Kryzys ekonomiczny dotyka przedsiębiorców, zwykłych podatników, niestety nie omija też wydawnictw naukowych. Straciliśmy kolejne źródło informacji ze świata nauki - amerykański "The Scientist" wstrzymał w zeszłym tygodniu swój nakład. Wieści te zostały ogłoszone tuż po tym, jak czasopismo świętowało 25 rocznicę istnienia specjalnym wydaniem swojego numeru.
"The Scientist" rozpoczął swoja działalność jako dwutygodnik w 1986 roku dzięki Eugene Garfieldowi, założycielowi the Institute for Scientific Information (ISI, teraz Thomson Reuters). Z siedzibą w Waszyngtonie, poźniej w Philadelphii, został przekształcony z dwutygodnika w miesięcznik z codziennymi nowinkami naukowymi dostępnymi przez internet i w takiej formie funkcjonował aż do zeszłego tygodnia.
Niestety Vitek Tracz, dyrektor generalny czasopisma, oznajmił w ubiegłym tygodniu, że redakcja czasopisma musiała zostać zamknięta. Jak donosi ScienceInsider, Tracz miał wyjaśnić w swoim mailu: "Przyczyna jest wyłącznie ekonomiczna (...), nie ma innego powodu. [Czasopismo] ma wspaniały i utalentowany personel, stałych czytelników i utrzymało wysoki poziom, zarówno naukowy jak i wydawniczy przez wiele lat (...). Nie pozostaje nic więcej jak tylko podziękować wspanialej redakcji, która wprowadzała pierwotną wizję Eugene Garfielda w życie przez 25 lat.".
Ostatni numer czasopisma, jak również jego archiwa, można wciąż przeczytać na stronie internetowej The Scientist.
Artykuł z ScienceInsider można przeczytać tutaj. Katarzyna Kulma |