Wydajność innowacyjna w UE cały czas wzrasta dzięki postępowi, jaki poczyniły państwa członkowskie, ale UE nadal pozostaje w tyle za Japonią i USA - według pierwszej edycji nowej "Tablicy wyników w zakresie innowacji" (IUS). Unia Europejska musi zacząć łatać swoje luki innowacyjne, aby doścignąć światową konkurencję i utrzymać przewagę nad konkurentami, w tym Brazylią, Chinami, Indiami i Rosją tam gdzie to możliwe. Choć grupa UE-27 nadal prowadzi przed Indiami i Rosją, to czuje już gorący oddech Brazylii i Chin, które depczą jej po piętach.
Intensyfikacja działań skutecznie ułatwi wykorzystywanie wyników innowacji i zapewni sektorowi prywatnemu ważny impuls - podkreślono w raporcie. W ramach inicjatywy "Unia innowacji", która ma na celu umacnianie sektora prywatnego i wdrażanie pomysłów na rynku, IUS 2010 pomoże państwom członkowskim poprawić swoją wydajność innowacyjną oraz rozpoznać słabe i mocne strony.
Tabela IUS została opracowana na podstawie 25 wskaźników związanych z badaniami naukowymi i innowacyjnością, i obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich UE, plus Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, Chorwację, Islandię, Norwegię, Serbię, Szwajcarię i Turcję. Zastępuje poprzednią europejską tablicę wyników innowacyjności (EIS).
Najlepsi pod względem innowacyjności w UE skupieni są w regionie skandynawskim ze Szwecją na czele, za którą plasuje się Dania i Finlandia zamykająca najlepszą trójkę. Niemcy znalazły się na czwartej pozycji, a za nimi w kolejności Wlk. Brytania, Belgia, Austria, Irlandia, Luksemburg, Francja, Cypr, Słowenia i Estonia. Umiarkowani innowatorzy w Europie to Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Włochy, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja i Hiszpania. Ich wyniki kształtują się poniżej średniej dla UE-27.
Warto zauważyć, że wszystkie 27 państw członkowskich pozostawiło w tyle USA w dwóch kluczowych dziedzinach: nakłady na usługi eksportowe oparte na wiedzy i publiczne badania naukowe i rozwój (B+R). Raport IUS podkreśla, że to dzięki europejskim systemom badań naukowych, charakteryzującym się otwartością, doskonałością i dobrami intelektualnymi, takimi jak zastrzeżone znaki handlowe oraz wzory, najbardziej stymulowany jest wzrost wszystkich wskaźników innowacji UE-27.
Według IUS największą luką, z jaką musi sobie poradzić UE, jest kategoria "Działalność przedsiębiorstw". W świetle zbyt małej liczby publikacji publiczno-prywatnych oraz zbyt małych nakładów B+R w przedsiębiorstwach, UE musi wprowadzić legislację i inne warunki ramowe, które sprzyjać będą stymulowaniu inwestycji w sektorze prywatnym w celu skutecznego wykorzystywania wyników badań. Są one szczególnie ważne w kontekście zapewnienia skutecznego systemu patentowego. Unia Europejska musi również pracować nad redukowaniem luki, jaka istnieje w zakresie przychodów z licencji i patentów z zagranicy. W raporcie IUS zaznaczono, że ten obszar ma zasadnicze znaczenie dla promowania zmian w systemie gospodarczym rozłożonych w czasie, ze szczególnym naciskiem na zachowania przedsiębiorstw, rynków i gospodarki w ogóle.
"Tablica wyników pokazuje, że musimy zwiększyć nasze wysiłki, aby uczynić Europę bardziej innowacyjną i doścignąć naszych głównych konkurentów, jak również wrócić na ścieżkę silnego i zrównoważonego rozwoju" - podkreśla Wiceprzewodniczący Komisji i Komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, Antonio Tajani. Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Máire Geoghegan-Quinn, zwróciła natomiast uwagę, jak kluczową rolę pełni innowacyjność w budowaniu i utrzymywaniu owocnej, nowoczesnej gospodarki. "To istota polityki gospodarczej i główny sposób, w jaki gospodarki tworzą miejsca pracy" - podkreśla. "Zatem obecna tablica wyników stanowi główny punkt strategii Europa 2020. Chcemy, aby państwa członkowskie w pełni ją wykorzystywały do czerpania korzyści z posiadanych atutów i eliminowania słabych stron".
Europa 2020 to unijna strategia rozwoju, której celem jest inteligentna, zrównoważona i sprzyjająca inkluzji społecznej gospodarka. Osiągnięcie tego celu w ciągu następnych dziewięciu lat przełoży się ostatecznie na wysoki poziom zatrudnienia, produktywność i spójność społeczną w UE i w państwach członkowskich.
© Unia Europejska 2005-2011
Źródło: CORDIS
Dalsze informacje: Innovation Union Scoreboard |