Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.863 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nie czytaj chłopie nic, czego ci ksiądz do czytania nie poleci, boć lepiej ci bez książki i gazety wejść do królestwa niebieskiego, niż z książką i gazetą goreć w ogniu piekielnym.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Cel: podnieść poziom edukacji i badań w dziedzinie medycyny w Afryce (28-11-2011)

Właśnie została uruchomiona przez Komisję Europejską nowa platforma na rzecz podniesienia poziomu edukacji i badań naukowych w dziedzinie medycyny w Afryce. Naukowcy zaangażowani w ten projekt pochodzą z Belgii, Egiptu, Ghany, Hiszpanii, Kamerunu, Mali i Szwajcarii.

Projekt AFRICA BUILD ma na celu uruchomienie centrów doskonałości wspieranych przez technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK), których głównym celem będzie budowanie sieci badawczych łączących realizowane w Afryce projekty współpracy w dziedzinie medycyny.

Projekt został dofinansowany na kwotę niemal 2.000.000 EUR z budżetu podprogramu "Budowanie w Afryce zrównoważonego potencjału badań naukowych w dziedzinie medycyny" w ramach tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR). Od sierpnia 2011 r. partnerzy AFRICA BUILD prowadzili prace przygotowujące do uruchomienia zrównoważonych sieci naukowców zajmujących się medycyną, wychowawców i personelu.

Projekt będzie realizowany do 2014 r. i organizatorzy ufają, iż budowa otwartej platformy opartej na współpracy zostanie wsparta przez TIK. Centra doskonałości uruchamiane w ramach projektu AFRICA BUILD będą punktami wymiany najlepszych praktyk i nowych metod edukacyjnych i szkoleniowych. Będą węzłami sieci, zatrudniającymi specjalistów i nabywającymi sprzęt TIK do inicjowania kursów e-nauczania nt. zdrowia, informatyki medycznej i TIK.

Celem projektu jest również zachęcanie do korzystania z zaawansowanych osiągnięć TIK, takich jak przetwarzanie w chmurze i mobilne technologie komputerowe. Chodzi o to, by kraje afrykańskie mogły uzyskać dostęp do superkomputerów i dużych systemów oprogramowania, aby przechowywać informacje oraz korzystać z oprogramowania na licencji open source.

Projekty pilotażowe wypracowane w ramach inicjatywy AFRICA BUILD wykorzystają również zaawansowane TIK, aby stawić czoła jednym z najbardziej palących problemów zdrowotnych nękających wiele afrykańskich krajów, jak np. AIDS.

Współpraca to również kamień węgielny projektu. AFRICA BUILD stworzy sieć wolontariuszy, którzy będą mogli brać udział w projektach badawczo-rozwojowych (B+R) w zakresie informatyki medycznej i oferować kursy nauczania na odległość w ramach partnerstwa z istniejącymi programami pomocowymi w Afryce.

Na początek naukowcy przeprowadzili serie ambitnych eksperymentów przetwarzania w chmurze, a mianowicie integrację bazy danych klinicznych, oraz doświadczenia bioinformatyczne na superkomputerze, prace z wykorzystaniem z narzędzi programistycznych na licencji open source oraz przetwarzanie obrazów medycznych.

Korzystając jedynie z laptopa i łącza telefonii komórkowej, naukowcom z Burundi, kraju Afryki Środkowej z ubogą infrastrukturą TIK, udało się już uzyskać dostęp do baz danych i przeprowadzić złożone obliczenia bioinformatyczne na superkomputerze MAGERIT, który znajduje się na Universidad Politécnica de Madrid w Hiszpanii.

Te pierwsze wyniki dobrze wróżą dla przyszłości projektu i przyszłości współpracy między Europą a Afryką, nie wspominając o potencjale TIK w budowaniu lepszej opieki zdrowotnej.

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Więcej informacji: Facultad de Informática de la Universidad Politécnica de Madrid


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365