Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.014.639 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiedzieć, czy skutkiem ciepłych burz, ale u nas coraz więcej bałwanów."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Europejscy liderzy innowacyjności - Polska w dolnej części stawki (05-02-2011)

22@Barcelona, Źródło: F4EWydajność innowacyjna w UE cały czas wzrasta dzięki postępowi, jaki poczyniły państwa członkowskie, ale UE nadal pozostaje w tyle za Japonią i USA - według pierwszej edycji nowej "Tablicy wyników w zakresie innowacji" (IUS). Unia Europejska musi zacząć łatać swoje luki innowacyjne, aby doścignąć światową konkurencję i utrzymać przewagę nad konkurentami, w tym Brazylią, Chinami, Indiami i Rosją tam gdzie to możliwe. Choć grupa UE-27 nadal prowadzi przed Indiami i Rosją, to czuje już gorący oddech Brazylii i Chin, które depczą jej po piętach.

Intensyfikacja działań skutecznie ułatwi wykorzystywanie wyników innowacji i zapewni sektorowi prywatnemu ważny impuls - podkreślono w raporcie. W ramach inicjatywy "Unia innowacji", która ma na celu umacnianie sektora prywatnego i wdrażanie pomysłów na rynku, IUS 2010 pomoże państwom członkowskim poprawić swoją wydajność innowacyjną oraz rozpoznać słabe i mocne strony.

Tabela IUS została opracowana na podstawie 25 wskaźników związanych z badaniami naukowymi i innowacyjnością, i obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich UE, plus Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, Chorwację, Islandię, Norwegię, Serbię, Szwajcarię i Turcję. Zastępuje poprzednią europejską tablicę wyników innowacyjności (EIS).

Najlepsi pod względem innowacyjności w UE skupieni są w regionie skandynawskim ze Szwecją na czele, za którą plasuje się Dania i Finlandia zamykająca najlepszą trójkę. Niemcy znalazły się na czwartej pozycji, a za nimi w kolejności Wlk. Brytania, Belgia, Austria, Irlandia, Luksemburg, Francja, Cypr, Słowenia i Estonia. Umiarkowani innowatorzy w Europie to Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Włochy, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja i Hiszpania. Ich wyniki kształtują się poniżej średniej dla UE-27.

Warto zauważyć, że wszystkie 27 państw członkowskich pozostawiło w tyle USA w dwóch kluczowych dziedzinach: nakłady na usługi eksportowe oparte na wiedzy i publiczne badania naukowe i rozwój (B+R). Raport IUS podkreśla, że to dzięki europejskim systemom badań naukowych, charakteryzującym się otwartością, doskonałością i dobrami intelektualnymi, takimi jak zastrzeżone znaki handlowe oraz wzory, najbardziej stymulowany jest wzrost wszystkich wskaźników innowacji UE-27.

Według IUS największą luką, z jaką musi sobie poradzić UE, jest kategoria "Działalność przedsiębiorstw". W świetle zbyt małej liczby publikacji publiczno-prywatnych oraz zbyt małych nakładów B+R w przedsiębiorstwach, UE musi wprowadzić legislację i inne warunki ramowe, które sprzyjać będą stymulowaniu inwestycji w sektorze prywatnym w celu skutecznego wykorzystywania wyników badań. Są one szczególnie ważne w kontekście zapewnienia skutecznego systemu patentowego. Unia Europejska musi również pracować nad redukowaniem luki, jaka istnieje w zakresie przychodów z licencji i patentów z zagranicy. W raporcie IUS zaznaczono, że ten obszar ma zasadnicze znaczenie dla promowania zmian w systemie gospodarczym rozłożonych w czasie, ze szczególnym naciskiem na zachowania przedsiębiorstw, rynków i gospodarki w ogóle.

© European Union, 1995-2011

"Tablica wyników pokazuje, że musimy zwiększyć nasze wysiłki, aby uczynić Europę bardziej innowacyjną i doścignąć naszych głównych konkurentów, jak również wrócić na ścieżkę silnego i zrównoważonego rozwoju" - podkreśla Wiceprzewodniczący Komisji i Komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, Antonio Tajani. Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Máire Geoghegan-Quinn, zwróciła natomiast uwagę, jak kluczową rolę pełni innowacyjność w budowaniu i utrzymywaniu owocnej, nowoczesnej gospodarki. "To istota polityki gospodarczej i główny sposób, w jaki gospodarki tworzą miejsca pracy" - podkreśla. "Zatem obecna tablica wyników stanowi główny punkt strategii Europa 2020. Chcemy, aby państwa członkowskie w pełni ją wykorzystywały do czerpania korzyści z posiadanych atutów i eliminowania słabych stron".

Europa 2020 to unijna strategia rozwoju, której celem jest inteligentna, zrównoważona i sprzyjająca inkluzji społecznej gospodarka. Osiągnięcie tego celu w ciągu następnych dziewięciu lat przełoży się ostatecznie na wysoki poziom zatrudnienia, produktywność i spójność społeczną w UE i w państwach członkowskich.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Dalsze informacje: Innovation Union Scoreboard


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365