Niemowlęta nie tylko śpią, jedzą i płaczą. Pewne objawy świadomości wykazują już w piątym miesiącu życia - twierdzą francuscy badacze na łamach "Science".
Główny autor badań Sid Kouider z École Normale Supérieure twierdzi, że udało mu się to wykazać na przykładzie eksperymentu, podczas którego mierzono aktywność percepcji wzrokowej przy pomocy elektroencefalografu. Przeprowadzili go u maluchów będących w wieku 5, 12 oraz 15 miesięcy, którym pokazywano twarz człowieka.
Percepcja wzrokowa przebiega dwuetapowo, najpierw pobudzane są receptory wzrokowe, potem aktywowane są odpowiednie ośrodki w mózgu. W pierwszej kolejności pobudzany jest ośrodek wzroku, skąd informacje przesyłane są do kory przedczołowej. Na wykresie EEG świadczą o tym dwa oddzielne pobudzenia mózgu, następujące po sobie w bardzo krótkim odstępie czasu.
Phillip Capper, Wellington, New Zealand, Wikipedia
Obydwa pobudzenia świadczą o tym, że występuje świadoma myśl, gdyż odebrana informacja przez chwilę przetrzymywana jest w pamięci roboczej.
Kouider twierdzi, że aktywność mózgu będąca objawem świadomości była słabsza u pięciomiesięcznych niemowląt niż u ludzi dorosłych, jak również u 12- oraz 15-miesięcznych dzieci. Jest to powodowane tym, że kora przedczołowa w pełni zaczyna się rozwijać dopiero w drugim roku życia.
Uczony chce teraz sprawdzić czy oznaki świadomości zdradzają jeszcze młodsze niemowlaki. Jeśli się to potwierdzi, jego metodę będzie można wykorzystać do kontrolowania prawidłowego rozwoju dziecka już od pierwszych miesięcy po narodzinach. Wiadomo na przykład, że dzieci autystyczne wykazują większe trudności w rozpoznawaniu twarzy. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl) |