Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.821 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Informatyka
Umożliwianie nowatorskich badań nad Internetem przyszłości (20-05-2014)

Problem z wizjonerskimi badaniami polega na tym, że często nie wychodzą one na światło dzienne. Obiekty są nierzadko po prostu niedostępne lub nie można znaleźć ekspertów potrzebnych do przetestowania teorii naukowych. Tak się rzeczy mają w wielu dziedzinach naukowych, nie wyłączając awangardowych rozważań nad przyszłością Internetu.

Powyższe zagadnienia są przedmiotem dofinansowanego ze środków unijnych dwuletniego projektu SMARTFIRE. W ramach rozpoczętego w listopadzie 2013 r. przedsięwzięcia mają powstać obiekty eksperymentalne na wielką skalę, nadające się do przeprowadzania nowatorskich badań nad przyszłością Internetu i sprzyjające międzynarodowej współpracy między UE a Koreą Południową. W ten sposób Europa ma w tej dziedzinie utrzymać się w czołówce.

Europa nie może sobie pozwolić na pozostanie w tyle w badaniach nad Internetem. W końcu Internet jest w coraz szerszym wymiarze wykorzystywany do wykonywania wielu zadań, od bankowości internetowej po monitoring tsunami. Przyszłe sieci będą szybsze, bardziej elastyczne i coraz lepiej odpowiadające na potrzeby ludzi i maszyn. W niedalekiej przyszłości inteligentne urządzenia mogą być w stanie komunikować się ze sobą, ubrania - monitorować stan naszego zdrowia, a samochody mogą stać się odporne na wypadki. Utrzymanie się w czołówce ma zatem kluczowe znaczenie.

W projekt, który otrzymał niemal 0,5 mln EUR dofinansowania z UE, zaangażowało się dziesięciu partnerów z UE, Korei Południowej i międzynarodowy współpracownik z Australii. Pierwszy etap polegał na ocenie oczekiwań, jakie stawiane są obecnie Internetowi, by określić przyszły potencjał tej technologii i wyznaczyć kierunek nowych badań.

W trakcie budowy jest wspólny obiekt doświadczalny zlokalizowany w Europie i Korei Południowej, którego zadaniem będzie wspomaganie wspólnego eksperymentowania przez partnerów projektu. Idea polega na umożliwieniu wybitnym ekspertom z tej dziedziny obmyślania i implementacji innowacyjnych pomysłów przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych spośród dostępnych obiektów. SMARTFIRE dąży do wypracowania wspólnego i zunifikowanego sposobu przeprowadzania doświadczeń z tak dużym obiektem eksperymentalnym. Dzielenie się zasobami i wiedzą ekspercką również odzwierciedla globalny zasięg i jednoczący potencjał Internetu.

Cała infrastruktura badawcza SMARTFIRE przejdzie walidację na podstawie dwóch rzeczywistych scenariuszy, mających wykazać pełny potencjał połączenia badan europejskich i południowo-koreańskich. Wybór scenariuszy podyktowany był bieżącymi trendami w doświadczeniach badawczych.

Pierwszy scenariusz polega na agregacji rozproszonych pomiarów Internetu rzeczy i ich przetwarzaniu. Pojęcie "Internet rzeczy" stosuje się do opisania zaawansowanej dołączalności urządzeń, systemów i usług, gdzie obiekty są wyposażone w identyfikatory i mogą być zarządzane przez komputery. Kluczowym aspektem tego scenariusza jest wykazanie, jak rozproszone pomiary zebrane z oddalonych lokalizacji będą przechowywane i przetwarzane w systemie chmury obliczeniowej, do którego użytkownik końcowy będzie mieć transparentny dostęp, bez jakiejkolwiek wiedzy o jego lokalizacji.

Drugi scenariusz polega na transmisji strumieniowej wideo w różnych technologiach. W tym scenariuszu zespół projektowy przeanalizuje, jak różne technologie i zatory na oddalonych łączach interkontynentalnych mogą osłabiać aplikacje transmisji strumieniowej wideo i jak można zaradzić temu problemowi.

Źródło: CORDIS, UE. Ilustracja: freedigitalphotos.net


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365