Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.379 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Zagłębianie się w zagadnienia budowy świata jest jednym z największych i najszlachetniejszych celów człowieka."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Mitochondria w służbie piękna – wkrótce dzięki nowym kosmetykom (20-09-2012)

Ruszają prace nad nową generacją kosmetyków, wykorzystującą wyniki badań podstawowych przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nad centrami energetycznymi komórek - mitochondriami. Na zdjęciu: Mitochondria (na czerwono) w keratynocytach (komórkach naskórkowych pochodzenia ektodermalnego) ludzkiej skóry. Kolorem niebieskim oznaczono jądra komórkowe. (Źródło: Instytut Nenckiego)
1. Ruszają prace nad nową generacją kosmetyków, wykorzystującą wyniki badań podstawowych przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nad centrami energetycznymi komórek - mitochondriami. Na zdjęciu: Mitochondria (na czerwono) w keratynocytach (komórkach naskórkowych pochodzenia ektodermalnego) ludzkiej skóry. Kolorem niebieskim oznaczono jądra komórkowe. (Źródło: Instytut Nenckiego)

Oddziałując na mitochondria, centra energetyczne komórek, można skutecznie opóźnić procesy starzenia. Wyniki wieloletnich badań z zakresu bioenergetyki mitochondriów zostaną wykorzystane do produkcji kosmetyków nowej generacji. Pojawią się one w sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat, dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie łączy siły z Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris Sp. z o.o. Celem przedsięwzięcia realizowanego we wspólnym konsorcjum badawczo-przemysłowym są innowacyjne kosmetyki, w opracowaniu których zostaną wykorzystane najnowsze badania z zakresu bioenergetyki i biochemii mitochondriów. Uczestniczące w projekcie grupy badawcze Instytutu, kierowane przez profesorów Jerzego Duszyńskiego i Adama Szewczyka, należą do wiodących na świecie w dziedzinie bioenergetyki i biochemii mitochondriów.

"Liczymy, że wykorzystując wiedzę zgromadzoną przez zespoły naukowe naszego instytutu i łącząc ją z doświadczeniem Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, będziemy w stanie w ciągu kilku lat opracować nowatorskie, a co najważniejsze, rzeczywiście skuteczne kosmetyki, o działaniu doskonale udokumentowanym naukowo", mówi prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego.

Mitochondria są centrami energetycznymi komórek, kluczowymi dla ich życia i śmierci. Te niewielkie organelle, długości kilku mikrometrów, występują we wnętrzach komórek eukariotycznych (czyli z jądrem komórkowym). Ich liczba w każdej komórce waha się od kilkuset do kilku tysięcy. Mitochondria odpowiadają za ważne funkcje życiowe, m.in. wytwarzają adenozynotrifosforan (ATP), związek chemiczny będący głównym nośnikiem energii chemicznej w komórkach. Jak fundamentalne znaczenie ma ten związek może świadczyć fakt, że każdego dnia człowiek przekształca ATP w masie porównywalnej z masą całego ciała.

Przy badaniach nad nowymi kosmetykami ważny jest fakt, że mitochondria odgrywają kluczową rolę także w apoptozie, czyli programowanej śmierci komórki. I właśnie zahamowanie apoptozy, za pomocą substancji specyficznie oddziałujących na mitochondria, może w istotnym stopniu przyczynić się do przedłużonej młodości komórki, a więc i tkanki, w której się ona znajduje - na przykład skóry.

Celem badawczym projektu realizowanego przez konsorcjum naukowo-przemysłowe Instytutu Nenckiego i Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris jest identyfikacja i ocena substancji, których oddziaływanie z mitochondriami wpłynie korzystnie na komórki skóry - spowolni uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Komercyjny cel projektu to wprowadzenie na rynek innowacyjnych kosmetyków dermoochronnych. Taki kosmetyk będzie mógł w znacznym stopniu opóźnić proces starzenia się skóry i zminimalizować niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

Na realizację wspólnego projektu konsorcjum właśnie otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Badań Stosowanych INNOTECH organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na 1140 złożonych wniosków konkursowych projekt otrzymał największą liczbę punktów i zdobył pierwsze miejsce w obszarze "Nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne", a trzecie w klasyfikacji obejmującej wszystkie dziedziny.

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris należy do wiodących firm kosmetycznych w Europie Centralnej. Jest jedynym producentem kosmetyków w Polsce - a także jednym z niewielu na świecie - posiadającym własne Centrum Naukowo-Badawcze, w którym są prowadzone badania in vitro, in vivo i ex vivo. Badania umożliwiają zastosowanie w kosmetykach innowacyjnych składników aktywnych w optymalnych stężeniach i synergicznie działających kompleksach.

"Centrum współpracuje z licznymi placówkami naukowymi w Polsce i na świecie. Wyniki prac są prezentowane na międzynarodowych konferencjach i publikowane w czasopismach naukowych, w tym w periodykach naukowych z listy filadelfijskiej. W swoim dorobku Centrum ma liczne, własne zgłoszenia patentowe", mówi dr Irena Eris, założycielka Laboratorium Kosmetycznego, w którym pełni fukcję Dyrektora Pionu Badań i Rozwoju.

Nowa generacja kosmetyków, bazująca na wnioskach płynących z badań podstawowych nad mitochondriami, trafi do sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat.

Źródło: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365