Rozpoczęty właśnie projekt europejski ma przyczynić się do zdecydowanych postępów w opracowywaniu uniwersalnej szczepionki przeciw grypie. Ma to na celu przeciwdziałanie pojawianiu się nowych szczepów i epidemii sezonowych.
Infekcja wirusowa przypuszcza zazwyczaj atak w chłodniejszych miesiącach, a grypa sezonowa odpowiada za około 3-5 mln przypadków poważnych zachorowań oraz za 250.000-500.000 zgonów na świecie.
Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się, zwłaszcza wśród grup podwyższonego ryzyka, grypa pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego. Dotychczas najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie lub jej poważnym objawom było doroczne szczepienie, choć obecne szczepionki zapewniają jedynie ograniczoną ochronę przed ewoluującymi szczepami infekcji.
Aby przezwyciężyć ten słaby punkt, partnerstwo publiczno-prywatne, w skład którego weszło siedem renomowanych organizacji z Europy, zwarło szyki w ramach projektu EDUFLUVAC w celu opracowania szczepionki przeciw grypie o szerokim i długofalowym spektrum działania.
W toku projektu EDUFLUVAC, nad którym prace rozpoczęły się zaledwie miesiąc temu, ma zostać przyjęte nowatorskie podejście do "edukowania" układu immunologicznego we wzajemnym rozpoznawaniu wspólnych regionów wielu szczepów wirusa grypy.
"Opracowanie uniwersalnej szczepionki przeciw grypie stało się globalnym priorytetem zdrowotnym w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i pojawianiu się nowych szczepów. Jesteśmy przekonani, że projekt EDUFLUVAC wniesie istotny wkład w osiągnięcie tego zamierzenia" - mówi Othmar Engelhardt, kierownik naukowy z Krajowego Instytutu Norm Biologicznych i Nadzoru w Zjednoczonym Królestwie.
Zespół naukowy spodziewa się osiągnąć lepszą ochronę przed epidemiami grypy poprzez opracowanie szczepionki, która nie tylko zapewnia ogromne korzyści, eliminując konieczność sezonowego szczepienia co roku, ale może także zmniejszyć zapotrzebowanie na kosztowne, doroczne kampanie na rzecz szczepień.
Odile Leroy, dyrektor wykonawcza Europejskiej Inicjatywy na rzecz Szczepień i koordynatorka projektu EDUFLUVAC, zauważa: "Kraje o niskim i średnim dochodzie prowadzą obecnie minimalne programy szczepień przeciw grypie. W ten sposób opracowanie szczepionki wywołującej szeroką i długofalową ochronę ułatwiłoby kampanie na rzecz szczepień i zapewniło ochronę przed grypą dotychczas nieobjętym grupom, korzystającym z ograniczonej opieki zdrowotnej".
Czteroletni projekt, koordynowany przez Europejską Inicjatywę na rzecz Szczepień z siedzibą w Niemczech, otrzymał grant w wysokości 4,6 mln EUR ze środków unijnych.
Źródło: CORDIS, UE. |