Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.449.360 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Zło ukrywane rośnie."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Dyskusje Wikipedystów odzwierciedlają polityczną stabilność (31-07-2011)

Wskaźniki pozwalające ocenić warunki socjoekonomiczne panujące w danym kraju są bardzo istotne dla rozwoju regionalnego i przeprowadzania politycznych reform. Te, które obecnie stosuje się powszechnie, mają tę wadę, że są bardzo złożone i często nie można porównywać wartości z różnych lat. Ostatnie badania ukazały potęgę Internetu, jako prostego i skutecznego narzędzia do zdobywania informacji. Statystyki wyszukiwania haseł w Google pozwalają dokładnie przewidzieć przebieg epidemii grypy. Twitter pełnił dużą rolę podczas wielkich wydarzeń politycznych.

Wikipedia to encyklopedia internetowa składająca się z milionów powiązanych ze sobą stron. Jednocześnie nikt nie jest właścicielem publikowanych tam informacji i nikt nie kontroluje edycji na bieżąco; mimo to Wikipedia jest niemal tak wiarygodna, jak profesjonalne encyklopedie pisane przez ekspertów. Oczywiście, kiedy opisywane hasło jest kontrowersyjne, podnosi się dyskusja, której celem jest opracowanie neutralnego artykułu. Naukowcy wzięli pod uwagę dyskusje nad hasłami w angielskiej Wikipedii (bo tylko angielska obejmuje cały świat w wystarczającym stopniu), które są podlinkowane bezpośrednio w artykule o danym kraju. Są to często hasła dotyczące polityki, geografii i historii. Postanowili sprawdzić, jaki ułamek tych haseł jest dyskutowany przez wikipedystów. Sprawdzono ponad 130 krajów.

Okazało się, że wartość tego ułamka korelowała ze stabilnością polityczną w danym regionie. Im większy jest ułamek dyskutowanych artykułów (opcja "dyskutowania" artykułu w Wikipedii to forma komentarzy i sporów związana z danym hasłem), tym mniejsza jest stabilność regionu. Najmniej stabilnymi regionami są Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Korea Północna. Stabilne są kraje Ameryki Północnej i Europy Zachodniej.

Wadą tego wskaźnika jest fakt, że nie dla każdego kraju można pozyskać wystarczająco dużo danych. Np. polska Wikipedia jest czwartą największą na świecie, więc procent dyskutowanych haseł w języku angielskim jest znacznie niższy, niż można oczekiwać. Z kolei na temat niektórych krajów jest zbyt mało stron, by można było uznać wskaźnik za wiarygodny. W niektórych krajach zbyt mało osób ma dostęp do Internetu.

Ten prosty wskaźnik zgadza się z innymi, bardziej skomplikowanymi. Jego zaletą jest, że w przeciwieństwie do większości popularnych wskaźników stabilności politycznej, jest całkowicie obiektywny, łatwy do obliczenia, i można porównywać jego wartości na przestrzeni lat. Oczywiście, nie mógłby zastąpić obecnie stosowanych, ale na pewno może być użyteczny. Ta praca może też zainspirować innych badaczy do pracy nad informacjami, jakich dostarcza Internet.

Źródło: Apic G, Betts MJ, Russell RB (2011) Content Disputes in Wikipedia Reflect Geopolitical Instability. PLoS ONE 6(6): e20902. doi:10.1371/journal.pone.0020902

[Opracowanie: Zuzanna Niemier]


Zuzanna Niemier

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365