Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.019 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Zagłębianie się w zagadnienia budowy świata jest jednym z największych i najszlachetniejszych celów człowieka."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Nowe, obiecujące sposoby walki z malarią (03-12-2010)

Każdej minuty średnio dwoje dzieci na świecie umiera z powodu malarii, choroby tropikalnej wywoływanej przez pasożyty z rodzaju Plasmodium. Naukowcom udało się ostatnio zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się chorobotwórczych pasożytów. Ustalono również, że zachodzi możliwość wyeliminowania co najmniej jednej trzeciej z nich. Stanowi to prawdziwy przełom w walce z zarodźcem malarycznym, który staje się ostatnio coraz bardziej oporny; stwarza również nadzieję na opracowanie nowych leków i skutecznych szczepionek.

Zgodnie z doniesieniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku odnotowuje się blisko milion zgonów w następstwie zakażenia zarodźcem malarycznym i około 250 mln zakażeń. Jednak według niektórych naukowców, takich jak choćby Ali Salanti z Københavns Universitet, malaria zabija rocznie ponad 3 mln ludzi.

Naukowcom School of Biology na University of Nottingham, działającym we współpracy z Wellcome Trust Sanger Institute (Wielka Brytania), udało się zidentyfikować regulatory, kontrolujące przebieg trzech kluczowych stadiów w cyklu życiowym zarodźca malarycznego. Tymi regulatorami są enzymy - kinazy białkowe, katalizujące reakcję fosforylacji. Celem jest zahamowanie rozprzestrzeniania się pasożyta poprzez zablokowanie kinaz.

Badania były prowadzone nad zarodźcem malarycznym z gatunku Plasmodium berghei, infekującym gryzonie. Kinazy białkowe u wszystkich gatunków z rodzaju Plasmodium są bardzo podobne, a to oznacza, że kinazy w dużym stopniu zbliżone do tych występujących u zarodźca infekującego gryzonie można znaleźć u gatunków zarodźców będących przyczyną malarii u ludzi. Naukowcom udało się ustalić, że ponad jedna trzecia genów kodujących u zarodźca białka kinaz staje się zbyteczna w tym stadium cyklu życiowego pasożytów, w którym wnikają one do czerwonych ciałek krwi i w nich bytują. To z kolei oznacza, że można się bezpośrednio skupić na pozostałych 2/3 kinaz białkowych, które mogą być celem działania leków na tym stadium cyklu życiowego pasożyta. Naukowcy podkreślili, że wiele genów, w które aktualnie wycelowany jest rozwój leków antymalarycznych nie należy do grupy tych nadmiarowych genów.

Doniosłym wyzwaniem będzie z pewnością zablokowanie wielu najważniejszych kinaz białkowych pasożyta w taki sposób, by z jednej strony uniknąć szybkiego rozwoju lekooporności, z drugiej - nie zaburzyć funkcjonowania ludzkich kinaz białkowych. Byłoby to możliwe do osiągnięcia między innymi poprzez blokowanie w wielu miejscach kinaz białkowych zależnych od wapnia (CDPKs, Calcium-Dependent Protein Kinases), należących do unikalnej dla zarodźców podgrupy kinaz białkowych. Kinazy białkowe zależne od wapnia posiadają tryb regulacji i domeny architektury jedynie w przypadku roślin.

We wrześniu naukowcy z University of Nottingham opublikowali wyniki badań, które wskazywały, że białko PF16 jest niezbędne do budowy i prawidłowego funkcjonowania wici męskich komórek płciowych u zarodźca, a zaburzenia w obrębie tego genu skutkują obniżoną płodnością i nieprawidłowym ruchem wici. Również w tym przypadku naukowcy wykorzystali jako organizm modelowy zarodziec z gatunku Plasmodium berghei i wykazali, że pewne części białka PF16 są bardzo podobne u wszystkich eukariontów. Wyniki tych badań wskazują więc kolejną możliwą drogę rozwoju leków przeciw malarii.

Dysponujemy obecnie wieloma obiecującymi wynikami badań nad malarią, które mogą prowadzić do powstania jeszcze lepszych leków i skuteczniejszych szczepionek. Jednakże minie jeszcze co najmniej kilka lat, zanim uda się to osiągnąć. Dla znacznego ograniczenia liczy zakażeń malarią i zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych chorobą konieczne będzie także opracowanie odpowiednich strategii dystrybucji i dotacji.

[Tłum. C. O. Reless]

Źródło:
A breakthrough in the struggle against the increasingly resistant malaria parasite


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365