Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.485 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Nanotechnologia
Metody komputerowe w ocenie toksyczności nanocząstek (20-02-2011)

13 lutego 2011 roku na łamach prestiżowego czasopisma "Nature Nanotechnology" ukazał się artykuł prezentujący pierwszy na świecie model ilościowych zależności pomiędzy strukturą chemiczną a toksycznością nanocząstek tlenków metali. Praca podsumowuje badania prowadzone na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach współpracy pomiędzy naukowcami z Pracowni Chemometrii Środowiska (Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego): doktorem Tomaszem Puzynem i mgr Agnieszką Gajewicz oraz Interdisciplinary Center for Nanotoxicity (Jackson State University) kierowanym przez profesora Jerzego Leszczyńskiego. W artykule zaprezentowano pierwszy na świecie komputerowy model Nano-QSAR.

W związku z dynamicznym rozwojem nanotechnologii oraz doniesieniami o potencjalnej toksyczności niektórych nanocząstek pojawiła się pilna konieczność opracowania efektywnych metod oceny ryzyka dla tej grupy indywiduów chemicznych. Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Interdisciplinary Center for Nanotoxicity zademonstrowali, że metody komputerowe, a wśród nich modelowanie w oparciu o ilościowe zależności pomiędzy strukturą chemiczną a aktywnością nanocząstek (Nano-QSAR) mogą stanowić poważną alternatywę dla drogich, czasochłonnych i często wymagających wykorzystania dużej liczby zwierząt laboratoryjnych badań eksperymentalnych.

Opublikowany w "Nature Nanotechnology" model, definiujący zależności pomiędzy budową chemiczną a toksycznością nanocząstek tlenków metali względem bakterii E. coli, to pierwszy krok w kierunku opracowania zestawu narzędzi komputerowych służących do oceny ryzyka nanomateriałów dla zdrowia człowieka i środowiska przyrodniczego.

Badania przeprowadzone zostały dzięki subsydiom Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznanym doktorowi Tomaszowi Puzynowi w ramach programów HOMING 2008 oraz FOCUS 2010.

Źródło: UG

Dalsze informacje: Puzyn i in. (2011), Using nano-QSAR to predict the cytotoxicity of metal oxide nanoparticles. Nature Nanotechnology doi:10.1038/nnano.2011.10


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365