Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.076.791 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 34 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ileż próżności trzeba ukrywać (..) usiłując stwarzać pozory, że jest się zamierzonym elementem boskiego planu? Ileż szacunku wobec siebie należy poświęcić po to tylko, by nieustannie tarzać się w świadomości własnych grzechów?
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Astmatycy w uścisku placebo (21-07-2011)

Wyniki najnowszych badań naukowych pozwalają lepiej zrozumieć, jaki może być wpływ efektu placebo na subiektywny i obiektywny stan zdrowia pacjenta w czasie przeprowadzania naukowych badań klinicznych. Wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z Harvard Medical School w Bostonie (USA), Endicott College w Beverly w stanie Massachusetts (USA) i University of Hull (Wielka Brytania), opublikowano właśnie na łamach The New England Journal of Medicine.

Poprzez efekt placebo rozumiemy poprawę stanu zdrowia pacjenta, występującą w odpowiedzi na preparaty lub zabiegi, które tak naprawdę pozbawione są jakichkolwiek aktywnych substancji lub innych czynników leczniczych. W naukowych badaniach klinicznych często uwzględnia się efekt placebo, w celu precyzyjnego określenia specyficznego oddziaływania leczniczego, związanego z zastosowaniem danego leku, zabiegu, procedury itp. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych badań naukowych, w których za dowód skuteczności leczenia traktuje się subiektywne wskaźniki poprawy stanu zdrowia i samopoczucia, określane przez samych chorych, z czym wiąże się zazwyczaj możliwość wystąpienia istotnego efektu placebo.

Nadal wiele pytań dotyczących placebo pozostaje bez odpowiedzi: Jaki jest mechanizm występowania efektu placebo? Jaka jest rola efektu placebo w praktyce klinicznej? Czy jest możliwe, by efekt placebo znalazł w leczeniu celowe zastosowanie, zgodne z zasadami etyki lekarskiej? Jaki jest wpływ efektu placebo na wyniki uzyskiwane w naukowych badaniach klinicznych?

W omawianych amerykańsko-brytyjskich badaniach pilotażowych, przeprowadzonych w modelu badań naprzemiennych (crossover) z podwójnie ślepą próbą, wzięło udział 39 osób, cierpiących z powodu przewlekłej astmy. Każdy chory korzystał z trzech form oddziaływań (leczniczych i placebo): 1) przyjmował albuterol (lek wziewny, jedyna zastosowana w trakcie badań substancja czynna o naukowo udowodnionym działaniu), 2) przyjmował inny preparat wziewny (placebo), 3) był poddawany tzw. pozornej akupunkturze (akupunkturze bez penetracji skóry, w której stymuluje się przypadkowe punkty na skórze - również w roli placebo). Ponadto każda osoba badana brała udział w sesjach, w trakcie których nie stosowano żadnych zabiegów.

W sumie każda osoba biorąca udział w badaniach została w trakcie ich trwania objęta trzykrotnie wszystkimi wymienionymi formami oddziaływań w losowej kolejności, co daje w sumie dwanaście wizyt na każdego pacjenta. Spotkania odbywały się w odstępach od trzech do siedmiu dni.

W czasie każdej wizyty dokonywano również obiektywnych pomiarów funkcji płuc, a także odnotowywano subiektywne nasilenie symptomów chorobowych, określane przez pacjenta. Funkcje płuc oceniano na podstawie pomiaru rezerw wentylacyjnych układu oddechowego (spirometria), poprzez określenie maksymalnej ilości wydychanego powietrza w ciągu jednej sekundy przy wymuszonym wydechu powietrza (FEV1 - natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa). W dniu każdej wizyty obiektywne badanie spirometryczne przeprowadzano dwukrotnie w odstępie dwóch godzin.

W wyniku badań wykazano, że leczenie przy pomocy albuterolu prowadziło do istotnej i obiektywnej poprawy funkcji płuc - po podaniu leku objętość wydychanego powietrza wzrastała ok. 20%. Obiektywne wskaźniki funkcji płuc ulegały również istotnej, choć mniejszej poprawie (o ok. 7%) przy zastosowaniu dwóch metod placebo, ale również w trakcie wizyt, w czasie których nie stosowano żadnych leków czy zabiegów. Mimo to, wskaźniki oparte na samoocenie stanu zdrowia przez pacjentów wykazały niemal taką samą poprawę (średnio ok. 50%) w przypadku wszystkich trzech zastosowanych w badaniach form interwencji: leku, preparatu placebo i pozornej akupunktury.

Wynika stąd, że choć odnotowano w badaniach wystąpienie korzystnego dla samopoczucia chorych z przewlekłą astmą efektu placebo (m.in. złagodzenie poczucia ucisku w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu), to udowodniono jednocześnie, że nie towarzyszy mu obiektywna poprawa funkcji płuc, której zaburzenia są odpowiedzialne za wiele poważnych i potencjalnie zagrażających życiu następstw nieleczonej astmy.

Wprawdzie celem leczenia astmy jest zarówno poprawa funkcji płuc, jak złagodzenie symptomów stresu, związanych z zaburzeniami oddychania, ale badacze zwracają jednak uwagę, że samoocena stanu zdrowia i stanu samopoczucia może być po prostu nierzetelna jako wskaźnik skuteczności zastosowanego leczenia.

Z metodologicznego punktu widzenia ważnym aspektem omawianych badań było wskazanie, że kontrolowanie efektu braku interwencji może być pomocne w precyzyjnym określeniu wpływu różnych elementów potencjalnie terapeutycznych oddziaływań.

[tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródło: NCCAM: Study Examines the Placebo Response in Patients With Asthma

Referencje dokumentu: Wechsler ME, Kelley JM, Boyd IOE, et al. Active albuterol or placebo, sham acupuncture, or no intervention in asthma. New England Journal of Medicine. 2011;365(2):119-126.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26295 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365