Organizację dla studentów wykładów i ćwiczeń poświęconych turystyce industrialnej zakłada m.in. porozumienie zawarte między Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zajęcia będą się odbywały 320 m pod ziemią w kopalni Guido.
Współpraca ta, jak powiedział PAP w środę rzecznik uczelni Marcin Baron, ma na celu m.in. promocję "walorów turystyki industrialnej" wśród studentów kierunku gospodarka turystyczna poprzez zorganizowanie dla nich cyklu praktycznych ćwiczeń i wykładów na terenie kopalni. "Chcemy uświadomić studentom kierunku gospodarka turystyczna, że turystyka pełni nie tylko funkcję społeczną, ale jest to także działalność biznesowa i gospodarcza" - informuje uczelnia.
Baron dodaje, że turystyka industrialna odgrywa w województwie śląskim rolę szczególną i bez wątpienia jest jedną z tych gałęzi turystyki, które obecnie najlepiej się tu rozwijają. "Dlatego studenci kierunku gospodarka turystyczna, na którym studiują przyszli menedżerowie, będą mieli okazję w praktyce zapoznać się z zagadnieniami związanymi z obsługą turystów, dowiedzieć się, jakie produkty turystyczne warto lansować oraz dlaczego turystyka industrialna jest w tym regionie bardzo ważna" - powiedział Baron.
Obecnie na kierunku gospodarka turystyczna studiuje w Uniwersytecie Ekonomicznym 320 osób.
Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 20.10.2012
Pierwsze wykłady odbędą się jeszcze w tym roku.
Jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, w ubiegłym roku kilkadziesiąt obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odwiedziło ponad 630 tys. osób - o 52 tys. więcej niż rok wcześniej. Łącznie, w ciągu ostatnich 5 lat, szlak przyciągnął prawie 3 mln turystów, również spoza kraju.
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido jest jednym z najciekawszych miejsc turystyki industrialnej w województwie śląskim. Powstała w 1855 r. W 1967 utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował "Skansen Górniczy Guido". Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. uruchomiono dla turystów oba poziomy: 170 m i 320 m pod ziemią.
PAP - Nauka w Polsce
Komentarz: Szlak Zabytków Techniki zaczyna powoli
konkurować popularnością z Jasną Górą! Może następne pokolenie odbuduje polski
przemysł? |