Ukazał się kolejny doroczny raport prezentujący Mothers' Index, czyli ranking sytuacji matek i dzieci w 179 krajach świata. Polska uplasowała się w 2015 na miejscu 28. Poszczególne komponenty, które składają się na pozycję w Mothers' Index to:
- umieralność matek
- śmiertelność dzieci do 5 lat
- oczekiwana liczba lat formalnej edukacji
- wielkość dochodu narodowego na osobę
- odsetek kobiet w strukturach władzy.
W tym ostatnim wskaźniku, najbardziej sfeminizowane parlamenty świata mają: 1) Rwanda (57,5%), 2) Boliwia (51,8), 3) Kuba (48,9%).
Pierwsza dziesiątka Mother' Index 2015:
1 - Norwegia
2 - Finlandia
3 - Islandia
4 - Dania
5 - Szwecja
6 - Holandia
7 - Hiszpania
8 - Niemcy
9 - Australia
10 - Belgia
Pozycja państw Europy Środkowej:
15 - Słowenia
25 - Białoruś i Czechy
27 - Estonia
28 - Polska i Litwa
30 - Chorwacja
34 - Słowacja
35 - Serbia
37 - Macedonia
40 - Łotwa
42 - Czarnogóra
44 - Bułgaria
51 - Węgry
54 - Bośnia i Hercegowina
66 - Rumunia
69 - Ukraina
81 - Mołdawia
82 - Albania
Słowiańska Śnieżka
Zaskakująca jest wyróżniająca pozycja Słowenii, która w tym roku wyprzedziła Portugalię i Nową Zelandię. Jeszcze bardziej zaskakująca jest druga pozycja Białorusi w regionie, która w tym roku zrównała się z Czechami (Polskę wyprzedza już od kilku lat). Białoruś ma także najwyższą pozycję w gronie Wspólnoty Niepodległych Państw. Przewaga będzie prawdopodobnie rosła, gdyż niedawno Białoruś przegoniła Rosję w dochodzie na osobę. Ten ostatni wskaźnik jest chyba najlepszym miernikiem, że pomimo naszych wyobrażeń, Białoruś nie jest rosyjską kolonią - kolonie są zawsze słabsze od centrum.
Wzrost notowań Białorusi może się wiązać z działającym tak od kilku lat Narodowym Programem Bezpieczeństwa Demograficznego. Z urodzeniem lub oczekiwaniem na dziecko wiąże się tam 11 typów benefitów.
Notowanie Polski nie obejmuje wprowadzonego niedawno programu 500+, który w przyszłych latach powinien poprawić notowania.
Trzeba jednak zauważyć, że opiekuńczość państwa, wysoki poziom bezpieczeństwa zdrowotnego, socjalnego i zawodowego - nie przekłada się dodatni wskaźnik demograficzny. Wszystkie państwa z pierwszej dziesiątki Mothers' Index mają współczynnik dzietności poniżej poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń (2,15), mówiąc inaczej: wymierają.
Najwyższy współczynnik dzietności w Europie mają: Francja (2,08), Irlandia (2,0) i Wielka Brytania (1,9).
Najwyższy współczynnik dzietności wśród krajów rozwiniętych ma Izrael - 2,62. Mariusz Agnosiewicz |