Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.078.472 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 35 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Kosmogonie, jakimi zabawiają się ludzie wykształceni, są niezmiernie złożone. Zrozumienie nawet ich zarysu wymaga ogromnej wiedzy oraz określonych nawyków myślowych. (..) Kosmogonia zawartia w Księdze Rodzaju jest wszakże tak prosta, że pojmie ją każdy kmiot. (..) Ignorantowi oferuje nieodpartą sensowność nonsensu.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Liczne kanały myślowe kluczem do uniknięcia zatoru mózgu (10-05-2012)

sxc.huFinansowani ze środków unijnych naukowcy z Niemiec i USA donoszą, że sieci mózgowe unikają korków na najbardziej zatłoczonych węzłach dzięki komunikacji na różnych częstotliwościach - na co wskazują odkrycia opisane w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience.

Prace uzyskały wsparcie z projektu BRAINSYNC (Wielkoskalowe interakcje w sieciach mózgowych i ich analiza w chorobach mózgu), który został dofinansowany na kwotę 2.978.242 EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

Zazwyczaj, kiedy naukowcy badają sieci mózgowe - systematycznie współpracujące obszary mózgu - wykorzystują do tego celu obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI), które śledzi przepływ krwi. Ta praktyka zasadza się na założeniu, że wzrost przepływu krwi do danej części mózgu wskazuje na zwiększoną aktywność w komórkach mózgowych tego regionu.

Natomiast w ramach tych badań, zespół złożony z naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf w Niemczech, Wydziału Medycyny Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis w USA i Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech, zastosowali technikę o nazwie magnetoencefalografia (MEG) do analizy aktywności mózgu 43 zdrowych ochotników.

Jeden z autorów raportu z badań, Maurizio Corbetta z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Waszyngtońskiego, wskazuje na ograniczenia MRI: "Pozwala jedynie na pośrednie śledzenie aktywności komórek mózgowych i nie jest w stanie obserwować aktywności o częstotliwości przekraczającej 0,1 herca, czyli raz na 10 sekund. Wiemy, że cykl niektórych sygnałów w mózgu może wynieść aż 500 herców, czyli 500 razy na sekundę".

Natomiast MEG umożliwia wykrywania bardzo niewielkich zmian w polach magnetycznych mózgu, które są wywoływane przez wiele komórek aktywnych jednocześnie, rozpoznając częstotliwość sygnałów do 100 herców.

Autor naczelny, Joerg Hipp z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf i Uniwersytetu w Tybindze, wypowiedział się na temat odkryć: "Odkryliśmy, że taktowanie różnych sieci mózgowych zachodzi na odmiennych częstotliwościach, podobnie do zegarów tykających z różną prędkością".

Sieci obejmujące hipokamp - obszar mózgu o zasadniczym znaczeniu dla powstawania wspomnień, były aktywne zazwyczaj na częstotliwościach około 5 herców. Natomiast aktywność sieci, w skład których wchodzą obszary związane ze zmysłami i ruchem, odnotowano w paśmie od 32 do 45 herców. Częstotliwość aktywności wielu innych sieci mózgowych mieściła się między 8 a 32 herce. Te "zależne od czasu" sieci można opisać jako podobne do różnego rodzaju map korytarzy powietrznych, nakładających się, ale tykających w odmiennym tempie.

Maurizio Corbetta zauważa: "Przeprowadzono wiele badań depresji i schizofrenii za pomocą MRI, które wykazały zmiany 'przestrzenne' w organizacji sieci mózgowych. MEG otwiera perspektywę na znacznie bogatszą strukturę 'czasową'. W przyszłości może to dać szansę na nowe testy diagnostyczne lub sposoby monitorowania skuteczności interwencji w tych wyniszczających chorobach umysłowych".

Głównym celem projektu BRAINSYNC było poznanie sposobu, w jaki zespoły neuronalne wymieniają informacje (komunikacja funkcjonalna lub neuronalna) oraz tego, jak zmienność komunikacji neuronalnej tłumaczy zmienność zachowań, zarówno w mózgu nienaruszonym, jak i uszkodzonym.

"Wiele schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych prawdopodobnie wiąże się z problemami sygnałowania w sieciach mózgowych" - stwierdza Maurizio Corbetta. "Badanie struktury czasowej aktywności mózgu z tej perspektywy może być szczególnie pomocne w zrozumieniu chorób psychicznych, takich jak depresja czy schizofrenia, w których niewiele jest markerów strukturalnych".

Referencje dokumentu: Hipp, J. F., et al. 'Large-scale cortical correlation structure of spontaneous oscillatory activity', Nature Neuroscience. doi:10.1038/nn.3101. Źródło: CORDIS.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26295 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365