Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.446 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
U ludzkiego zwierzęcia, egocentryzm jest wcześniejszy niż potrzeba współdziałania.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Nowy składnik kosmetyków kryje się w skorupiakach (12-08-2014)

Doskonale nawilża skórę, pomaga się jej zregenerować i działa ujędrniająco, a uzyskuje się go ze skorupiaków. Opracowany przez doktoranta Politechniki Gdańskiej hydrożel chitozanowy, już wkrótce może trafić na sklepowe półki, jako składnik kosmetyków.

"Chitozan to związek naturalny otrzymywany z chityny. Tę uzyskuje się ze skorupiaków, żyjących głównie w wodach morskich" - powiedział PAP mgr inż. Grzegorz Gorczyca z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. W ramach grantu, przyznanego mu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), ze swoim zespołem naukowym pracuje on nad wprowadzeniem do produkcji nowego kosmetyku: hydrożelu chitozanowego.

"W naszych wcześniejszych pracach, również dofinansowanych przez FNP, opracowaliśmy technologię przetwarzania chitozanu. Dzięki tej technologii powstał hydrożel chitozanowy, który do niedawna wykorzystywaliśmy tylko przy produkcji opatrunków do regeneracji trudno gojących się ran. Okazało się jednak, że ten półprodukt ma doskonałe właściwości, które można wykorzystywać w produktach kosmetycznych" - tłumaczy Gorczyca.

Jak zapewnia, hydrożel chitozanowy jako kosmetyk silnie i skutecznie nawilża skórę, poprawia jej elastyczność, działa ujędrniająco, niweluje szkodliwe działanie nadmiernej ilości wolnych rodników. "Stymuluje proces regeneracji skóry. Testy dermatologiczne pokazały, że jest też kompatybilny z komórkami skóry, czyli nietoksyczny" - wyjaśnia rozmówca PAP.

Przyznaje, że choć kosmetyków o podobnym działaniu jest wiele - są to np. produkty na bazie kolagenu - to wynalazek naukowców z Gdańska ma kilka zalet, które go zdecydowanie wyróżniają. "Przede wszystkim utrzymuje stabilność mikrobiologiczną, bez dodatku konserwantów. Prace nadal trwają, ale już możemy potwierdzić, że bez konserwantów może wytrzymać nawet sześć miesięcy" - tłumaczy Gorczyca.

W dodatku, w przeciwieństwie do innych produktów kolagenowych, nie trzeba go przetrzymywać w lodówce. "Nasz hydrożel ma bardzo duży potencjał, by być lepszym i skuteczniejszym niż pozostałe produkty tego typu, ale dopóki nie przeprowadzimy wszystkich testów, nie możemy ich potwierdzić" - zaznacza badacz.

Do tej pory chitozan, wykorzystywany np. do produkcji opatrunków, był rozpuszczalny w wodnych roztworach kwasów organicznych: kwasie octowym, kwasie mlekowym. Po rozpuszczeniu substancji kwas wypłukiwano, ale cały proces był czaso- i kosztochłonny. W dodatku możliwość wykorzystania tak uzyskanego chitozanu była ograniczona, bo kwasy drażniły ludzką skórę.

"My opracowaliśmy technologię, która pozwala rozpuścić chitozan w wodzie. Dzięki temu jest mniej toksyczny niż ten rozpuszczony w kwasie. Sam proces jego uzyskiwania jest też prostszy, mniej szkodliwy dla środowiska i tańszy" - opisał Gorczyca.

Dalsze prace nad wdrożeniem i udoskonaleniem technologii produkcji hydrożelu chitozanowego będą prowadzone w ramach grantu uzyskanego w konkursie Impuls FNP. Naukowcy zamierzają przede wszystkim zwiększyć skalę produkcji hydrożelu, co m.in. podniesie atrakcyjność produktu w oczach firm z branży kosmetycznej.

"Potencjalni partnerzy z rynku kosmetycznego pojawiają się z każdą chwilą, teraz negocjujemy warunki z różnymi podmiotami. Wyroby kosmetyczne nie potrzebują wiele czasu na wprowadzenie. Dlatego, jeżeli uda się nam dopiąć rozmowy, to mogą pojawić się na rynku w ciągu następnych kilku miesięcy" - podkreślił rozmówca PAP.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365