Skład mikroflory ludzkiego układu pokarmowego zależy od rodzaju diety i zwyczajów żywieniowych, a stan zdrowia jest związany między innymi z metabolizmem bytujących w jelitach drobnoustrojów. Jak dotąd naukowcom nie udawało się wykazać różnic w składzie flory jelitowej na przykładzie odrębnych ludzkich populacji. W artykule przedstawionym w wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences dostępnym online (PNAS, August 17, 2010, vol. 107, no. 33, 14691-14696), autorstwa zespołu naukowców z Uniwersytetu Florenckiego (Włochy), można znaleźć doniesienia z badań przeprowadzonych właśnie na ten temat.
Badacze porównywali skład mikroflory występującej w kale u dzieci pochodzących z Unii Europejskiej, dokładnie z Florencji, i tych zamieszkujących wiejskie okolice w pobliżu niewielkiej miejscowości Boulpon w Burkina Faso w Afryce. Motyw przeprowadzenia badań był o tyle interesujący, że zakładano znaczne podobieństwo diety afrykańskich dzieci z dietą typową dla większości ludzi żyjących w okresie wczesnego osadnictwa i pojawienia się pierwszych upraw rolnych, zawierającą stosunkowo dużo błonnika. Rzeczywiście, dieta dzieci z Boulpon jest w zasadzie wegetariańska, uboga w białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, za to bogata w błonnik.
Wykorzystując między innymi metody sekwencjonowania DNA i analizy biochemiczne wykazano, że w kale dzieci pochodzących z Burkina Faso występowało znacznie więcej bakterii typu Bakteroidetes, natomiast stwierdzono stosunkowo mniejszą ilość bakterii typu Firmicutes. Stwierdzono również nadzwyczajną obfitość bakterii z rodzajów Prevotella i Xylanibacter, znanych z tego, że posiadają geny umożliwiające hydrolizę celulozy i ksylanu, a których obecności w ogóle nie stwierdzono u dzieci europejskich. Ponadto u dzieci z Burkina Faso stwierdzono znacznie wyższy poziom krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
Również Enterobacteriaceae (Escherichia coli i Shigella) występowały znacznie rzadziej u dzieci afrykańskich niż u dzieci europejskich, objętych badaniami.
Na tej podstawie badacze stawiają hipotezę, że mikroflora jelitowa mogła koewoluować zależnie od zawartości polisacharydów w pożywieniu ludności zamieszkującej Burkina Faso, co pozwala uzyskać maksimum energii ze spożytego błonnika i innych wielocukrów, chroniąc jednocześnie ludność przed zachorowaniem na zapalne i nieinfekcyjne choroby okrężnicy.
Badacze twierdzą ponadto, że unikalna kompozycja mikroflory jelitowej ludzi żyjących w warunkach zbliżonych do tych panujących w społeczeństwach pierwotnych stanowi cenne dziedzictwo, które za wszelką cenę powinno zostać zachowane dla przyszłych pokoleń. Wiedza na temat różnorodności mikroflory bytującej w ludzkim układzie pokarmowym może zostać wykorzystana między innymi do opracowania nowych probiotyków.
[Tłumaczenie i opracowanie: C. O. Reless]
Źródło: Impact of diet in shaping gut microbiota revealed by a comparative study in children from Europe and rural Africa Caden O. Reless |