Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.493.780 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 705 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Pokarmem umysłu jest poznawanie. Żądza nie trwania czy przetrwania, jak mówisz, lecz pędu, postępu, odkrywania nowych prawd, wydobywanie ich z głębin ziemi, z tkanki roślin, z atomów i z bezmiarów gwiazd, z własnych myśli wreszcie. Poznawanie wszechświata, poznawanie siebie i poznawanie swojej roli we wszechświecie. Tu jest źródło wszelkiej wiedzy, tu kryje się motor nauki. I jakże możesz zmusić..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Wykryj łatwo, co z przeszczepem (25-04-2011)

Pełna ocena ewentualnego odrzucania narządu po przeszczepie wymaga wykonania biopsji przeszczepionego organu i oceny histopatologicznej (badanie mikroskopowe) pobranej próbki. Jest to procedura inwazyjna i dość długotrwała. Za szczególnie trudną i ryzykowną uważa się biopsję endomiokardialną wykonywaną po przeszczepie serca - jest to badanie drogie, a jego wyniki nie zawsze pewne i jednoznaczne. Próby znalezienia dlań alternatywy - skupiające się zwłaszcza na metodach biologii molekularnej - trwały już od dawna, ostatnio zaś obiecujące wyniki takich badań zaprezentowało czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America".

W przeciwieństwie do dotychczasowych testów biorących pod uwagę głównie ocenę aktywacji układu odpornościowego biorcy, eksperyment przedstawiony w marcowym PNAS próbował raczej badać bezpośredni stan wszczepionego serca poprzez pomiary krążącego w osoczu pacjenta wolnego DNA pochodzącego z obumierających komórek narządu. Mechanizmom zarówno ostrego, jak i przewlekłego odrzucania przeszczepu towarzyszy apoptoza (programowana śmierć) komórek transplantowanego organu powiązana z cięciem w określony sposób materiału genetycznego, który następnie - jako odmienny od DNA biorcy - może być wykrywany we krwi pacjenta (w niektórych wcześniejszych doniesieniach także w moczu). Zwiększenie jego ilości może korelować z nasilonymi procesami śmierci komórkowej i zbliżającym się odrzuceniem przeszczepu. Prowadzone dotąd próby skupiały się na stosunkowo prostej do oceny różnicy pomiędzy materiałem genetycznym mieszanych płciowo par dawca/biorca, biorąc pod lupę chromosom Y dawcy, co wydatnie ograniczało ewentualne praktyczne zastosowania opracowywanych testów.

W obecnym doniesieniu przedstawiono metodę oceny ilościowej DNA dawcy w krwi biorcy niezależną od płci, a bazującą na sekwencjonowaniu DNA i pomiarach polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (Single Nucleotide Polymorphism, SNP) obrazujących zróżnicowanie pojedynczych nukleotydów w znanych sekwencjach DNA i uważanych za podstawę zmienności w obrębie genomu. Proporcja DNA dawcy (charakteryzującego się innymi niż DNA biorcy SNP) pozwala na ocenę "ilościową" stanu zdrowia narządu. Próby przeprowadzone na pacjentach po transplantacji dały rezultaty zgodne z kontrolnymi badaniami pomiarów bazujących na obecności chromosomu Y w przypadku par mieszanych płciowo. Wstępne ustalenia sugerują, by za "normalny" uznać poziom DNA dawcy w osoczu rzędu ok. 1%, podczas gdy proces odrzucania przeszczepu podwyższał go do 3-4%. Porównanie wyników z wynikami oceny mikroskopowej wycinków (44 pacjentów po transplantacji serca) dało wstępnie obiecujące rezultaty (83% wyników prawdziwie dodatnich versus16% fałszywie dodatnich), jakkolwiek test wymaga jeszcze dalszych badań i zwiększenia badanej populacji w celu chociażby ustalenia optymalnego czasu wykonywania badania.

Artykuł: Universal noninvasive detection of solid organ transplant rejection, Thomas M. Snyder, Kiran K. Khush, Hannah A. Valantine, and Stephen R. Quake

Źródło: [http://www.pnas.org/content/108/15/6229.full.pdf+html] Dodał(a): Paulina Łopatniuk


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26285 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365