Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.699 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Obecnie nie ma na świecie ani jednej wiarygodnej religii".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Jak mózg reaguje na widok ptasznika (02-12-2010)

Psychologowie i psychiatrzy zorientowani ewolucyjnie skłonni są tłumaczyć stosunkowo wysoką częstość występowania niektórych zaburzeń lękowych (zwłaszcza prostych fobii, takich jak arachnofobia i inne zoofobie) warunkami, w jakich musiał bytować człowiek w ciągu tysięcy lat rozwoju gatunku. Nawet Homo sapiens sapiens dopiero od niedawna może się cieszyć życiem w środowisku, które można uznać za bezpieczne, wolne od takich zagrożeń, jak ataki drapieżców czy ukąszenia jadowitych zwierząt. Wcześniej na człowieka i jego mniej lub bardziej zwierzęcych przodków niewątpliwie musiała działać presja ewolucyjna, prowadząca do rozwijania różnorodnych mechanizmów obronnych - prawdopodobieństwo przetrwania i przekazania własnych genów następnemu pokoleniu było wyższe w przypadku osobników zdolnych do szybszego reagowania na różnorodne niebezpieczeństwa. Tak w każdym razie może wyglądać zarys rozumowania, które uzasadnia poszukiwanie mechanizmów neuronalnych odpowiedzialnych za występowanie silnego lęku w reakcji na takie bodźce, jak choćby jadowite pająki - ptaszniki.

Wyniki badań prowadzonych nad przebiegiem odpowiedzi mózgu na ten specyficzny rodzaj bodźca zostały opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences z dnia 23 października 2010 (www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1009076107).

Kontakt z pająkami u wielu ludzi wywołuje niemal pierwotne, negatywne reakcje emocjonalne o bardzo wysokim nasileniu. W związku z tym, autorzy badań zakładali, że właśnie kontakt z pająkami może aktywować mechanizmy mózgowe utrwalone w toku procesu ewolucji i przetrwałe u człowieka do czasów współczesnych, wśród nich system monitorowania zagrożenia i system odpowiedzialny za wyzwalanie reakcji obronnych, zwiększający szanse przeżycia w kontakcie z niebezpieczeństwem.

W procedurze badawczej znalazły zastosowanie metody neuroobrazowania, tj. funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy (fMRI). Badania przeprowadzono na grupie 20 ochotników, 10 kobiet i 10 mężczyzn, niecierpiących z powodu fobii. Przeciętne nasilenie lęku-cechy (czyli charakterystycznego dla danej osoby poziomu lęku) w grupie osób badanych było zbliżone do średniej i rozkładu cechy w populacji.

W roli bodźca lękotwórczego wystąpił materiał filmowy, na którym zarejestrowano ruchy ptasznika olbrzymiego (Lasiodora parahybana). Wymyślny sposób prezentacji bodźca osobom badanym omówiony jest w ''Supproting Information'' do artykułu źródłowego. Procedura badawcza pozwalała, by jako zmienną niezależną uwzględnić zarówno odległość ptasznika od stopy osoby badanej, jak i przewidywany kierunek jego dalszego poruszania się.

W wyniku przeprowadzonych obserwacji udało się ustalić, że gdy obraz pająka był umieszczany coraz bliżej stopy osoby badanej, podwyższonemu subiektywnemu poziomowi lęku towarzyszyła wzmożona i przebiegająca kaskadowo aktywność układów związanych z reakcjami lękowymi na poziomie mózgowym. Układy te obejmują głównie istotę szarą okołowodociągową, ciało migdałowate i jądro łożyskowe prążka krańcowego.

Rejestrowany poziom aktywności ciała migdałowatego był pozytywnie skorelowany z niespodziewaną wielkością zagrożenia. Jest to zgodne z wcześniejszymi doniesieniami, które podkreślają rolę ciała migdałowatego w koordynowaniu odpowiedzi właśnie na nagłe, niespodziewane bodźce zagrażające. Aktywność ciała migdałowatego i jądra łożyskowego prążka krańcowego pozostawała związana z poziomem zagrożenia ze strony pająka, za którego wskaźnik przyjęto obserwowany kierunek poruszania się zwierzęcia.

Z kolei aktywność kory mózgowej w okolicy czołowo-oczodołowej związana była z oddalaniem się ptasznika, co sugeruje, że obszar ten generuje sygnały hamujące, związane z poczuciem bezpieczeństwa, redukujące napięcie i lęk.

We wnioskach z badań autorzy zwracają uwagę, że odpowiedź mózgu na bodźce lękotwórcze utrwalona w toku ontogenezy (na przykład w następstwie urazu) jest bardzo podobna do odpowiedzi na zagrożenia uwarunkowanej filogenetycznie.

[Oprac. C. O. Reless]

Źródło:
Neural activity associated with monitoring the oscillating threat value of a tarantula
Supporting Information


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365