Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.720 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluchy, zaplanować inwazję, ubić wieprza, zbudować statek, zaprojektować dom, napisać sonet, poprowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszać umierających, wydawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiazywać równania, analizować nowe problemy, roztrzasać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Naukowcy wyjaśniają naturę zaburzeń pamięci występujących w demencji (09-12-2010)

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że to raczej niekompletne wspomnienia, a nie utrata pamięci, są odpowiedzialne za wywoływanie dezorientacji umysłowej u pacjentów cierpiących na demencję.

Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w magazynie Science, rzucają nowe światło na sposób, w jaki zdolność mózgu do utrzymywania kompletnych i szczegółowych wspomnień zostaje zakłócona, potencjalnie obalając teorie, że przyczyną problemów z pamięcią jest zapominanie minionych zdarzeń lub wiadomości. Zdaniem naukowców pozostające, mgliste wspomnienia dezorientują pacjentów, zwiększając prawdopodobieństwo błędnego zapamiętania przez nich informacji, z którymi nigdy się nie zetknęli.

Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu Cambridge w Wlk. Brytanii, wykorzystali model zwierzęcy amnezji, który jest powszechnie stosowany do ustalania stopnia pogorszenia się pamięci. W ramach wcześniejszych badań nad pamięcią odkryto, że zwierzęta dotknięte amnezją nie były w stanie odróżnić nowych obiektów od starych. Niemniej w ramach tych badań nie udało się wykazać, czy zwierzę nie było w stanie rozróżnić obiektów, ponieważ postrzegało stary obiekt jako nowy (zapominanie czegoś, co miało miejsce), czy też dlatego, że uznawało nowy obiekt za stary (pamięć rzeczy niebyłych).

W toku najnowszych prac badanym osobnikom pokazywano obiekt, następnie przeprowadzano etap testowy, w którym obiekt był ponownie prezentowany wraz z dostrzegalnie odmiennym, nowym obiektem. Badane zwierzęta miały odróżnić nowe obiekty od powtórzonych. To pozwoliło naukowcom ocenić osobno reakcje na nowe i na stare obiekty. Zwierzętom pokazywano obiekt, a następnie przeprowadzano test pamięci po upływie godziny z użyciem tego samego lub nowego obiektu. Wyraźnie spędzały one więcej czasu na badaniu nowego obiektu, pokazując w ten sposób że pamiętały stary obiekt.

Tymczasem osobniki dotknięte amnezją osiągały słabe rezultaty w testach. Spędzały tyle samo czasu na badaniu nowych co starych obiektów. Naukowcy również odkryli, że zwierzęta te spędzały mniej czasu na badaniu nowego obiektu w porównaniu do swoich "normalnych" odpowiedników. W przypadku nowych obiektów zwierzęta dotknięte amnezją wykazywały pamięć rzeczy niebyłych.

Zespół ocenił, czy wykonywanie zadania pamięciowego można poprawić, jeżeli nie będzie innych wspomnień dezorientujących mózg. Przed testem zwierzęta umieszczono w ciemnym, spokojnym miejscu. Naukowcy odkryli, że zwierzęta dotknięte amnezją, które wykazywały się brakiem pamięci, kiedy czas przed testem spędzały w normalnych, ruchliwych warunkach, wykazywały się doskonałą pamięcią, jeżeli spędzały czas przed testem w ciemnym, spokojnym środowisku.

"To sugeruje, że głównym elementem problemów z pamięcią może być mylenie wspomnień, a nie utrata wspomnień jako taka" - mówi dr Lisa Saksida z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Cambridge, współautorka raportu z badań. "Jest to spójne z doniesieniami o zniekształceniach pamięci w demencji - na przykład pacjenci mogą nie wyłączyć kuchenki lub nie zażyć lekarstw nie dlatego, że zapomnieli o zrobieniu tego, tylko dlatego, że sądzą, iż już to zrobili" - dodaje.

"Rzecz, która nas zaskoczyła w uzyskanych wynikach, to zakres odzyskiwania pamięci osiągany po prostu poprzez zredukowanie napływających informacji przed testem pamięci" - podkreśla. "Ten wynik nie tylko zaprzeczył naszym oczekiwaniom, ale również pogłębił naszą wiedzę na temat możliwej natury upośledzenia pamięci leżącego u podstaw amnezji i niektórych typów demencji, co ma kluczowe znaczenie dla opracowania bardziej zaawansowanych i skutecznych metod leczenia."

Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia, które zredukują dezorientację we wspomnieniach, w tym leków poprawiających złożone i szczegółowe reprezentacje niezbędne do rozdzielenia wspomnień.

"Jeszcze bardziej intrygująca byłaby możliwość opracowania metod leczenia, które potrafiłyby powstrzymać chorobę na początkowych etapach, a nie tylko metod leczenia, które zajmują się objawami rozwiniętej już demencji" - zauważa dr Saksida. "Wczesne wykrywanie upośledzenia pamięci ma zasadnicze znaczenie dla opracowania tego typu profilaktyki, a dogłębniejsze poznanie natury upośledzenia, jak odkryliśmy, jest kluczowe dla wczesnego wykrycia."

Wkład w badania wnieśli naukowcy z Instytutu Behawioralnej i Klinicznej Neurologii Wellcome Trust Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w USA i Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie.

© Unia Europejska 2005-2010

Źródło:

CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (4)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365