Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.619 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Twierdzenia, których zasadniczo nie można sprawdzić, są jako wyjaśnienia pozbawione wartości.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Łagodne zaburzenia poznawcze częstsze u mężczyzn (18-09-2010)

Jak donosi "Neurology" w wydaniu z dnia 7 września 2010 (NEUROLOGY 2010;75:889-897), mężczyźni w podeszłym wieku są narażeni na wystąpienie łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych (ang. mild cognitive impairment, MCI) wcześniej niż kobiety z tej samej grupy wiekowej. MCI jest częstym zwiastunem wystąpienia pełnoobjawowej choroby Alzheimera. W badaniach, które zostały sfinansowane głównie przez National Institute of Aging (NIA), część amerykańskich National Institutes of Health (NIH), poszukiwano odpowiedzi na pytanie, czy istnieją różnice związane z płcią w występowaniu i rozwoju MCI.

Naukowcy oceniali stan funkcji poznawczych u 1969  osób nie cierpiących z powodu demencji i stwierdzili MCI u 16% z nich. Główne symptomy MCI to przede wszystkim zaburzenia pamięci oraz inne problemy w funkcjonowaniu poznawczym, głębsze niż należałoby się spodziewać biorąc pod uwagę wiek danej osoby. MCI występowało częściej u starszych osób badanych, ale objawy były poważniejsze u mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych.

Ronald C. Petersen i jego zespół badawczy z Mayo Clinic w Rochester, w stanie Minnesota, prowadzili badania, które były współfinansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH), również część NIH, oraz Robert H. and Clarice Smith and Abigail van Buren Alzheimer's Disease Research Program i Rochester Epidemiology Project (także wspierany przez NIA).

"Ponieważ dysponujemy dowodami, które wskazują, że choroba Alzheimera może powodować zmiany wewnątrz mózgu na 10-20 lat wcześniej, nim pojawią się pierwsze widoczne symptomy, utrzymuje się spore zainteresowanie badaniami MCI i najwcześniejszymi oznakami osłabienia funkcji poznawczych" - mówi dr Richard J. Hodes, dyrektor NIA. "Choć potrzebne są dalsze badania naukowe, dotychczasowe doniesienia wskazują na potrzebę uwzględniania różnic w występowaniu MCI u kobiet i mężczyzn, podobnie jak ma to miejsce w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego, w których czynniki ryzyka i rokowanie pozostają zależne od płci".

Naukowcy w toku badań indywidualnych dokonali oceny funkcjonowania poznawczego 1969 losowo wybranych osób w wieku między 70 a 89 lat, zamieszkujących Olmsted County w stanie Minnesota. W grupie badawczej zachowano zbliżone proporcje kobiet i mężczyzn. Każda osoba badana przechodziła indywidualne badanie neurologiczne i neuropsychologiczne. Następnie przeglądano uzyskane dane, uzupełnione o inne źródła informacji, takie jak historia choroby, zawód czy poziom wykształcenia, w celu postawienia diagnozy. U 16% osób badanych rozpoznano MCI; u tych osób występowały zarówno MCI w typie amnestycznym, w których występują zaburzenia pamięci, jak i MCI w typie nie-amnestycznym, w których występują inne zaburzenia poznawcze, na przykład zaburzenia funkcji językowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie osoby badane MCI występowały częściej u mężczyzn (19%) niż u kobiet (14%), a efekt płci był istotny nawet przy kontrolowaniu wpływu szeregu zmiennych biograficznych i czynników klinicznych, takich jak nadciśnienie i choroba wieńcowa. W podgrupie 16% osób badanych, u których stwierdzono MCI, typ amnestyczny MCI był dwa razy częstszy niż typ nie-amnestyczny. MCI w typie amnestycznym zazwyczaj rozwija się w chorobę Alzheimera, a częstość jego występowania była wyższa u mężczyzn. MCI występowały częściej u osób badanych z allelem APOE e4, znanym czynnikiem ryzyka dla choroby Alzheimera o późnym początku, formy choroby, która zwykle rozwija się w wieku 65 lat lub później.

Większa liczba lat spędzonych w szkole była związana z istotnie rzadszym występowaniem MCI, od 30% wśród osób, które spędziły w szkole mniej niż 9 lat, do zaledwie 11% wśród  tych, którzy mieli za sobą co najmniej 16 lat edukacji. MCI występowały częściej u osób badanych, które nigdy nie wstąpiły w związek małżeński, w przeciwieństwie do tych aktualnie lub poprzednio zamężnych/żonatych.

Naukowcy odnotowali, że szacunki dotyczące częstości występowania MCI wahają się  w badaniach prowadzonych w różnych krajach, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale 11-20%. Prace zespołu z Mayo Clinic opierały się na szczegółowych badaniach przeprowadzanych indywidualnie, co pozwoliło na wychwycenie subtelnych zmian w poziomie funkcjonowania osób badanych w dniu codziennym, które mogą wskazywać na początek MCI, zauważa dr Petersen. Naukowcy zwracają uwagę, że w badaniach wzięła udział stosunkowo niewielka część mieszkańców Olmsted County i głównie osoby rasy białej. W związku z tym należy zachować ostrożność w przenoszeniu uzyskanych wyników na inne grupy etniczne.

[Tłumaczenie: C. O. Reless. Przedruk za zgodą NIH]

Źródło:
Mild cognitive impairment more common in older men than older women
Prevalence of mild cognitive impairment is higher in men


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365