Znak Orła Białego powinien znajdować się na stronach internetowych polskich instytucji publicznych, w tym szkół wyższych - przypomina w specjalnej uchwale Komisja Heraldyczna. Apeluje ona o umieszczanie na nich polskiego godła "bez zbędnej zwłoki".
Komisja Heraldyczna jest organem opiniodawczo-doradczym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. O jej stanowisku w sprawie obecności Orła Białego na stronach internetowych instytucji publicznych, w tym wyższych uczelni, przypomina Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"Komisja Heraldyczna z ubolewaniem stwierdza, że symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie są należycie eksponowane w przestrzeni publicznej" - czytamy w uchwale Komisji.
Fot. Fotolia
Podkreśla ona również, że przepisy prawa nie regulują tematyki eksponowania symboli RP w wyczerpujący i satysfakcjonujący sposób. "Zdziwienie może budzić fakt, że choć ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (...) przesądza o obecności godła państwowego na strojach polskich sportowców, to brak w niej zobowiązania, by Orzeł Biały pojawił się na stronach internetowych urzędów państwowych" - czytamy w komunikacie.
Komisja zwraca jednak uwagę, że herb Polski powinien widnieć na stronach internetowych ministerstw i innych instytucji państwowych. Apeluje też do organów władzy państwowej oraz m.in. państwowych i niepaństwowych szkół wyższych, "które z przysługującego im przywileju posługiwania się Orłem Białym jeszcze nie skorzystały, by uczyniły to bez zbędnej zwłoki".
Wykorzystanie godła w serwisach internetowych rekomenduje również resort nauki. Zaleca korzystanie z dobrych przykładów korzystania ze znaku Orła Białego przez inne instytucje publiczne takie jak: Kancelaria Prezydenta, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Sejm czy Senat.
PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl |