Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.774 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jakkolwiek często więc zmieniają się na scenie świata sztuki i maski, to przecież aktorzy pozostają w tym wszystkim ci sami.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Psychologia
Mózg rozwija się szybciej pod okiem troskliwej mamy (04-05-2016)

U dzieci w wieku przedszkolnym otrzymujących duże wsparcie od swoich mam intensywniej rozwija się rejon mózgu odpowiedzialny za pamięć, uczenie się i regulację emocji - dowiadujemy się z czasopisma "PNAS".

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) odkryli, że objętość hipokampa - obszaru mózgu biorącego udział w procesach uczenia się, zapamiętywania i regulacji emocji - powiększa się szybciej u maluchów doświadczających w okresie przedszkolnym troskliwej opieki ze strony mam. Proces ten przebiega wolniej u dzieci, które wychowują się w mniej wspierającym środowisku lub otrzymują wsparcie od swoich mam dopiero w późniejszym wieku.

W badaniu (DOI: 10.1073/pnas.1601443113) uczestniczyło 127 dzieci. Badacze obserwowali i oceniali interakcje zachodzące pomiędzy nimi a ich matkami w umiarkowanie stresujących sytuacjach, np. w momencie, gdy matka dostawała do wykonania jakieś zadanie, a dziecko mimo to domagało się jej uwagi.

Matki, które w takiej sytuacji potrafiły zachować spokój, wykonać zadanie, a jednocześnie udzielić dziecku emocjonalnego wsparcia były wysoko oceniane pod względem umiejętności rodzicielskich. Matki, które ignorowały dziecko lub zachowywały się wobec niego w sposób karzący otrzymywały noty niższe.

Ponadto naukowcy w ciągu kilku lat trzykrotnie poddali dzieci obrazowaniu mózgu, by na podstawie analizy skanów monitorować ich rozwój poznawczy.

Okazało się, że rejon mózgu zwany hipokampem rozwijał się u dzieci posiadających troskliwe matki nawet dwa razy intensywniej niż u dzieci pozostających pod opieką mniej wspierających kobiet. W dodatku dzieci, które w wieku przedszkolnym otrzymywały duże wsparcie ze strony rodzicielek doświadczały mniej problemów emocjonalnych w wieku dorastania.

"W okresie przedszkolnym jakość relacji pomiędzy rodzicem i dzieckiem jest bardzo ważna - ważniejsza niż w wieku późniejszym. Sądzimy, że ma to związek z dużą plastycznością mózgu, która występuje u małych dzieci" - komentuje współautorka badania Joan L. Luby. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365