ludzi, którzy ciężko pracują tylko po to, żeby chronić wasze zdrowie. Przyczyn dużej liczby amputacji należy szukać w nieskutecznym leczeniu cukrzycy, oraz braku dyscypliny wśród pacjentów i bagatelizowaniu objawów chorób. Często zgłaszają się bowiem do nas chorzy, którym nie da się już inaczej pomóc. Za późno jest na jakiekolwiek leczenie małoinwazyjne, a jedynym ratunkiem pozostaje amputacja. Kolejnym czynnikiem jest niestety nadal wszechobecny i trudny do zwalczenia nikotynizm, który prowadzi do miażdżycy i choroby Buergera. Amputacje nie są najtańszą, lecz najdroższą metodą leczenia przewlekłego niedokrwienia kończyn. Cena zabiegu to nie wszystko. Dochodzą jeszcze bardzo wysokie koszty rehabilitacji, zaopatrzenia w protezy, długotrwałej (lub często stałej) niezdolności do pracy i w związku z tym konieczność wypłacania rent lub (rzadziej) przekwalifikowania pracownika. Koszty te w skali kraju wielokrotnie przewyższają nawet najdroższe leczenie innymi metodami.
Ravic - ostatnia posługa? 5 na 5 W ramach leczenia się w prywatnej służbie zdrowia miałem okazję trafić do nocnej pomocy lekarskiej. Jakoś to przeżyłem i nawet wydobrzałem po kilku dniach uczciwego leżenia w łóżku, nawadniania i umiarkowanej walki z gorączką. Infekcji wirusowej nie leczy się inaczej jak tylko własnym układem immunologicznym, dając mu fory w postaci ograniczenia innych wysiłków i obciążeń. Wracając jednak do artykułu. Obraz jest odrobinę przerysowany, chciwość medyków potworna a skutki ich działań opłakane. Generalnie wiemy to z prasy kolorowej i wielonakładowej aż za dobrze. Przykro mi, że autor tak łatwo uległ tej narracji ponieważ odwraca ona uwagę od prawdziwej i cennej obserwacji patologii systemu zdrowia jaką przytacza. Jest to najbardziej zdziczały sektor neoliberalizmu gdzie mechanizmy niewidzialnej ręki Adama Smitha natychmiast uległy degeneracji z braku jakichkolwiek sił rynkowych mogących cokolwiek równoważyć. Medycyna prywatna ogranicza się do opieki nad zdrowymi ludźmi za duże pieniądze a leczenie chorych ludzi w szpitalach jest ograniczane do małych pieniędzy. Szpital nie może być rozliczany z zysku. Niczego nie produkuje! Szpital można jedynie rozliczać z racjonalnego gospodarowania powierzonymi środkami. Nic więcej.
Autor:
Ravic Dodano:
18-10-2015 GrzegorzD - obcinanie nóg Niedawno dowiedziałem się o istnieniu Racjonalisty. Pierwszy przeczytany artykuł niestety raczej zniechęca niż zachęca. Nie wiem czy, a jeśli tak to z kim, autor konsultował przedstawiane informacje, ale ta "premia" od amputacji to jakiś chory wymysł. Jeszcze przed powstaniem NFZ Polska była w czołówce jeśli chodzi o amputacje. Takie dane przedstawiano kiedy jeszcze byłem studentem (a pracuję jako lekarz 18 lat). Więc trochę wygląda to na dopasowywanie faktów do założonej z góry tezy. Mało "racjonalnie" brzmi też ten akapit o rozruszniku. Rozrusznik nie leczy, a raczej zapobiega wystąpieniu pewnych, potencjalnie groźnych zdarzeń. To tak jakby argumentem przeciwko szczepieniu miało być to, że pacjent teraz jest zdrowy i się dobrze czuje. I zabieg - owszem - jest inwazyjny, ale co mają do rzeczy jakieś historie z kroplówką (pewnie zapalenie żył po amiodaronie?- bo nic konkretnego się nie można dowiedzieć). Czasem wchodzę poczytać artykuły na Frondzie -trochę, żeby się pośmiać, trochę żeby postraszyć w jakim kraju żyjemy. Po tym pierwszym przeczytanym artykule nie widzę niestety jakościowej różnicy między tymi portalami.
Arminius - Uprzedmiotowienie -1 na 1 " Zwracam się do kolegów ortopedów: dobrze zapamiętajcie imię i nazwisko autora tego pomówienia. Prędzej czy później trafi do kogoś z nas. I co co wtedy obie nogi urżnąć? Czy też nogę i rękę". Wszystko, somatectomia totalis, a później zawsze można powiedzieć, iż się prawa nerka z lewą pomyliła czy też, że nie jest sprawą taką łatwą zapamiętać, iż się zostawiło instrument chirurgiczny w trzewiach pacjenta. Jedną z największych patologii polskiej służby zdrowia jest uprzedmiotowienie pacjenta. Miałem okazję być badanym przez lekarza kanadyjskiego i oczywiście polskiego. Nie ma porównania. Ten pierwszy o wszystkim informuje. Co w danej chwili robi, po co, czym to skutkuje, czym może grozić, jakie lekarstwa wchodzą w grę, dlaczego takie a nie inne, czym one grożą czym skutkują et cetera, et cetera. W Polsce jak się człowiek zapyta co ma w kroplówce i dlaczego - jest mierzony wilczym wzrokiem przez pielęgniarkę i w najlepszym wypadku doczekuje się krótkiego odburknięcia. Strach się bać.
Tadeusz Klonowski - patologia Cwaniaków chcących się wzbogacić, niewiele dając od siebie, jest wszędzie wielu. Jest także wielu bardzo zaangażowanych i ofiarnych lekarzy, pracują często o wiele za długo, brakuje im czasu na wypoczynek. Mimo wielu prób nie potrafiliśmy w Polsce stworzyć przyzwoicie działającego systemu. Środki, które są kierowane z budżetu wyciekają w dużym stopniu nieefektywnie. Może nowa władza coś poradzi. Chociaż widząc od czego zaczynają, to mam spore wątpliwości.
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama