Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.073 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) żadna z metod poznawczych stosowanych w celu uzasadnienia wiary w tezy supernaturalistyczne nie jest adekwatna do tego celu.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Wirusy znalezione u chorych na zespół przewlekłego zmęczenia (17-09-2010)

Wyniki najnowszych badań wydają się wspierać pogląd, że wirusy odgrywają pewną rolę w zespole przewlekłego zmęczenia (CFS, chronic fatigue syndrome) - chorobie, która dotyka miliony osób w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Zespół chorobowy charakteryzuje się poczuciem silnego osłabienia, które nie ustępuje mimo snu i wypoczynku, a może ulec pogłębieniu w wyniku podejmowanej aktywności fizycznej i umysłowej. Do innych symptomów związanych z CFS należą deficyty poznawcze, zaburzenia snu, bóle mięśni i stawów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz tkliwość węzłów chłonnych. Jak dotąd nie udało się wskazać przyczyny tego zespołu chorobowego. W październiku zeszłego roku grupa naukowców wykryła obecność wirusa XMRV (ang. xenotropic murine leukemia virus-related virus) w próbkach krwi pacjentów cierpiących z powodu CFS, ale innym grupom badawczym nie udało się potwierdzić tego odkrycia.

Dr Shyh-Ching Lo z Amerykańskiej Agencji do spraw Żywności i i Leków (FDA) podjął decyzję o przebadaniu pod tym kątem zamrożonych próbek krwi, pobranych około 20 lat temu od pacjentów cierpiących na dobrze udokumentowany zespół przewlekłego zmęczenia. Jego zespół prowadził od tego czasu prace badawcze, lecz nie zdołał jednoznacznie zidentyfikować czynnika chorobotwórczego. Zespół dr Lo współpracował z zespołem dr Harveya J. Altera z Clinical Center (CC) amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). Ich prace badawcze były współfinansowane przez National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) i De Young Foundation.

Używając metody PCR naukowcy poszukiwali odcinków DNA, które mogłyby wskazywać na obecność wirusów podobnych do MLV (ang. murine leukemia virus) zarówno u chorych pacjentów, jak i u osób zdrowych. Każde potwierdzenie ich obecności było sprawdzane w trakcie dalszych dokładniejszych analiz. Zgodnie z doniesieniami, opublikowanymi na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" (early online edition) z dnia 23 sierpnia 2010, naukowcom udało się wykryć odcinki DNA wskazujące na obecność wirusów u 32 z 37 (86,5%) chorych pacjentów, w porównaniu do 3 na 44 (6,8%) zdrowych uczestników badań. W przeciwieństwie do doniesień badawczych wskazujących poprzednio na związek wirusa XMRV z CFS, naukowcy odkryli u pacjentów całą, zróżnicowaną genetycznie grupę wirusów podobnych do MLV (ang. MLV-related viruses).

Zespół przebadał następnie próbki pobrane około 15 lat później od ośmiu pacjentów, u których potwierdzono wcześniejszą obecność wirusów. Ustalono, że u siedmiu z nich wirusy nadal były obecne, ale uległy od tego czasu pewnym zmianom. Jak twierdzą naukowcy, nie jest to zaskakujące w przypadku tego rodzaju szybko zmieniających się wirusów.

"Chcemy podkreślić, podobnie jak to już zrobiliśmy w naszym artykule, że jak dotąd nie potwierdziliśmy bezpośredniego związku choroby z tym czynnikiem" - mówi dr Alter, choć wyniki badań zdecydowanie zgadzają się z wcześniejszymi doniesieniami na ten temat. "Jednocześnie -  zauważa dr Alter - inne laboratoria, w tym CDC (Centers for Disease Control and Prevention), nie potwierdziły tych wyników, więc problem polega na tym, jak pogodzić ze sobą fakt, że jedne laboratoria potwierdzają ten związek, a inne nie".  Możliwe, że naukowcy zidentyfikowali powiązanie z czymś, co nie powoduje zespołu przewlekłego zmęczenia bezpośrednio lub powoduje CFS tylko u niektórych pacjentów. "W tej chwili tego nie wiemy - mówi dr Alter - nie przebadaliśmy wystarczającej liczby ludzi". Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nie jest dostępna żadna specyficzna metoda diagnostyczna, która pozwalałaby ponad wszelką wątpliwość rozpoznawać zespół przewlekłego zmęczenia.

NIH podjęły próbę opracowania standardowych metod laboratoryjnych umożliwiających wykrywanie wirusów podobnych do MLV. Wśród kilku prowadzonych aktualnie przedsięwzięć badawczych grupa dr Altera  zajmuje się badaniem przesiewowym dawców krwi w celu ustalenia, czy możliwe jest przeniesienie wirusa wraz z krwią dawcy do organizmu biorcy. Jeżeli wirusy podobne do MLV powodują CFS, zapewnienie bezpieczeństwa krwi przeznaczonej do przetoczenia stanie się najwyższym priorytetem.

[Harrison Wein, tłum. C. O. Reless. Przedruk za zgodą NIH]

Źródło:
Viruses Found in Chronic Fatigue Syndrome Patients
Detection of MLV-related virus gene sequences in blood of patients with chronic fatigue syndrome and healthy blood donors


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365