Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.339 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Religia nie jest fundamentem moralności, to nasza intuicja moralna tworzy grunt dla religii. Religia nie tłumaczy obecności cierpienia, lecz sposób, w jaki ludzie postrzegają nieszczęście sprawia, że łatwiej przyjmujemy religię.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Tarczyca i widzenie barw (31-03-2011)

Europejscy naukowcy dokonali nowych odkryć, które ujawniają powiązanie między niedoborem hormonu tarczycy a postrzeganiem barw. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Neuroscience, podważają utrzymywane dotychczas założenie, że wrażliwość na barwy czopków siatkówki jest stała w dojrzałej siatkówce.

Naukowcy z Austrii i Niemiec wykazali, że hormon tarczycy odgrywa istotną rolę w rozwoju oka, a zwłaszcza komórek wzrokowych czopkonośnych. Czopki są komórkami wzrokowymi odpowiedzialnymi za widzenie barw.

Hormon tarczycy odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju organizmu i jego układu nerwowego. Dzieci urodzone z niedoborem hormonu tarczycy są często dotknięte poważnymi defektami fizjologicznymi i umysłowymi. Z tego powodu noworodki są rutynowo badane pod kątem niedoboru hormonu tarczycy i obejmowane terapią hormonalną w razie wskazań do leczenia.

Na podstawie badań przeprowadzonych na myszach i szczurach zespół był w stanie wykazać, że w przypadku dojrzałych myszy i szczurów wytwarzanie pigmentu wzrokowego jest regulowane przez ten hormon. Zakładając występowanie tego mechanizmu u wszystkich ssaków, można wywieść, iż wysoce prawdopodobne jest, że wytwarzanie pigmentu wzrokowego regulowane jest przez hormon tarczycy także u ludzi.

Większość ssaków posiada dwa widmowe typy czopków zawierające jeden lub dwa pigmenty wzrokowe (opsyny), jeden czuły na światło o krótkiej długości fali (UV/opsyna niebieska), a drugi na światło o długości od średniej do długiej fali (opsyna zielona). Czopki stanowią ekspresję receptora hormonu tarczycy, którego aktywacja przez hormon hamuje syntezę UV/opsyny niebieskiej i aktywuje wytwarzanie opsyny zielonej.

Do tej pory kontrola wytwarzania opsyny przez hormon tarczycy była uznawana za zjawisko związane z rozwojem. Eksperci założyli, że w dojrzałych czopkach ustalony w toku rozwoju "program opsyny" jest stały i nie wymaga dalszej regulacji.

Naukowcy zaczęli od analizy roli hormonu tarczycy we wczesnym, pourodzeniowym rozwoju czopków u myszy. "Chcieliśmy dowiedzieć się, jak długo utrzymuje się oddziaływanie hormonu i w jakim momencie wpływ hormonu na wytwarzanie opsyny ustaje" - wyjaśnia Anika Glaschke z Instytutu Badań nad Mózgiem im. Maxa Plancka w Niemczech. "Ku naszemu zaskoczeniu nie znaleźliśmy takiego punktu końcowego, oddziaływanie hormonu utrzymywało się nawet kilka tygodni po urodzeniu".

Zespół przeanalizował następnie czopki dorosłych myszy i szczurów, u których wywołano niedoczynność tarczycy trwającą kilka tygodni. W przypadku tych gryzoni wszystkie czopki przełączyły się na wytwarzanie UV/opsyny niebieskiej, redukując wytwarzanie opsyny zielonej.

Po zakończeniu terapii, poziom hormonu powrócił do normy i czopki powróciły do wytwarzania "zwykłej" opsyny - jeden typ czopków wytwarza zieloną, a drugi UV/niebieską. Naukowcy wywnioskowali, że widmowe typy czopków, definiowane przez opsynę, której ekspresję wykazują, są dynamicznie i odwracalnie kontrolowane przez hormon tarczycy w ciągu całego życia.

"Obok wagi dla podstawowych badań siatkówki, nasze odkrycia mogą mieć również znaczenie kliniczne" - zauważa Martin Glösmann, jeden z naukowców, uczestnik badań z ramienia Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. "Jeżeli ten mechanizm funkcjonuje również w czopkach człowieka, wystąpienie niedoboru hormonu tarczycy w okresie dojrzałości - np. w następstwie niedoboru jodu w diecie lub usunięcia tarczycy - będzie mieć również wpływ na opsyny czopków i widzenie barw".

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Glaschke, A., et al. (2011) Thyroid hormone controls cone opsin expression in the retina of adult rodents. Journal of Neuroscience 31(13): 4844-4851. DOI:10.1523/JNEUROSCI.6181-10.2011


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365