Złota myśl Racjonalisty: 'Wiara' nie jest tak naprawdę odrzuceniem rozumu, ale leniwą akceptacją złego rozumowania. 'Wiara' jest pseudo-uzasadnieniem, które pewni ludzie powtarzają, kiedy chcą o czymś twierdzić bez niezbędnych dowodów.
Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Środkowoeuropejskiego Instytutu Technologii, Uniwersytetu Masaryka (CEITEC MU) oraz Wydziału Medycyny Uniwersytetu Masaryka w Czechach, odkryli, że pewne konkretne struktury w mózgu mają bezpośredni wpływ na doświadczanie zjawiska déjà vu. Odkrycia poczynione w czasie badań pokazały, że struktury te są znacznie mniejsze w mózgach osób doświadczających déjà vu w porównaniu do tych, które nie doznają tego zjawiska.
Zespołowi z CEITEC MU, wraz z kolegami z innych brneńskich instytutów badawczych oraz z Uniwersytetu w Exeter, Wlk. Brytania, udało się znacząco poszerzyć wiedzę na temat tego fenomenu, który od lat nie daje spokoju wielu osobom.
Naukowcy zaobserwowali, że małe struktury w płatach skroniowych przyśrodkowych mózgu, tam gdzie zlokalizowana jest pamięć i wspomnienia, są znacznie mniejsze u osób ze skłonnością do występowania déjà vu niż u tych, które tego nie doświadczają. Poczynione odkrycia wykazały również, że im częściej badana osoba doświadcza déjà vu, tym mniejsze są owe struktury w jej mózgu.
"Sto trzynaście zdrowych osób poddano strukturalnej analizie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego, a następnie nowej, czułej metody analizy morfologii mózgu (morfometrii źródłowej), po czym wielkość poszczególnych obszarów mózgu została porównana między osobami, które nigdy nie doświadczyły déjà vu, a tymi, które doświadczają tego zjawiska" - raportuje autor naczelny Milan Brázdil z CEITEC.
"Poza występowaniem badanego zjawiska, obydwie grupy osób były całkowicie porównywalne. W przypadku pacjentów neurologicznych stymulacja hipokampa umożliwia nam wzbudzanie zjawiska déjà vu. Odkrycie różnic w budowie hipokampa zdrowych osób, które doświadczają zjawiska déjà vu i takich, które go nie znają, pozwoliło nam jednoznacznie wykazać, że déjà vu wiąże się bezpośrednio z funkcją tych struktur mózgu. Sądzimy, że prawdopodobnie pewien drobny 'błąd w systemie' spowodował wyższą pobudliwość hipokampa. To konsekwencja zmian w najwrażliwszych obszarach mózgu, które przypuszczalnie nastąpiły w czasie rozwoju układu nerwowego".
Eksperci twierdzą, że déjà vu, choć fascynujące, nie jest zjawiskiem wyjątkowym. Od 60% do 80% zdrowych osób donosi o sporadycznych przypadkach déjà vu u siebie.
Zespół będzie kontynuować badania pod egidą CEITEC MU, korzystając z dofinansowania ze środków unijnych.