Zgodnie z wynikami badań opublikowanych właśnie na łamach Journal of the American Medical Association przyjmowanie suplementów witaminy E istotnie podwyższa u mężczyzn zapadalność na raka prostaty. Odkrycia dokonano na podstawie ponownej analizy danych pochodzących z Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT), badań przeprowadzonych na ponad 35 tysiącach stosunkowo zdrowych mężczyzn w wieku co najmniej 50 lat. Badania SELECT zostały sfinansowane przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia, w tym między innymi przez Narodowy Instytut Raka oraz Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej
Osoby badane biorące udział w badaniach SELECT zostały losowo przydzielone do jednej z czterech grup; w każdej z nich stosowano odpowiednio: codzienną dawkę selenu (200 µg ), witaminy E (400 jednostek międzynarodowych [i.u.]), selen i witaminę E, lub placebo. W pierwszym raporcie z badań znalazła się informacja o tym, że ani selen, ani witamina E, przyjmowane razem lub oddzielnie, nie chronią przed rakiem prostaty. W związku z tym w 2008 roku uczestnicy badań otrzymali zalecenie, by zaprzestać ich przyjmowania. W tym samym czasie naukowcy odnotowali, że wystąpił niewielki wzrost zapadalności na raka prostaty w grupie mężczyzn przyjmujących suplement witaminy E. Jednak zaobserwowany efekt nie był istotny statystycznie, co mogło sugerować, że jego wystąpienie było jedynie przypadkowe. Mimo to, od 2008 roku naukowcy w dalszym ciągu monitorowali stan zdrowia mężczyzn biorących udział w badaniach; aktualne wyniki badań bazują na danych uzyskanych w toku owego monitoringu.
Przy przeciętnym okresie śledzenia losów osób badanych wynoszącym 7 lat (mediana) w grupie mężczyzn przyjmujących suplementy witaminy E naukowcy zaobserwowali wzrost zapadalności na raka prostaty o 17% w porównaniu do mężczyzn przyjmujących placebo. Nie zaobserwowano natomiast wzrostu zapadalności na raka prostaty w grupie mężczyzn przyjmujących witaminę E i selen.
Naukowcy zauważają, że na podstawie posiadanych danych trudno wskazać biologiczne podłoże zwiększonej zapadalności na raka gruczołu krokowego w grupie przyjmującej witaminę E, jak również że wzrost zapadalności na raka prostaty ujawniono dopiero po dłuższym okresie monitorowania losów pacjentów. Według naukowców uzyskane wyniki sugerują, że skutki stosowania wspomnianych suplementów mogą występować jeszcze długo po zakończeniu leczenia. Zauważono również, że uzyskane wyniki uzasadniają potrzebę zachowania postawy sceptycyzmu konsumentów wobec twierdzeń o pozytywnych efektach zdrowotnych przyjmowania suplementów w sytuacji, gdy wciąż brak na to mocnych dowodów, opartych na rzetelnych badaniach klinicznych.
Źródło: NCCAM - Vitamin E Supplements Increase Incidence of Prostate Cancer, According to SELECT Study
Referencje dokumentu: Klein EA, Thompson IM Jr, Tangen CM, et al. Vitamin E and the risk of prostate cancer: the Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT). Journal of the American Medical Association. 2011;306(14):1549-1556. Caden O. Reless |