Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.755 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W teologii znajdujemy stulecia wysiłków inteligentnych mężczyzn i kobiet, by swoją ewidentnie irracjonalną wiarę przedstawić jako coś logicznego i spójnego.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Psychologia
Nie nudząc o nudzie... (14-05-2014)

Może dopaść każdego. Tracimy na nią nawet dwa lata naszego życia, ale może być też szansą na wyciszenie się i znalezienie wspaniałych pomysłów. Nuda będzie bohaterką pierwszej w Polsce konferencji nudologicznej, którą organizuje Uniwersytet Warszawski.

Nuda może przyjmować wiele postaci. Rozróżnia się nudę regulacyjną, badawczą, reagującą albo tę szczególnie nieprzyjemną - apatyczną. "Według badań naukowców z Wielkiej Brytanii średnio nudzimy się przez sześć godzin tygodniowo, co przy średniej długości życia (wynoszącej obecnie 60,5 lat) oznacza, że nudząc się, można stracić dwa lata życia" - informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

"To temat niedoszacowany i niedoceniany przez badaczy, a przecież zajmował się nim Seneka, Tomasz z Akwinu czy Leszek Kołakowski. Artystów, którzy doceniali znaczenie nudy było wielu: Moravia, Witkiewicz, Słowacki czy Wilde. Nie wszyscy widzieli ją w perspektywie społecznej, jednak była ona dla nich fenomenem codziennego życia o ogromnym znaczeniu" - mówi doktorant z Instytutu Socjologii UW Mariusz Finkielsztein, który nudą zajął się naukowo podczas pisania pracy magisterskiej.

Psychologowie wykorzystują nudę przy prowadzeniu terapii, bo jest szansą na wyciszenie się i pozbieranie myśli człowieka zabieganego. Gdy się "nic nie dzieje", mogą przyjść do głowy niesamowite pomysły.

Prelegentami pierwszej w Polsce nudologicznej konferencji "Nuda akademicko - akademicko o nudzie" będą doktoranci i młodzi wykładowcy z uczelni z całej Polski, którzy tematem nudy zajmują się życiowo albo naukowo. Reprezentują różne dziedziny wiedzy od filozofii i socjologii przez historię, antropologię pedagogikę czy psychologię. Wyjaśnią m.in. dlaczego konferencje naukowe nie muszą być nudne, dlaczego buddysta wpatruje się w ścianę. Opowiedzą o nudnych wojnach, przewlekłej nudzie, terapii nudą, o nudzie jako źródle kreatywności i o tym, czy Polacy unikają nudy w pracy.

"Życie uniwersyteckie jest pełne sprzeczności i paradoksów. Jednym z nich jest istnienie nudy w obrębie tego środowiska. Zawód, który Max Weber analizował w kategoriach powołania, i który należy niewątpliwie do zawodów twórczych, nierzadko przybiera formy dalekie od zakładanej pasji" - mówi Mariusz Finkielsztein.

Dlaczego często konferencje bywają nudne? "Jest niewiele osób, którym naprawdę zależy. Wielu prelegentów na kolejnych wystąpieniach wygłasza ten sam wykład. A trzeba po prostu chcieć nie być nudnym. To podstawowa zasada. Prelegent nie mówi przecież dla siebie. Ma porwać słuchaczy" - czytamy na stronie UW.

Pierwsza w Polsce konferencja nudologiczna odbędzie się od 16 do 17 maja w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. "Jeśli nie będzie nudno, konferencja odbędzie się też za rok" - zapowiadają organizatorzy.

Szczegółowe informacje i program wydarzenia są dostępne na stronach: http://www.uw.edu.pl/po-pierwsze-nie-nudz/ oraz http://www.is.uw.edu.pl/wp-content/uploads/Program-NUDA-AKADEMICKO.pdf

PAP - Nauka w Polsce. Ilustracja: freedigitalphotos.net


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365