Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.386 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
Smartfony jako narzędzia do badania ludzkich zachowań (31-10-2011)

Naukowcy wykorzystują innowacyjne narzędzia do prowadzania testów psychologicznych szybciej niż miało to miejsce w przeszłości. Zdaniem ekspertów liczba użytkowników smartfonów na świecie osiągnie 1 miliard przed końcem 2013 r. Obecnie międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał technologię smartfonów do zbadania procesów umysłowych zaangażowanych w ludzkie zapamiętywanie, myślenie, mówienie i rozwiązywanie problemów. Zaprezentowane w magazynie PLoS ONE wyniki pokazują, jak te niewielkie narzędzia mogą radykalnie zmienić badania kognitywistyczne. Badanie było po części finansowane przez projekt O-CODE ("Łamanie kodu ortograficznego"), który otrzymał dotację Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) w kwocie 2,2 miliona euro w ramach siódmego programu ramowego UE (7PR).

Konwencjonalne eksperymenty laboratoryjne zdolności poznawczych człowieka, w tym nauki języka, skupienia uwagi i zapamiętywania, zazwyczaj obejmują małe grupy ochotników, którzy dojeżdżają do ośrodka badawczego i uczestniczą w eksperymentach behawioralnych w środowisku kontrolowanym. Próby przeniesienia laboratorium do ludzi nie zawsze okazywały się owocne. Należy zaznaczyć, że badania internetowe również nie stanowią solidnej alternatywy, ponieważ eksperymenty takie wymagają precyzji, szczególnie w zakresie pomiarów czasu trwania bodźców i reakcji behawioralnych.

Badacze z Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Singapuru i Zjednoczonego Królestwa wyznaczyli cel wydania aplikacji na iPhone'a/iPada, którą użytkownicy mogą pobrać bezpłatnie w siedmiu językach na potrzeby większego światowego eksperymentu. W ramach tego nowego badania zespół wykorzystał oryginalny eksperyment laboratoryjny i przystosował go do użytku na urządzeniu iPhone.

"Chcieliśmy się dowiedzieć, czy możemy ujarzmić precyzję tych minikomputerów w celu przeprowadzenia eksperymentów na skalę globalną, które obejmowałyby bezprecedensową liczbę uczestników", wyjaśnia jeden z autorów pracy, prof. Kathy Rastle z Wydziału Psychologii w Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim w Zjednoczonym Królestwie. "Zebrane do tej pory wyniki są uderzająco podobne do wyników uzyskanych w warunkach laboratoryjnych, ukazując potencjał wykorzystania tej technologii w przyszłości".

Profesor Rastle mówi, że badanie to może pomóc zmienić sposób prowadzenia badań społecznych i psychologicznych wśród ludzi. "Umożliwia ono nam stosunkowo niedrogi dostęp do dużej liczby osób z różnych środowisk demograficznych", mówi prof. Rastle. "Zdołaliśmy poddać testowi niemal 5.000 uczestników w okresie 3 miesięcy, co w laboratorium trwałoby latami i pochłonęłoby znaczne kwoty".

Aplikacja o nazwie "Science XL: Test your word power" (Nauka XL: Przetestuj znajomość słów) testuje znajomość słów uczestników, prosząc o stwierdzenie, czy każdy zaprezentowany wyraz jest rzeczywistym słowem czy też nim nie jest. Według zespołu aplikacja mierzy dokładność i czas na podjęcie decyzji tj. czas reakcji.

Zdaniem badaczy zadanie to rzuciło nowe światło na procesy poznawcze związane z umiejętnym czytaniem, a także zaburzeniami czytania, w tym dysleksją.

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Dufau, S. et al. (2011) "Smart Phone, Smart Science: How the Use of Smartphones Can Revolutionize Research in Cognitive Science". PLoS ONE, 2011; 6 (9): e24974. DOI:10.1371/journal.pone.0024974


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365