Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… Glagolitic - Kultura vinca Dlaczego autor nie uwzględnił w opracowaniu bałkańskiej kultury Vinča 5500-4000 pne? Przecież to kultura starsza od wszystkich wymienionych i mająca również więcej odniesień do późniejszych kultur środkowoeuropejskich. Druga wątpliwość: współczesne wyobrażenie (mylne) Germanii i ludów germańskich to Niemcy, podczas gdy opisywana przez starożytnych Germania to konglomerat wieloetniczny z przewagą haplogrupy R1a, nazywanej słowiańską. Przewaga celtycka (R1b) zaczynała się dopiero za linią Renu. Współczesny Niemiec to z grubsza mieszanina celta, nordyka (zwanego też staroeuropejczykiem) i Słowianina, z tym że im dalej na wschód tym więcej Słowianina. I nazistowski lebensborn (min. „rabunek wartościowej krwi”) nie ma z tym wiele wspólnego.
Reklama
wiszniewskiandrzej - Makromani Odnośnie Makromanów Wilhelm Bogusławski w Dziejach słowiańszczyzny północno-zachodniej napisał makromani są mylnie przypisywanie do grupy ludów germańskich a ich słowiańska nazwa to Morawcowie
Šemū' el Lönneberg - Lechici Lugiowie, Ligiowie, Lugii, Lygii, Lugiones, Lougoi itd to Lechici czyli Celtowie zwani dalej Galami. Związek plemienny jaki stworzyli ok. III w. n.e. albo skutecznie walczył z Rzymem albo też pozostawał w sojuszu, których celem była ochrona szlaku bursztynowego. Języki lechickie cechują takie archaiczne cechy fonetyczne, jak brak zmiany g w h. W kontekście tego, co wyżej napisano i pokazano na mapach legenda podana przez Kadłubka o tym, że Leszko III stoczył trzy zwycięskie wojny z Juliuszem Cezarem, oraz że walczył z Partami i rozgromił Krassusa nabiera pewnej prawdziwości.
Brzostowski - do autora Pan Agnosiewicz pisze teksty, które pobudzają do poszukiwań. To jest naprawdę ciekawe.
zxcvb - @Mano Mano, to samo miałem na myśli, tylko rozwinąłeś wątek.Pozdrawiam:)Akurat jak chodzi o tego zdrajcę, to mistrzami zdrad i knowań byli Rzymianie.Trafili na równego sobie, a nawet lepszego.
Autor:
zxcvb Dodano:
17-11-2015 Arminius - Tama ekspansji 1 na 1 "Tak, ale to było tylko 170 lat później. Więc nie pasuje jako wytłumaczenie zatrzymania ekspansji Rzymian". To prawda. Ale rzecz w tym, iz Las Teutoburski znajduje się w dzisiejszej Dolnej Saksonii, a stamtąd do dziejszej Polski jeszcze szmat drogi. Nawet gdyby Rzymianie zwyciężyli Arminiusa - wcale nie jest pewnym czy dokonaliby stałej okupacji terenów dzisjszej Polski. Natomiast 170 lat później Rzymianie byli o rzut kamieniem od Karpat, tocząc cięzkie zmnagania z innym germańskim plemionem - Markomanami, których opór - być może - zadecydował, iż nie przekroczyli oni łuku Karpat.
Mano - Arminius? "Imperium rzymskie nie podbiło ziem polskich , bo zatrzymali ich Germanie w Lesie Teutoburskim.Rzymianie dostali takie baty, że już więcej nie odważyli się na inwazję w tym kierunku i stanęli na Renie.Germanie byli świetnymi wojownikami i bardzo skutecznymi". Rzymianie dostali takie baty, bo powstrzymał ich zdrajca, niejaki Hermann, zwany również Arminiusem. Arminius, książe Cherusków, który służył w legionach rzymskich, wymówił Rzymianom posłuszeństwo, i w bitwie pod Varusem (clades Variana) w Lesie Teutoburskim zgotował w roku dziewiątym po Chrystusie Rzymianom potworną porażkę. W bitwie tej zostało zniszczone 1/8 armii Rzymian. "Legioniści zimowali tam w roku 179 n.e." Tak, ale to było tylko 170 lat później. Więc nie pasuje jako wytłumaczenie zatrzymania ekspansji Rzymian.
Autor:
Mano Dodano:
13-11-2015 Tabor.Refren 1 na 1 A jak ma się do tej teorii geneza imperium carów?
skorpion13 Ciekawe ujęcie przyczyn rozwoju i upadku imperiów... Dotychczas zdarzało mi się natknąć jedynie na wzmianki dot. możliwego wpływu warunków klimatycznych na upadek cywilizacji.
Zeus 1 na 1 Bardzo ciekawe
Autor:
Zeus Dodano:
11-11-2015 kobieta - Wielkie Wedrowki Ludow 1 na 1 Brak wyzywienia oraz zmiany klimatyczne sa najwazniejszym aspektem kreowania nowych cywilizacji. Artykul bardzo interesujacy.
Arminius - Saraswati pierwotna "Dolina Indusu — w dorzeczach Saraswati i Indus". Przy czymn obecna Saraswati nie ma wiele wspólnego z płynącą onegdaj z Himalajów do M. Arabskiego i wpadającego doń, na terenie obecnego solniska Rann of Kutsch potężną rzeką, mającą w dolnym odcinku od 4-10 km szerokości. To właśnie na dnią powstała więszośc ośrodków cywilizacji Indusu, nie nad obecnym Indusem. Saraswati - przypuszcza się - zaniknęła głównie na wskutek wstrząsów tektonicznych, które miały zmienić jej koryto.
Arminius - Markomanowie 2 na 2 "Imperium rzymskie nie podbiło ziem polskich , bo zatrzymali ich Germanie w Lesie Teutoburskim.Rzymianie dostali takie baty, że już więcej nie odważyli się na inwazję w tym kierunku i stanęli na Renie.Germanie byli świetnymi wojownikami i bardzo skutecznymi". Jeżeli już przywoływać w takim kontekście pierwiastek germański - to nie Cherusków, tylko plemiona germańskie (np. Markomanowie), zasiedlające w II wieku naszej ery tereny na północ od limesu Dunaju, z ktorymi, między innymi, toczył boje Marek Aurelisz - w oparciu własnie o umocnienia owego limesu. W Trenczynie na Słowacji w ścianie skały na której wzniesiony jest tamtejszy zamek (na terenie luksusowego hotelu) widoczna do dziś jest inskrypcja łacińska o brzmieniu: "VICTORIAE AVGVSTORV(m) EXERCITVS, QUI LAVGARICIONE SEDIT MIL (ites) L (egionis) I IDCCCLV...IANS LEG (atus) LEG (ionis) (Marcus Valerius Maxim)ian(u)s I I AD (iutricis), CVR (avit) F (aciendum) (Na pamiątkę zwycięstwa legiony cesarskie zimujące w Laurgaricio w sile 855 żołnierzy. Napis polecił wykonać legat Marcus Valerius Maximianus). Legioniści zimowali tam w roku 179 n.e. Trenczyn lezy w odległości ok. 130 km od granicy z Polską.
zxcvb 2 na 4 Imperium rzymskie nie podbiło ziem polskich , bo zatrzymali ich Germanie w Lesie Teutoburskim.Rzymianie dostali takie baty, że już więcej nie odważyli się na inwazję w tym kierunku i stanęli na Renie.Germanie byli świetnymi wojownikami i bardzo skutecznymi.
Autor:
zxcvb Dodano:
11-11-2015 Pokazuj komentarze od pierwszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama