Wysokie stężenie ołowiu we krwi w dzieciństwie to rzekomy czynnik ryzyka aspołecznych zachowań, lecz przeprowadzone dotychczas badania albo polegały na niebezpośrednich pomiarach stężenia ołowiu, albo nie śledziły losów uczestników w dorosłości, by sprawdzić wpływ zatrucia na popełnianie przestępstw przez młodych dorosłych. John Paul Wright z University of California i jego zespół przeprowadzili pierwsze badanie mające na celu ustalenie, czy wysokie stężenie ołowiu we krwi w okresie prenatalnym i dziecięcym ma związek z późniejszymi aresztowaniami za złamanie prawa.
Do badania rekrutowano ciężarne kobiety z czterech klinik w Cincinnati, które mieszkały w rejonach miasta najbardziej skażonych ołowiem. Badano 250 przypadków spośród 376 dzieci urodzonych w latach 1979-1984.
Stężenie ołowiu we krwi matek mierzono w pierwszym trymestrze ciąży lub na początku drugiego. Stężenie ołowiu u dzieci mierzono co kwartał lub co dwa kwartały, przez sześć i pół roku. Po latach zebrano dane dotyczące aresztowań.
Okazało się, że stężenie ołowiu we krwi jest związane z częstszymi aresztowaniami za przestępstwa związane z przemocą.
[Opracowanie: Zuzanna Niemier]
Źródło: Wright JP, Dietrich KN, Ris MD, Hornung RW, Wessel SD, et al. (2008) Association of Prenatal and Childhood Blood Lead Concentrations with Criminal Arrests in Early Adulthood. PLoS Med 5(5): e101. doi:10.1371/journal.pmed.0050101 Zuzanna Niemier |